ایستادن جوانان برسکوی موفقیت؛
نقش جوانان در پیشرفت و تحول کشور/استفاده از ظرفیت جوانان موجب پویایی جامعه می شود

به گزارش سفیرافلاک، نیروی انسانی جوان یکی از مهمترین مولفه های پیشرفت یک کشور است، جوانانی که می توانند در عرصه های علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و سایر موارد نقش خود را در مسیر پیشرفت و متحول کردن یک جامعه به خوبی ایفا کنند.

جوانان ایران زمین بعد از پیروزی انقلاب تاکنون با فراهم شدن شرایط، موفقیت های بسیار زیادی را در بخش های مختلف کسب کرده اند و هر جایی که میدان برای جوانان باز شده پیروزی از آنِ کشور بوده است.

در برهه های مختلف جوانان ایران نقش مهمی در پیشرفت جامعه داشته اند، در دوران انقلاب و هشت سال جنگ تحمیلی، این جوانان بودند که برای دفاع از کشور سینه سپر کردند و شاید اولین مسیر برای نشان دادن نقش جوانان بود که سبب شد با حضور آنها ایران به پیروزی برسد و پله های اقتدار را در این سالها یکی پس از دیگری بالا رفته و امروز این کشور در اوج سربلندی قرار گیرد.

در این سالها نخبه های جوان در عرصه های علمی و المپیادها در جهان حضور داشتند و نشان دادند که جوان ایرانی برای حرکت در مسیر شکوفایی استعدادها و موفقیت ها بی درنگ در حال تلاش است.

دهم شعبان سالروز ولادت حضرت علی اکبر(ع) به عنوان روز جوان نامگذاری شده، جوانان این سرزمین در دوران دفاع مقدس با تاسی از جوان دشت کربلا که در واقعه عاشورا برای دفاع از دین و اسلام جان خود را تقدیم کرد، در جنگ تحمیلی به میدان آمدند و در همین مسیر جان های زیادی تقدیم شد اما این روز فرصتی است تا تلاش های بیشتری برای رفع دغدغه های جوانان صورت گیرد.

ایستادن جوانان برسکوی موفقیت در گرو حمایت است

طی سال های اخیر جوانان با مشکلاتی از جمله نبود شغل، مشکلات اقتصادی و کار و در نهایت ازدواج روبرو شده اند، مشکلاتی که اگرچه مسئولین بارها وعده برای حل آنها داده اند اما به خوبی این دغدغه های جوانان برطرف نشده و امروزه اشتغال مهمترین نیاز جوانان مطرح می شود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شرایط بهتری برای تحصیلات جوانان در دانشگاه ها فراهم شد، این روزها بسیاری از جوانان در دانشگاه ها تحصیلات را ادامه می دهند به امید اینکه روزی بتوانند از همین دانش ها برای شغلی استفاده نمایند اما متاسفانه جوانان تحصیل کرده زیادی از نبود اشتغال رنج می برند.

در این سالها  دانشگاه ها بیشتر بر موارد تئوری تاکید داشته و مهارت یکی از مهمترین حلقه های مفقوده در تحصیلات دانشگاهی است که این مهم به تازگی در دستور کار قرار گرفته تا مهارت آموزی در دانشگاه ها نیز گنجانده شود و جوانان بعد از تحصیل بتوانند شغل مناسبی داشته باشند.

این در حالیست که گاهی می بینیم جوانانی با حداقل امکانات اما با سعی و تلاش کارآفرینی کرده و بر سکوی موفقیت ایستاده اند، حمایت لازم از جوانان در این عرصه از کارآفرینان می تواند نقش کلیدی و مهمی برای پیشرفت آنها داشته باشد.

طی سال های اخیر مشوق هایی برای اشتغال جوانان مطرح شده اگرچه این طرح ها چندان کارساز نبوده و نتوانسته نیاز جوانان در حوزه اشتغال را برآورده کند اما با اجرای درست و حمایت های مالی از جمله ارائه تسهیلات برای برداشتن اولین گام ها در مسیر کارآفرینی می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

بیکاری، دغدغه مشترک جوانان

علی سلیمی یکی از جوانان لرستانی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: بیکاری مهمترین دغدغه و مشکل مشترک در بین همه جوانان است در حالی که ممکن است برخی از جوانان در جایی مشغول به کار شوند اما نبود امنیت شغلی همیشه ما را رنج می دهد که مبادا از کار اخراج شویم.

وی افزود: در بسیاری از موارد وقتی جوانان جویای کار می شوند، سابقه کاری از آنها درخواست می شود در حالی که همه افراد روزی از صفر شروع کرده اند و همین سبب می شود تا جوانان سالهای سال بیکار باشند.

این جوان لرستانی تصریح کرد: بیکاری جوانان سبب می شود تا گاهی به سمت و سوی از دست دادن فرصت های طلایی ختم شود مثلا فرصت ها و اوقات فراغت با کارهای بیهوده سپری شود در حالی که اگر جوانان مورد حمایت واقع شوند می توانند به درستی نقش خود را نشان دهند.

