رضایی گفت: 220 میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت سیل به پروژه های عمرانی اختصاص یافت که بخشی برای ایمن سازی در مناطق مختلف و بخشی برای دیوار ساحلی روستای بابازید چم مهر بوده است.

به گزارش سفیر افلاک مسعود رضایی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سالانه ۲۰۰ هزار واحد روستایی در کشور باید احداث شود که از ۱۱۶ هزار واحد استان لرستان طی سال های اخیر ۳۲ هزار واحد بهسازی و مقاوم سازی شده است و از محل اعتبارات طرح ویژه ۶۵۰۰ واحد سهیمه به استان ابلاغ شده که در مرحله جذب هستیم.

وی با اشاره به بهسازی در بافت های تاریخی و گردشگری افزود: در استان ۹ روستا دارای بافت تاریخی و گردشگری وجود دارد که در این قسمت اقداماتی انجام شده است که این برنامه در بیشه به صورت کامل اجرا شده است.

اجرای طرح هادی در ۲۶۵ روستا

مدیر کل بنیاد مسکن لرستان به اجرای طرح های هادی در استان اشاره و عنوان کرد: امسال ۲۶۵ روستا از محل اعتبارات تخصیص یافته در دستور کار اجرای طرح هادی قرار گرفتند که بهسازی جدول گذاری، معابر و دیگر اقدامات انجام شده، همچنین از محل اعتبارات استانی و ملی ۵۹ میلیارد تومان هم برای ۱۹۱ پروژه و ۲۳ میلیارد تومان نیز برای آسفالت معابر و روستاها اختصاص یافت.

رضایی تصریح کرد: در اجرای طرح هادی، دولت مکلف شده نسبت به تامین اعتبار روستاهای بالای ۲۰ خانوار اقدام کند که کل تهیه طرح های هادی استان انجام شده ولی منابع اعتباری محدود است که نرم بهره مندی روستاها از این طرح ۵۲ درصد است که در رومشکان بهره مندی از این طرح بیشتر بوده و از ۳۲ روستا ۲۸ روستا مشمول این طرح شدند.

طرح هادی در ۷۵۴ روستا نیاز به بازنگری دارد

وی بیان کرد: ۵۸۹ روستای استان مورد بازنگری طرح هادی قرار گرفتند که این طرح در ۸۱۵ روستا آغاز شده و طرح هادی در ۷۵۴ روستای بالای ۲۰ خانوار استان نیاز به بازنگری دارند البته در ۵۹ روستای زیر ۲۰ خانوار در راستای اجرای این طرح، تعیین طرح داریم که از مزیت های لازم بهره مند شوند.

مدیر کل بنیاد مسکن لرستان با اشاره به اجرای طرح هادی در دلفان عنوان کرد: در دلفان ۲۱۹ روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد که در ۸۰ روستا طرح هادی عملیاتی شده و اجرای طرح مشارکت محور است که اگر مردم روستا همکاری نکنند این طرح موفق نمی شود.

رضایی خطر نشان کرد: تهیه طرح های هادی نیازمند تامین اعتبار است و اگر اقتصاد روستا شکوفا شود و امکانات در روستا وجود داشته باشد، مهاجرت معکوس رخ می دهد و سالانه تعدادی که از روستا رفتند در حال بازگشت به روستاها هستند.

بهره برداری از ۲۰۷ واحد روستایی دارای دو معلول

وی بیان کرد: در شهرستان رومشکان طرح هادی بالای ۹۰ درصد اجرایی شده و ۲۸ روستا مشمول اجرای طرح شدند که متناسب با اعتبارات انجام شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن لرستان با بیان این که سهمیه ای برای خانوارهای دو معلول با همکاری سایر دستگاه ها در نظر گرفته شده گفت: برای خانوارهای دو معلول سهمیه ای در نظر گرفته شده که کار مشترک چند سازمان است و ۲۳۲ واحد مسکن روستایی سهم استان لرستان بود که  ۲۰۷ واحد به بهره برداری رسیده و مابقی در دست اجراست که رقمی حدود ۸۴ میلیون تومان برای این واحدها در نظر گرفته شده است.

رضایی با اشاره به ساخت دو هزار واحد مسکن محرومین افزود: افرادی که به دلیل شرایط مالی توان تامین مسکن را ندارند، مسکن محرومان راهکاری برای خانه دار شدن این افراد بود که تسهیلات طرح ویژه مسکن ۵۰ میلیون تومان و ۱۰ میلیون تومان هم از طرف ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به دیواره ساحلی افزود: تاکنون ۱۶۰ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده و طول اجرا ۲۲۵۶ متر و ارتفاع ۹٫۵ متر است که ادامه کار در حال پیگیری است ودر صورت تامین اعتبار تکمیل می شود.

پیشرفت ۹۷ درصدی ساخت مسکن سیل زدگان

مدیر کل نباید مسکن لرستان خاطر نشان کرد: در سیل ۱۱ هزار و ۴۸۴ واحد روستایی و هزار و ۱۳۷ واحد شهری احداث شد که پیشرفت ۹۷ درصدی داشته و مابقی در دستور کار قرار دارند.

رضایی با بیان اینکه ۲۲۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت های پروژه عمرانی در سیل در نظر گرفته شد گفت: ۱۰۰ میلیارد تومان برا دیوار ساحلی، چم مهر و بابا زید هزینه شد و ۱۰۰ میلیارد دیگر هم برای ایمن سازی سایر مناطق در نظر گرفته شد که تاکنون ۵۵ میلیارد تومان در روستاهای باباید، چم مهر ودیوار هزینه شده است.

وی اظهار داشت: اردبیل استان معین بخش معمولان بود که ۲۵۹متقاضی ساخت مسکن در سایت شهید سلیمانی بودند که ۲۲۰ نفر تسهیلات دریافت کردند و زیر ساخت هایی از جمله آسفالت و معابر در حال انجام است.

اجرای ۸۵۵ طرح در زز و ماهرو

مدیر کل بنیاد مسکن لرستان با اشاره به این که طرح توسعه زز و ماهرو به عنوان یکی از هفت طرح پایلوت کشوری در حال انجام است افزود: ۸۵۵ پروژه برای این طرح برای افق ۱۵ ساله تعیین شده که نیمی از پروژه ها زیر ساختی و مابقی اقتصادی است.

رضایی رضایی بیان کرد: ۲۳ میلیارد تومان قیر برای استان در نظر گرفته شده و ۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که بتوان با تهیه آسفالت برای روستاها و معابر اقداماتی را انجام داد.

بهره برداری از ۱۴ پروژه در دهه فجر

وی از افتتاح پروژه های دهه فجر خبر داد و افزود: ۱۴۶ میلیارد پروژه در نظر گرفته شده که در دهه فجر ۱۴ پروژه با ۶۶ میلیارد تومان اعتبار به نمایندگی از پروژه های دیگر به بهره برداری می رسد و از دهه فجر سال گذشته تاکنون پنج هزار و ۲۶ واحد با هزینه ای بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است؛ همچنین در دهه فجر دو هزار و ۱۵۰ جلد سند صادر می شود.

انتهای پیام/