مدیر کل شیلات لرستان:
49 میلیارد تومان تسهیلات خسارت سیل به شیلات لرستان پرداخت شد

به گزارش سفیرافلاک، کیارش بیرانوند شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران که به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه لرستان رتبه نخست را در زمینه تولید و تکثیر بچه ماهی دارد، اظهار داشت: 20 مرکز تکثیر بچه ماهی با ظرفیت تولید 200 میلیون قطعه در استان وجود دارد البته در این راستا روی نیاز کشور هم کار شده و تاکنون سالانه 300 میلیون بچه ماهی وارد می شد ولی این نیاز در استان تولید می شود.

وی افزود: سال گذشته 30 میلیون و امسال 60 میلیون تکثیر بچه ماهی انجام شده و سال آینده تلاش داریم تا این عدد به 100 میلیون برسد و امیدواریم بتوانیم نیاز کل کشور را تامین کنیم.

مدیر کل شیلات لرستان با اشاره به میزان اشتغال در حوزه شیلات عنوان کرد: اشتغال در این بخش 16 هزار نفر است به طوری که هر پنج تن ماهی سردآبی یک شغل مستقیم و دو شغل غیر مستقیم ایجاد می کند اما با توجه به مستعد بودن استان و مجتمع ها، اشتغال در این بخش افزایش خواهد یافت.

قیمت نهاده ها، مهمترین مشکل بخش شیلات

بیرانوند بالا بودن قیمت نهاده را مهمترین مشکل در بخش شیلات برشمرد و گفت: این نهاده ها با توجه به اینکه از خارج وارد می شود، با تحریم مشکلاتی در این حوزه ایجاد شده و سبب افزایش قیمت در این بخش شده و در نهایت باعث افزایش در آبزی پروری شده است در صورتی که اگر بستر صادرات فراهم بود قطعا می شد این موارد را جبران کرد.

وی بیان کرد: یکی از شاهکارهای آبزی پروری در استان، پروژه سپیددشت است و از دل کوه ها پروژه ای ایجاد شده که می تواند ظرفیت تولید شش هزار تن ماهیان سردآبی را داشته باشد که تحولی در این بخش است، این پروژه هزار نفر شغل ایجاد می کند و 25 میلیارد تومان تاکنون برای این پروژه هزینه شده که زیر ساخت آن 90 درصد پیشرفت دارد و به دنبال بخش خصوصی برای واگذاری هستیم.

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به خسارت سیل در بخش شیلات تصریح کرد: سیل سال گذشته در استان 100 میلیارد تومان خسارت وارد کرد که برای جبران خسارتها به ازای هر تن ماهی هشت میلیون بلاعوض و 28 میلیون تسهیلات پرداخت شد و در استان در مجموع 13.5 میلیارد کمک بلاعوض و 49 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

ظرفیت تولید 100 هزار تن ماهی در استان

بیرانوند خاطرنشان کرد: ظرفیت استان در تولید ماهی بیش از 100 هزار تن آبزی است و باید زیر ساخت ها را فراهم کرد و در این زمینه برای افزایش تولید و بهره وری بیشتر باید تکنولوژی وارد شود.

وی با اشاره به تاثیر کرونا در شیلات گفت: کرونا مزرعه های پرورش ماهی را تعطیل نکرد ولی بر روی فروش ماهی اثرگذار بود به طوری که با تعطیلی بازار در ایام محدودیت ها، میزان فروش کاهش یافت که این بیشتر در حوزه ماهیان زینتی بوده است.

مدیر کل شیلات لرستان بیان کرد: در حال حاضر پنج تعاونی در بخش شیلات وجود دارد و 254 نفر یک اتحادیه را تشکیل دادند که در این زمینه به دنبال افزایش تعاونی ها هستیم البته در خرم آباد، پلدختر، ازنا، الیگودرز و دورود تعاونی ها فعال هستند.

بیرانوند با اشاره به ظرفیت استان در بخش پرورش ماهیان خاویاری افزود: تا چند سال گذشته در این راستا پرورش وجود نداشت اما اکنون هزار تن مجوز ماهیان خاویاری صادر شده که چندین مزرعه در استان وجود دارد و در رومشکان مجتمع دو هزار تنی این نوع ماهیان مطالعه شده، همچنین در کوهشت و پلدختر در مرحله مطالعاتی این برنامه قرار دارد.

تولید بیش از 2 میلیون قطعه ماهی زینتی

وی ترویج ماهیان زینتی را در استان ضروری دانست و گفت: ظرفیت ها را باید شناسایی کرد البته تولیدات ماهی زینتی در استان دو میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه است و باید به دنبال تقاضا باشیم که در این راستا به دنبال بانک جامع اطلاعاتی هستیم که ترویج آنها ضروری است.

مدیر کل شیلات لرستان تصریح کرد: تا سال ۱۴۰۴ برنامه ریزی شده که میزان تولیدات به ۴۰ هزار تن برسد و اشتغال ۲۴هزار نفری ایجاد شود و اگر شرایط برای صادرات مهیا شود، شیلات نقش مهمی در این حوزه خواهد داشت.

بیرانوند با اشاره به سرانه مصرف ماهی در استان اظهار داشت: سرانه مصرف ماهی در استان به ازای هر نفر هشت کیلوگرم است که این رقم در کشور ۱۳.۳ کیلوگرم می باشد که نشان می دهد سرانه مصرف ماهی در استان کم است. از ابتدای سال تاکنون 30 میلیارد تومان تسهیلات در قالب 62 فقره پرونده در بخش شیلات پرداخت شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا