تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا:
سند راهبردی 25 ساله ایران و چین موجب شکستن تحریم ها می شود؛ توافقی که موقعیت آمریکا را به چالش می کشد

امیر علی حیدر امیری در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک با اشاره به قرارداد ایران و چین اظهار داشت: افراد و رسانه های همسو با سیاست های آمریکا و صهیونیست جهانی از امضای سند راهبردی 25ساله همکاری جامع بین ایران و چین عصبانی بوده و به دنبال تحریف واقعیت هستند.

وی افزود: این رسانه ها در جریان سفر قالیباف به روسیه جهت تحویل پیام رهبری به پوتین با توجه به روابط تهران و مسکو و بی اثر کردن تحریم ها همین واکنش را داشتند، جریان معاند به دنبال نهادینه کردن این پیام در افکار است که جمهوری اسلامی ایران نمی خواهد در مقابل غرب کوتاه آید و چون در دنیا منزوی شده چاره ای جز فروختن ایران به چین ندارد.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا تصریح کرد: سلطنت طلبان، منافقان، صهیونیسم جهانی، کشورهای غربی و عربستان و امارات به شدت به دنبال تخریب وجهه ایران در بین افکار عمومی هستند و در بوق و کرنا می دمند که ایران را به چین فروختند و تبلیغ می کنند که توافق ایران و چین سبب می شود تا ایران مستعمره چین شود و دست به تبلیغات گمراه کننده می زنند البته در آینده ازاین سم پاشی ها در شبکه ها شاهد خواهیم بود.

امیری سند جامع راهبردی 25 ساله ایران و چین را در راستای منافع ملی کشور برشمرد و گفت: مشارکت جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگری مانند چین، روسیه و هند که اراده زورگویی ندارند و از موضع برابر وارد می شوند در راستای منافع کشور است و اگر ایران منزوی بود و جایگاهی در هندسه جدید قدرت در نظام بین الملل نداشت، دلیلی برای این حجم از عصبانیت دشمن وجود نداشت.

وی بیان کرد: سند توافق همکاری فوایدی هم برای ایران وهم برای چین دارد، ایران به عنوان کشوری که می خواهد در بین الملل ایفای نقش کند نیاز به شرکاری راهبردی دارد که منافع مشترک بلند مدت با ایران داشته باشند که در آینده از این دست توافق ها با هند و روسیه خواهیم داشت و اگر این روند عقد توافق های بلند مدت با کشورهای قدرتمند ادامه یابد، تعدادی از کشورهای غرب برای توافق این چنینی ابزار تمایل می کنند.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا با اشاره به اینکه اجرای توافق راهبردی 25 ساله موجب شکستن تحریم و خارج شدن ایران از این مشکل می شود افزود: ایران در حال تبدیل شدن از قدرت منطقه ای به بین المللی است و آمریکا ناراحت این مسئله بوده و هر لحظه حلقه تحریم را تنگ  تر می کند و ایران برای رفع تحریم ها و کم کردن فشار غرب نیاز به تعامل با کشورهای قدرتمند دارد.

امیری تصریح کرد: دلبستگی عده ای در داخل کشور به غرب باعث فاصله گرفتن چین از ایران در طرح راهبردی جاده ابریشم شد و فرصت فروش نفت و گاز را به چین از ایران گرفت اما ابتکار و تدبیر رهبری باعث ایجاد ارتباط راهبردی بین ایران و چین شد.

وی اظهار داشت: چین با طرح سرمایه گذاری 450 میلیارد دلاری در 25 سال راهی تعامل با ایران شد که آمریکا تمرکز خود را بر جنوب شرق آسیا قرار داد، فروش تسلیحات به تایوان، حرکت بمب افکن آمریکا بر روی دریای چین جنوبی نشان از عزم دولت آمریکا برای تقابل با چین دارد و چین نیاز دارد آمریکا را در بعضی از مناطق به چالش می کشد که قطعا آمریکا در آینده مجبور به خارج از شدن از غرب آسیا است.

تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه چین به دنبال اتحاد راهبردی با ایران قدرتمند در جهت تقویت خود در غرب آسیا و خلیج فارس است، گفت: چین برای رسیدن به ابرقدرتی و تبدیل شدن به قدرت سیاسی و اقتصادی نیاز به توافق با کشورهایی مانند ایران دارد و تلاش دارد جاده ابریشم را احیا کند و موقعیت ایران سبب سوق دادن چین به ایران شد و این اقدامات آمریکا را در منطقه زمین گیر می کند.

امیری خاطر نشان کرد: تشکیل مثلث قدرت ایران، چین و روسیه سبب می شود که آمریکا را از معادلات منطقه دور می کند و سیاست تحریم ها را کم اثر می کند چرا که آمریکا ایران را رقیب خود در منطقه می داند و هدف از تحریم های آمریکا این است که ایران بپذیرد تنها راه پیشرفت، سازش با غرب است.

وی بیان کرد: این سند همکاری موقعیت غرب و دست آمریکا را به چالش می کشد و نشان می دهد بن بستی برای ایران وجود ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا