لرستان مهد تاریخ و طبیعت؛
سفری به جاذبه های پر رمز و راز طبیعت/کهن ترین بناهای تاریخی در دل زاگرس

به گزارش سفیرافلاک، استان لرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی کوهستانی دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که هر کدام چشم نوازی می کنند، جاذبه هایی که سبب شده تا این استان به پایتخت طبیعت ایران شهرت گیرد و هر کدام از این مناطق گردشگری هر ساله میزابن مسافران و گردشگران باشد.

اگر چه به شیوع کرونا تماشای این آثار به تاخیر افتاده اما طی سال ها قبل این مناطق گردشگری پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی بودند که هر کدام با دیدن این آثار تاریخی و طبیعی شگفت زده می شدند.

لرستان سرزمین آبشارها

در استان لرستان آبشارهای زیاد و زیبایی وجود دارد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند، آبشارهایی که خروش دل انگیز آب در آنها منظره ای بی نظیر را خلق کرده اند.

حدود 60 آبشار دائمی و فصلی در این استان وجود دارد که سبب شده تا به عنوان سرزمین آبشارها شناخته شود، آبشارهایی که امروز این آبشارها مهمترین مناطق گردشگری در استان محسوب می شوند.

آبشار بیشه یکی از جاذبه های طبیعی استان لرستان است که ارتفاع این آبشار 48 متر و عرض آن حدود 20 متر است، این آبشار بسیار زیبا در نزدیکی شهرستان دورود واقع شده و در سال 87 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای استان لرستان است که خروش آب از دل طبیعت و در لابه لای درختان سرسبز بلوط خودنمایی می کند، صدای خروش آب از دل این منطقه کوهستانی تصاویری دل انگیز را در بهار فراهم می کند.

از دیگر آبشارهای لرستان آبشار نوژیان است که با ارتفاع 95 متر از مرتفع ترین آبشارهای استان می باشد.

دریاچه گهر، نگینی در دل زاگرس

از دیگر جاذبه های طبیعی لرستان دریاچه گهر است، این دریاچه یکی از 28 دریاچه کشور است که در دل منطقه ای کوهستانی واقع شده است.

این دریاچه در بین کوه های اشترانکوه واقع شده و وسعتی بیش از 85 هکتار دارد، اطراف این دریاچه را درختان بلوط و سایر درختان پوشانده که سرسبزی این فضا در کنار دریاچه، طبیعتی ناب و بکر را برای گردشگری فراهم کرده است.

بسیاری از گردشگران در هنگام سفر به لرستان حتما از این دریاچه بازدید می کنند و از دیدن تصاویر طبیعی این دریاچه کوهستانی لذت می برند.

طبیعی رویایی در تنگه شیرز کوهدشت

از دیگر مکان های طبیعی و شگفت انگیز طبیعی در استان لرستان تنگه شیرز در 50 کیلومتری شهرستان کوهدشت است، دیواره هایی به ارتفاع 150 متر اطراف این دره را پوشانده است.

شیب تند دیواره ها در کنار تلفیقی از جنگل سبز و صخره سبب شده تا یکی از زیباترین مناطق گردشگری در استان شناخته شود.

دیدن این دره از از هر سو آنقدر دل انگیز و تماشایی است که هر ساله گردشگران زیادی از این جاذبه بازدید می کنند، عظمت طبیعت را می توان در این منطقه مشاهده کرد، منطقه ای کوهستانی که در فصل بهار چشم نوازی می کند.

زمستان در بهارِ تونل برفی ازنا

از دیگر جاذبه های طبیعی استان لرستان تونل برفی در شهرستان ازنا است که کلکسیونی از زیبایی های زمستان را می توان در این تونل مشاهده کرد.

انباشت برف و یخ ها روی هم و صدای ناب قطره های آب در میان سنگ ها بسیار زیبا و شنیدنی است، این تونل در دامنه اشترانکوه واقع شده و با طول 800 متر و ارتفاع بیش از سه متر میزبان گردشگران است.