وی بیان کرد: در برخی از موارد بیکاری سبب می شود تا معضلات و آسیب های اجتماعی ایجاد شود ولی اگر زمینه برای کسب مهارت آموزی و اشتغال جوانان فراهم شود علاوه بر استفاده از ظرفیت نیروی جوان در توسعه و پیشرفت یک کشور، شاهد کاهش مشکلات در این حوزه خواهیم شد.

سلیمی با اشاره به افزایش سن ازدواج عنوان کرد: بالا رفتن سن ازدواج نتیجه مشکلات اقتصادی و موانعی است که بر سر راه جوانان قرار گرفته و اگر حمایت لازم از جوانان صورت گیرد می توانند تشکیل خانواده دهند و سپس شاهد افزایش فرزند آوری و جلوگیری از کاهش جمعیت رفت.

ظرفیت جوانان برای توسعه و پیشرفت کشور

یاسمن امرایی جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: عدم اشتغال جوانان سبب می شود تا مشکلات و بحران های زیادی در پشت این مشکل شکل گیرد به طوری که از دست دادن فرصت های طلایی زندگی، آسیب های اجتماعی، افسردگی، اعتیاد، بالا رفتن سن ازدواج و ناهنجاری های اجتماعی از مهمترین مشکلاتی است که دلیل بیکاری برای جوانان رخ می دهد.

وی افزود: امروزه بسیاری از جوانان ساعتها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حضور دارند و بهترین روزهای عمر خود را بدون استفاده در این فضا مشغول دیدن پیامها و عکس ها هستند در حالی که می توانند از این فرصت بهینه استفاده کنند.

این جامعه شناس تصریح کرد: بالا رفتن سن ازدواج یکی از مهمترین مشکلات جوانان است به طوری که جوانان تا زمانی که شغل مناسبی نداشته باشند برای ازدواج و تشکیل زندگی اقدام نمی کنند و همین سبب می شود تا یک جوان سالها دنبال کار مناسب باشد و به دنبال آن جمعیت نیز کاهش می یابد.

وی بیان کرد: جوانان در عرصه های مختلف ثابت کرده اند که اگر شرایط و بستر برای حضورشان مهیا باشد می توانند به خوبی اقدام کنند و از ظرفیت جوانان در مسیر توسعه کشور استفاده کرد.

امرایی گفت: نبود بازار کار و موانع زیاد برای ارائه تسهیلات در حوزه اشتغال سبب می شود تا همین جوانان دارای ایده های نو و خلاق با مشکلات عدیده ای همراه شوند البته نداشتن مهارت یکی از مهمترین دلایل در بیکاری جوانان مطرح می شود اما با برنامه ریزی و حمایت در این حوزه می توان از نیروی جوان به عنوان پتانسیل و یک ظرفیت مهم در کشور برای پیشرفت استفاده کرد.

وجود 600 هزار جوان در لرستان

حشمت اله امان الهی مدیرکل ورزش و جوانان لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: هر ساله از ولادت با سعادت حضرت علی اکبر(ع) به مدت یک هفته، هفته جوان نامگذاری شده که در این راستا برنامه ریزی لازم برای اجرای برنامه هایی صورت گرفته است.

وی افزود: در استان 600 هزار جوان در سن جوانی بین 18 تا 35 سالگی قرار دارند که لازم است با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب در راستای حمایت جوانان، گام هایی اساسی برداشته شود.

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان با اشاره به نقش جوانان در آینده کشور تصریح کرد: باید جوانان را به سمتی هدایت کرد تا برای جامعه مفید باشند، جوانان این کشور نشان دادند که هر جا نیاز باشد در میدان حضور دارند به طوری که در دوران دفاع مقدس با ایستادگی حماسه آفریند و در این سالها در عرصه های ورزشی، علمی، فرهنگی و سایر بخش ها به خوبی درخشیده اند.

امان الهی عنوان کرد: یکی از مهمترین مشکلات جوانان بیکاری و نبود شغل است که تلاش شده تا تسهیلاتی برای مشاغل بومی جوانان در نظر گرفته شود البته در کنار این تسهیلات، بحث توانمند سازی جوان و مهارت آموزی نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات ازدواج بیان کرد: در سال گذشته 24 هزار و 144 نفر در استان برای تسهیلات ازدواج اقدام کردند که 19 هزار و 809 نفر تا ابتدای اسفند تسهیلات ازدواج را دریافت کردند.

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان گفت: بیش از چهار هزار نفر در صف دریافت تسهیلات ازدواج هستند که دو هزار نفر از این افراد در بهمن ماه برای دریافت وام ازدواج ثبت نام کرده اند و برنامه ریزی لازم صورت گرفته تا در پرداخت تسهیلات، تسریع صورت گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا