رئیس سازمان بازرسی کل کشور:
آمار بالای بیکاری در لرستان/قوانین و مقررات منجر به موانع تولید باید اصلاح شود

به گزارش سفیرافلاک، حجت الاسلام حسن درویشیان صبح امروز در جلسه بررسی مشکلات واحدهای تولیدی که در مرکز خدمات فناوری و کسب و کار استان برگزار شد اظهار داشت: رهبری شعار سال را تولید، پشتیبانی و مانع زدایی نامگذاری کردند که در این راستا برخی از موانع که شناسایی شده اند مربوط به قوانین و مقرارتی است که باید طبق اولویت نسبت به آن قوانین از طریق مجلس یا مقرراتی که مربوط به دستگاه های دولتی است، باید اصلاح شود.

وی افزود: بخشی از مشکلات استانی و مدیریتی است و می شود جلساتی را با هماهنگی و همکاری بین بخشی در استان و با ارده جدی که در استان وجود دارد، حل کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به تملک واحدهای تولیدی توسط بانکها گفت: یکی از موضوعات واحدهای تولیدی در تملک بانکهاست که پیگیری می شود و در این راستا جلساتی برگزار و مشکلات را حل کنند و بخشی که مربوط به مرکز است منتقل شود تا پیگیری لازم صورت گیرد.

درویشیان تصریح کرد: بانکها آمادگی اقاله واحدهای تملک شده را دارند و تعدادی هم که تملک شده، اقاله کردند و این رای که دیوان عالی کشور صادر کرد، ابلاغ شده که نسبت به عدم محاسبه شود مازاد بر آنچه که شورای پول و اعتبار به بانک مرکزی تعیین کرده، هم ملاک عمل است و دادخواست های بانکها را که مازاد بر این سود است توسط مراجع قضایی پذیرفته نمی شود.

وی بیان کرد: به همکاران گفتیم کسانی که بدهی به بانک دارند که بخشی همین واحدهای تملک شده و محاسبه سودهای مازاد است، پیگیری کنند و قبل از اینکه در مرجع قضایی مورد بازرسی قرار گیرد در بازرسی طی جلساتی دنبال شود و خود بانک سودهای مازاد را اصلاح کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: برخی از این واحدهای تملک شده ناشی از عدم پرداخت به موقع اقساط تسهیلات است و برخی از سودهای محاسبه شده قانونی است و باید فکری شود که یا استمهال شود و یا مجدد تسهیلاتی دهند تا این واحدها از تملک خارج شوند البته بانکها اداره کننده خوبی برای واحدهای تولیدی نیستند و کار بانک پولی و بانکی است و خودشان هم مدعی هستند که دنبال تملک نیستند ولی عدم پرداخت بدهی سبب شده تا تملک کنند.

درویشیان با اشاره به آمار بالای بیکاری در لرستان عنوان کرد: متاسفانه لرستان با همه ظرفیت های خوبی که در حوزه صنعت و کشاورزی دارد اما بیکاری بالایی دارد در حالی که از نظر ظرفیت های منابع آبی سومین استان از نظر بارندگی است.

وی بیان کرد: ظرفیت های صنعتی خوبی در استان وجود دارد که تعدادی تعطیل و نیمه تعطیل و یا با ظرفیت های اندک فعالیت دارند که اگر مشکلات آنها برطرف شود بخشی از مشکلات اشتغال حل می شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: با توجه به منویات رهبری و سیاست های کلان قوه قضائیه، یکی از دستورات و اولویت های کاری، حمایت از تولید و کارآفرینی و حفظ و افزایش اشتغال است البته در حد اختیارات و وظایفی که داریم انجام می دهیم و بخشی مربوط به دستگاه های اجرایی است.

وی افزود: اگر قانونی درست اجرا نشود و یا در زمان خود انجام نشود حتما به عنوان ترک فعل پیگیری می شود که امیدواریم با پیگیری در مرکز و استان در راستای شعار سال، موانع تولید و سرمایه گذاری را در سال جاری به حداقل برسانیم.

درویشیان تصریح کرد: دلیل اینکه رهبری سالهاست شعار سال را در حوزه اقتصادی تعیین کردند و امسال به صورت ویژه مانع زدایی را گفتند، نشانگر این است که موانعی وجود دارد که تولید آنگونه که باید رونق پیدا نکرده اما با توجه به ظرفیت های بالقوه ای که در کشور است، به خاطر موانعی که بخشی مربوط به قوانین و بخشی مربوط به عدم هماهنگی، همکاری و جدیت در رفع مشکلات تولیدی است، تلاش می شود تا این موانع را شناسایی و هم برای رفع آن اقدام کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: چهار مشکل مذکور درست است و این مشکلات در کل کشور وجود دارد که باید موردی بررسی کرد که آیا این مشکل در استان و یا در مرکز باید بررسی شود و در بازرسی و ستاد اقتصاد مقاومتی و یا سایر ظرفیت ها مانند ستاد تسهیل بررسی شود.

وی افزود: بخشی از این مشکلات در استان قابل حل است و اگر اراده جدی و همکاری لازم باشد قابل رفع است و بخشی که در مرکز است دنبال می کنیم که برطرف گردد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا