در حالی به استقبال سال نو می رویم که علیرغم شیوع کرونا و نوع جهش یافته آن شاهد شلوغی بازار و خریدهای نوروزی هستیم.

به گزارش سفیرافلاک، چیزی به رسیدن سال نو باقی نمانده، یک سال است که کرونا در کشور شیوع پیدا کرده و تاکنون هزاران نفر را مبتلا و جان تعدادی از هموطنانمان را گرفته است.

به رغم شیوع این بیماری خطرناک که مدتی است نوع جهش یافته آن به نام کرونای انگلیسی در کشور مشاهده شده اما متاسفانه بازار نوروز شلوغ تر از هر سال دیده می شود و مردم این روزها در حال خریدهای نوروزی هستند و همه چیز را برای رسیدن سال جدید مهیا می کنند.

این در حالیست که اولین راهکار برای در امان ماندن از این ویروس، خودداری از حضور در تجمعات و مکان های شلوغ اعلام شده ولی هر چه به نوروز نزدیک تر می شویم شور خریدهای نوروزی و دغدغه فراهم کردن نیازهایی که شاید در اولویت هم نباشند، بیشتر می شود.

دست به دست شدن کرونا در بازار 

اگرچه همچنان متولیان بهداشتی ماندن در خانه را اکیدا توصیه می کنند، ولی بازار و بسیاری از شهروندان بی توجه به این موضوع، کرونا را دست به دست می چرخانند که نتیجه آن شعله ور شدن این بیماری را به دنبال دارد.

بازار هر روز شلوغ تر می شود، بساط دستفروشان هم در میان شلوغی بازار پهن شده، به طوری که عصرها در هسته بازار خرید، جای سوزن انداختن نیست، یکی ماسک زده و چهار تای دیگر ماسک نزده در میان ازدحام جمعیت مشغول خریدهای نوروزی هستند.

نه خبری از رعایت پروتکل های بهداشتی است و نه رعایت فاصله فیزیکی که نتیجه آن آغاز یک پیک جدید از کرونا می باشد و هزاران نفر را درگیر می‌کند.

اجرای محدودیت های کرونایی هم اکنون لازم است تا از شعله ور شدن کرونا جلوگیری کند، محدودیت ها به معنای تعطیلی نیست بلکه فعالیت بازار با محوریت رعایت پروتکل های بهداشتی و نظارت بر بازار صورت گیرد.

رعایت دستورالعمل های بهداشتی در اصناف ضروری است

قیاسی یکی از مغازه داران خرم آبادی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: با شیوع کرونا کسب و کارهای زیادی از جمله اصناف دچار خسارت شد، طی یک سال گذشته چندین مرحله محدودیت های کرونایی اجرا شده و اصناف با درجه بندی فعالیت های خود را کاسته و یا تعطیل کرده اند تا از شیوع کرونا جلوگیری شود.

وی افزود: هم اکنون بازار نسبت به سال گذشته رونق بیشتری دارد ولی لازم است که واحدهای صنفی، شهروندان و مشتری ها پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا هم ما بتوانیم به کسب و کار خود ادامه دهیم و هم کرونا خیز برندارد.

قیاسی تصریح کرد: متاسفانه برخی از شهروندان از ماسک در مکان های عمومی استفاده نمی کنند و در صورت ابتلا ممکن است صدها نفر را به این ویروس آلوده کنند، اگرچه بسیاری از واحدهای صنفی در برگه ای از مشتری خواسته اند تا با ماسک وارد مغازه شوند اما لازم است در کنار آن رعایت فاصله و ضدعفونی کردن نیز انجام شود.

وی عنوان کرد: در اسفند سال گذشته این بیماری تازه شیوع پیدا کرد، ترس و نگرانی مردم بسیار زیاد بود و خلوتی و بی رقمی بازار مشهود بود ولی امسال بازار نوروز رونق بیشتری دارد.

نو نوار شدن به چه قیمتی!

رمضانی یکی از شهروندان لرستانی که مشغول خرید اقلام نوروز بود در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: پارسال در این زمان مردم بیشتر از کرونا می ترسیدند و بازار مانند امسال شلوغ نبود ولی امسال علیرغم اینکه ویروس کرونای انگلیسی که بسیار خطرناک تر است، شیوع یافته اما بازار شلوغتر شده و متاسفانه بسیاری از افراد پروتکل ها را رعایت نمی کنند.

وی افزود: لازم است مسئولان بر بازار نظارت بیشتری داشته باشند تا واحدهای صنفی ملزم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی شوند و واحدهایی را که این نکات بهداشتی را جدی نمی گیرند مورد برخورد قرار دهند.

این شهروند لرستانی تصریح کرد: با توجه به اینکه گفته می شود استفاده از ماسک ۹۵ درصد از انتقال بیماری کم می کند اما در بازار برخی به استفاده از ماسک اعتقادی ندارند و این افراد ناقل بیماری هستند.

رمضانی خاطرنشان کرد: برخی خانوادگی خرید می کنند در حالی که گفته می شود یک نفر از اعضای خانواده برای خرید از منزل خارج شود چرا که کرونای جدید در کمین کودکان و جوانان است.

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی

علی فرهادی قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: با توجه به شلوغی بازار و بی توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی، احتمال خیز مجدد کرونا وجود دارد که نیاز است همچون گذشته هم استانی ها نسبت به دستورالعمل های بهداشتی اهتمام ویژه ای داشته باشند.

وی افزود: تاکنون در استان ۶۷ هزار و ۷۶۱ نفر به کرونا مبتلا شده و متاسفانه هزار و  ۳۵۰ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: تاکنون درصد رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت عمومی بیش از ۸۵ درصد بود ولی به دلیل سهل انگاری و بی توجهی به کرونا میزان رعایت پروتکل های بهداشتی به حدود ۷۰ درصد رسیده که ضروری است تا رعایت نکات بهداشتی همچنان در دستور کار همه شهروندان باشد.

فرهادی عنوان کرد: البته میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در ادارات بیش از ۸۵ درصد است و در مکان های عمومی و اصناف حدود ۷۰ درصد گزارش شده است.

وی بیان کرد: در روزهای پایانی سال می طلبد برای در امان ماندن از ویروس کرونا از خروج غیر ضروری از منزل خودداری شود و در صورت لزوم خارج شدن از منزل حتما استفاده از ماسک و رعایت فاصله فراموش نشود.

به هر حال سال دوباره نو می شود، چه خوب است که سال جدید را با اعضای خانواده و با سلامتی در کنار هم باشیم، کوچکترین بی احتیاطی و غفلت از رعایت پروتکل های بهداشتیی ممکن است جان یک عزیزی از خانواده را بگیرد، رعایت چند نکته بهداشتی ساده و جلوگیری از خروج غیر ضروری بهترین راه دوری از کروناست.

در این روزها کمی هم به فکر کادر درمان باشیم، مدافعان سلامتی که با هر پیک کرونا سختی ها و رنج های زیادی را متحمل می شوند، تعدادی از مدافعان سلامت نیز در راه سلامتی دیگران در برابر کرونا تاکنون به شهادت رسیدند، به پاس خدمت این مجاهدان پروتکل ها را رعایت کنیم تا نوروزی سرشار از سلامتی داشته باشیم.

انتهای پیام/