قلعه فلک الافلاک، سفری به تاریخ لرستان

استان لرستان علاوه بر جاذبه های طبیعی، آثار تاریخی بسیار زیادی دارد، آثاری که ریشه در تمدن و فرهنگ این استان دارد و قدمت هر کدام به بلندای تاریخ برمی گردد.

یکی از آثار مهم استان لرستان قلعه تاریخی فلک الافلاک است، قدمت این قلعه به دوره ساسانیان برمی گردد، این اثر تاریخی با وسعتی بیش از پنج هزار متر به موزه مردم شناسی تبدیل شده و فرهنگ این دیار در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

معماری اصلی و سنتی را می توان در این قلعه تاریخی مشاهده کرد و یکی از آثار تاریخی است که مورد استقبال گردشگران قرار گرفته، این قلعه سالها پیش در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و ثبت آن در فهرتس جهانی در دستور کار قرار دارد.

بروجرد، دیار خانه های تاریخی

قدمت تاریخ را می توان در خانه های تاریخی شهرستان بروجرد مشاهده کرد، خانه هایی که یادگار گذشتگان بوده و با دستان هنرمند مردمان گذشته ساخته شده تا امروز یکی از جاذبه های تاریخی این استان باشد.

در شهرستان بروجرد بالغ بر 50 خانه تاریخی وجود دارد که به دیار خانه های تاریخی شناخته می شود، مجموعه طباطبایی ها از جمله خانه های تاریخی است که در چند بخش میزبان تاریخ دوستان می باشد.

خانه حاج آقا کمال طباطبایی، مصری، بیرجندی، حاتمی و آیت اله بروجردی(ره) از مهمترین خانه های تاریخی این شهر هستند.

شگفت انگیز ترین پل های تاریخی در لرستان

استان لرستان دارای بیش از 100 پل تارخیی است که تاکنون 80 تا از پل ها در فهرست آثار ملی ثبت شده اند، قدمت این پل ها به هزار سال قبل برمی گردد که مهمترین آنها پل کشکان، شکسته، کلهر، قلعه حاتم، پل دختر، گاومیشان می باشد.

پل کشکان بزرگترین پل تاریخی استان لرستان است که طول آن حدود 300 متر و ارتفاع آن بیش از 30 متر بر روی یک رودخانه واقع شده است، این پل تاریخی در معماری بی نظیر و منحصر به فرد است.

هنر پل سازی را می توان در میان پل های تاریخی لرستان مشاهده کرد که با دستان توانمند مردمان قدیم این آثار خلق شده اند، کاربرد هر کدام با معماری و مهندسی بسیار زیبایی متفاوت است اما زیبایی آنها چشم هر رهگذری را به تاریخ خیره می کند.

مسجد جامع بروجرد، قدیمی ترین مسجد غرب کشور

یکی از نخستین مساجد ساخته شده در ایران، مسجد جامع بروجرد است که قدمت ساخت آن به قرن دوم هجری برمی گردد، این مسجد بر روی یک آتشکده در یکی از محلات قدیمی بروجرد بنا نهاده شده و هر گوشه این مسجد زیبایی خاصی از تاریخ را در خود جای داده است.

شاهکار معماری را می توان در این مسجد قدیمی مشاهده کرد، فضای گنبد و شبستان های این مسجد بسیار زیبا می باشند و در مسجد، منبر چوبی که حکاکی شده توجه گردشگران را به سمت خود جلب می کند.

در لرستان 10 مسجد تاریخی وجود دارد که وجود این مساجد از مهمترین جاذبه های تاریخی و مذهبی استان به شمار می روند.

امسال هم دیدن این جاذبه ها بی رونق مانده اما امید می رود که با نابودی کرونا بار دیگر شاهد رونق گردشگری در جاذبه های طبیعی و تاریخی استان باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا