یادداشت؛
عین الورده یک عبرت تاریخی

به گزارش سفیرافلاک، عین‌الورده، نبردی است که بعد از واقعه‌ی کربلا بین توابین به رهبری سلیمان بن صرد خزاعی و لشکر اموی به رهبری عبیدالله بن زیاد اتفاق افتاد.

به دنبال کشته شدن حسین بن علی در کربلا، گروهی از شیعیان کوفه که به امام خود نامه نوشته بودند، اما در نبرد کربلا شرکت نکرده بودند، از کار خود پشیمان شده و به رهبری سلیمان بن صرد خزاعی نهضت توابین را شکل دادند. سپاه توابین در ماه ربیع‌الثانی سال ۶۵ هجری قمری از کوفه به سمت رهسپار شد.

این دو سپاه در منطقه‌ای به نام عین الورده با یکدیگر روبرو شدند. پس از سه روز جنگ متوالی سلیمان بن صرد خزاعی کشته شد و این جنگ با شکست نهضت توابین به پایان رسید.

درواقع سلیمان بن صرد خزاعی فرمانده گروه توابین بود. توابین بر این عقیده بودند که با عدم یاری به حسین و سکوت کردن، موجبات کشته شدن حسین را فراهم کرده‌اند و این گناهی است نابخشودنی؛ لذا درصدد جبران برآمدند. بر همین اساس توابین شروع کردند تا سپاهی جهت مقابله با قاتلین حسین (ع) مهیا کنند. این فعالیت مخفیانه، به مدت ۴ سال طول کشید. پس از تجهیز سپاه، سلیمان بن صرد هم‌پیمانان خودش را در سال ۶۵ هجری قمری فراخواند. سپس به سمت نُخَیله رفتند؛ در آنجا تنها چهار هزار نفر از شانزده هزارنفری که با او پیمان بسته بودند، حاضر شدند.

یکی از دلایل ریزش توابین این بود که مختار ثقفی، سلیمان بن صرد را فاقد قدرت سیاسی و نظامی می‌دانست. پس از چند روز توقف در نخیله، سپاه توابین به سمت کربلا رفت و پس از زیارت قبر حسین بن علی، به سمت محلی به نام عین الوَرده (راس العین) رفتند تا با سپاه اموی وارد نبرد شوند.

فرمانده این سپاه عبیدالله بن زیاد بود که مروان بن حکم (حاکم وقت اموی) به او وعده‌ی حکومت عراق را داده بود.

در پايان نبردی که ما بین دو سپاه واقع شد و سه روز طول کشيد، نیروهای توابین شکست خوردند و فرمانده آنان، سلیمان بن صرد خزاعی، کشته شد. اندک بازماندگان سپاه توابین به قيام مختار ثقفی پيوستند. درواقع عکس‌العمل توابین پس از کشته شدن امام حسین (ع)، فایده‌ی چندانی نداشت؛ زیرا عمل دیر هنگام آنان در نطفه خفه شد و این قیام بدون پیشبرد اهداف خود به شکست انجامید.

عین الورده یک عبرت تاریخی برای کسانی که به موقع عمل نکردند و وقت یاری نمودن رهبرشان در حال استخاره و سر به سجده بودند و وقتی متوجه اشتباه خودشان شدند خورشید بر سر نیزه رفته بود تازه فهمیدند چه کوتاهی کردند اصحاب عین الورده دیر اقدام کردند برای همین خونشان هدر رفت.

باید با اتحاد و یکپارچگی و استفاده از ظرفیت و توان داخلی در برابر تفکر غرب گرا ایستاد و آب و نان و معیشت مردم را به برجام و غرب گره نزد.

نویسنده: حجت الاسلام دکتر جواد صیادی، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه خرم آباد

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا