نرم افزار هوش مصنوعی پلاستیک‌های معلق در اقیانوس را از هوا تشخیص می‌دهد

به گزارش سفیر افلاک، هر روز میلیون‌ها تن قطعه پلاستیک به آب‌های اقیانوس‌ها و دریاها ریخته می‌شود و تا به حال روش‌هایی قطعی برای شناسایی و پاکسازی این نوع آلودگی‌ها شناسایی نشده است. اما محققان دانشگاه بارسلونا الگوریتمی خاص برای حل این مشکل ابداع کرده‌اند.

این الگوریتم منجر به طراحی و عرضه یک نرم افزار هوش مصنوعی شده که شناسایی قطعات کوچک پلاستیکی را با بررسی تصاویر هوایی ممکن می‌کند. بنابراین با به پرواز درآوردن پهپادهای خودران بر فراز اقیانوس‌ها و دریاها و بررسی تصاویر تهیه شده توسط آنها می‌توان انواع پلاستیک را در آب دریاها شناسایی کرد و سپس برای پاکسازی آنها اقدام کرد.

همچنین با استفاده از این نرم افزار می‌توان درک دقیق‌تری از میزان آلودگی دریاها و اقیانوس‌ها به دست آورد. قطعات بزرگ پلاستیکی بعد از ورود به آب دریاها و اقیانوس‌ها به سرعت به قطعات کوچک‌تری تقسیم می‌شوند و لذا شناسایی آنها بسیار دشوار خواهد بود. اما نرم افزار هوش مصنوعی می‌تواند بر این چالش نیز غلبه کند.

برای آموزش و افزایش دقت این نرم افزار هوش مصنوعی بیش از ۳۸۰۰ تصویر هوایی از آب‌های دریای مدیترانه در اختیار آن قرار گرفته است. همچنین دقت سیستم هوش مصنوعی مذکور با دریافت و بررسی تصاویر بیشتر ارتقا می‌یابد. دقت نرم افزار یادشده فعلاً در حد ۸۰ درصد است.

انتهای پیام /

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا