بودجه عمومی کشور ۹۳۰ هزار میلیارد تومان است/لزوم افزایش اعتبارات عمرانی

به گزارش سفیرافلاک محمد خدابخشی شامگاه پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بودجه کشور شامل دو بخش عمومی و شرکت های دولتی است که بودجه وزارتخانه ها، دستگاه های اجرایی، بهداشت و درمان در دسته بودجه عمومی است اما بودجه شرکت های دولت کمتر بررسی شده که اصلاحاتی  طی این دو سال در این راستا صورت گرفته است.

وی افزود: دولت مکلف شده گزارشی از شرکت های دولتی را یک ماه زودتر به مجلس ارائه کند و مطابق با آیین نامه داخلی مجلس این گزارش در کمیسیون برنامه و بودجه بررسی می شود.

نائب رئیس برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در بودجه عمرانی کشور سه منبع درآمدهای مالیاتی و گمرکی، درآمدهای حاصل از فروش نفت و میعانات گازی و واگذاری دارایی های مالی مانند فرش اوراق وجود دارد گفت: درآمدهای مالیاتی و گمرکی قابل اتکاترین درآمدهاست که در بخش اول  ۳۱۷ هزارمیلیارد در نظر گرفته شده که نسبت به سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است.

وی بیان کرد: در بخش درآمدهای مالیاتی ۲۵۰ هزار میلیارد تومان در لایحه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده که ۲۱ درصد نسبت به امسال رشد دارد اما افزایش قابل توجهی نیست.

نائب رئیس برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: واگذاری دارایی های سرمایه ای ۲۲۵ هزار میلیارد تومان است که ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از نفت خام و میعانات به دست می آید و قرار شد دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به فروش برسد و سه درصد فروش نفت خام برای مناطق محروم و گازخیز و ۱۴٫۵ درصد برای شرکت ملی نفت در نظر گرفته شده است.

خدابخشی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ میزان ۳۸ درصد از این فروش برای توسعه صندوق ملی در نظر گرفته شده که قرار است دولت فقط سهم خود را که ۴۷٫۵ درصد است وارد بودجه کند و مابقی به صندوق توسعه ملی که حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است پرداخت شود.

وی بیان کرد: منبع سوم واگذاری دارایی های مالی است که بیشتر فروش اوراق است و ۲۹۸ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده که این رقم امسال ۱۷۴ هزار میلیارد تومان بود و قرار است دولت ۱۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق جدید بفروشد.

نائب رئیس برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درآمدهای اختصاصی ۸۸ هزار میلیارد تومان است گفت: در مجموع بودجه عمومی کشور و درآمدهای اختصاصی ۹۳۰ هزار میلیارد تومان است که رشد درآمدهای گمرکی و مالیاتی نسبت به سال قبل کم است.

خدابخشی با اشاره به معافیت های مالی عنوان کرد: در کشور ۴۵ درصد معافیت مالیاتی وجود دارد و خیلی از معافیت های مالیاتی در آنها فساد است و باید بازنگری شود و تنها آنهایی که باید ادامه یابد و در جاهایی که نیاز است تجدید نظر شود.

وی به مقایسه درآمدها و هزینه ها در بودجه اشاره کرد و افزود: ۶۳۷ هزار میلیارد تومان اعتبارات جاری مانند حقوق و دستمزد است و باید پرداخت شود و ۹۰ هزار میلیارد تومان هم برای همسان سازی و مطالبات در نظر گرفته که در مجموع ۷۳۰ هزار میلیارد تومان از ۹۳۰ هزار میلیارد تومان جاری است.

نائب رئیس برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید جلوی رشد هزینه های جاری گرفته شود و نباید رشد اعتبارات هزینه ای بیشتر از سال قبل باشد.

خدابخشی عنوان کرد: در بخش عمرانی ۱۰۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده در حالی که سال قبل این رقم ۸۸ هزار میلیارد تومان بوده که باید نسبت اعتبارات عمرانی به کل مصارف عمومی بیشتر شود اما بهبود پیدا نکرده و باید تلاش کرد.

وی با اشاره به شرکت ها و موسسات دولتی گفت: ۳۸۲ شرکت و موسسه وابسته دولت وجود دارد که هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برای آنها در نظر گرفته شده که نسبت به سال قبل ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است.

نائب رئیس برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برخی از شرکت های دولتی حاکمیت تجاری ندارد و باید متمایز شوند، امسال ۳۱ شرکت ادغام شدند و باید یکپارچه سازی شود.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا