رئیس قوه قضائیه:
چرا مسئولان به کارخانه‌های تعطیل لرستان رسیدگی نکردند/4 واحد تولیدی راکد باید ظرف 3 ماه تعیین تکلیف شود

به گزارش سفیرافلاک، آیت الله سید ابراهیم رئیسی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان اظهار داشت: ضروری است تا مسئله شناسی نسبت به مسائل استان صورت گیرد و راهکار برون رفت از مشکلات هم مشخص و زمانبندی انجام شود.

وی با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی افزود: برخی از واحدها به دلیل نقدینگی، مواد اولیه، عدم مدیریت و … تعطیل و یا نیمه فعال هستند، آیا شرکت پارسیلون یک شبه اینگونه شد یا به مرور زمان به این روز درآمده است، مسئولین چرا کاری نکردند و دستگاه های ناظر چرا وارد نشدند که به این روز افتاد و دو هزار و 500 کارگر بیکار شدند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در بازدید از یکی از واحدهای استان که امروز رفتیم فقط سوله باقی مانده بود و چند دستگاه فرسوده و سالهاست می گذرد که عده ای مسئول و ناظر هستند چرا وضعیت اینگونه است؟ امروز همچنین بازدی از مجموعه کشاورزی صورت گرفت که هم جلوه خصوصی سازی خوب و هم بد است، در مقطعی واگذار شده و مجموعه به ویرانه تبدیل شده بعد به مجموعه توانمند واگذار شده و آباد کردند و هزار روستایی به کار گرفته شده است.

وی عنوان کرد: اگر خصوصی سازی خوب باشد جواب می دهد، مدیر جدید شرکت ماشین سازی قول داد در صورت کمک، حدود 9 ماه 500 کارگر را مشغول به کار می کند.

آیت الله رئیسی بیان کرد: منظور ما از پیگیری، نامه نیست بلکه پیگیری مجدانه است. لرستان آب، خاک، هوا و نیروی انسانی کارآمد که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند دارد و زمینه و بستر آماده است و در این قضیه با این میزان بیکاری که همه نگران هستید، این مهم است.

وی با اشاره به عدم استقبال از سرمایه گذاری گفت: سهیم کردن مردم یکی از راه های ثبات سرمایه گذاری است چرا که وقتی اهالی روستا بدانند خودشان سهم دارند، احساس مسئولیت می کنند و نقش دادن به مردم بسیار مهم است به طوری که در این سالها هر جا مردم حضور داشتند موفق بوده ایم.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه مشکل کمبود آب داریم یا کمبود مدیریت آب، اظهار داشت: در هر استانی نسبت به آب اظهاراتی دارند و شورای عالی آب باید تقسیم عادلانه کند و شاخص ها را در نظر بگیرد و می خواهیم استانی مانند لرستان که برکات تولید آب دارد به صورت عادلانه تصمیم بگیرند.

وی افزود: آبخیزداری برای لرستان یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و 20 درصد آبخیزها در این سیل دچار آسیب شد؛ سیل درس هایی داشت که یکی از این درسها این بود که در بستر رودخانه ساختمان سازی نشود.

آیت الله رئیسی عنوان کرد: بخش قابل توجهی از مشکلات واحدهای تولیدی مربوط به بانکهاست چرا که بانکها در این راستا نقش جدی دارند که نیاز است اقدام متفاوتی انجام دهند و وقتی شعار سال را اینگونه نامگذاری کردند، دغدغه کشور باید تولید، پشتیبانی و حمایت باشد.

وی بیان کرد: ضروری است تا همه پرونده هایی که از واحدهای تولید در دستگاه قضایی است خارج از نوبت تعیین تکلیف شوند که سامان کاشی، عظیم خودرو، صدر فولاد، سیمان خرم آباد حداکثر بین دو تا سه ماه باید تعیین تکلیف شوند و حکم قطعی صادر گردد.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: فعال شدن تولید نیاز به اقدام و عمل جدی دارد و در بخش های دیگر وظیفه بانکها و مسئولین است که نیازمند همکاری مدیران است.

وی خاطرنشان کرد: اینکه 70 درصد واحدهای تولیدی در استان غیر فعال و نیمه فعال هستند و وقتی بیکاری هم در کنارش قرار می گیرد، عدد نگران کننده ای است.

آیت الله رئیسی گفت: انگشت اتهام نباید به سمت افراد برد بلکه باید افراد در امنیت شغلی باشند و اگر کسی خلافی کرد، مرجع قضایی بررسی کند.

وی با بیان اینکه ماه های پایانی دولت است و نباید به سادگی گذشت، افزود: در این چند ماه می شود کارهای زیادی انجام داد و در برخی از موارد کار انجام شده و در میانه راه رها شده و تا هر روزی که مدیری مسئولیت دارد باید با جدیت کار انجام دهد.

رئیس قوه قضائیه اظهارداشت: دوستان قضایی و بازرسی کشور حامی مدیر با کفایت و شجاع هستند که در این میدان مبارزه اقتصادی ملت را تنها نمی گذارد و با ابتکار به دنبال دور زدن تحریم است و ما از این مدیران حمایت می کنیم.

وی بیان کرد: چرا تاکنون خسارتهای سیل در برخی از موارد پرداخت نشده که لازم است پیگیری شود و مردم باید مطلع باشند و علت را بدانند و اگر شفاف به مردم گفته شود بهتر است.

آیت الله رئیسی با اشاره به خارج کردن زندان ها از محدوده شهری، عنوان کرد: زندان بروجرد که در شهر است آمادگی داریم به خارج از شهر منتقل شود؛ زندان در درون شهر باید به خارج از کالبد شهرها برده شود که اینآمادگی را داریم.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: برخی از پرونده ها گفتند پنج سال طول می کشد در صورتی که آسان کردن امور برای مردم ضرورت دارد و مردم گرفتار بروکراسی اداری نشوند.

وی گفت: دیوان سالاری و بروکراسی که در نظام اداری وجود دارد که هفتاد خوان است سبب می شود تا سرمایه گذاری که می خواهد کاری انجام دهد، انجام ندهد و لازم است غیر از سخنرانی ها در عمل هم انجام شود و رهبری فرمودند راه را برای سرمایه گذاری باز کنید.

آیت اله رئیسی اظهار داشت: باید مدیران بر مدار قانون حرکت کنند؛ دولتها و مجلس ها می آیند و می روند اگر قرار است کشور بر مدار ثبات حرکت کند آن مدار قانون است و قانون مداری و قانون گرایی اصل مهم است.

وی افزود: شکل قانونی کار از دست داده نشود و برای جذب نیرو رقابت باشد؛ عدم تبعیض در بکارگیری نیروها سبب می شود تا مردم به نظام اداری خوشبین باشند و هر کاری که امیدواری مردم را دارد باید انجام داد اما تبعیض مردم را ناراحت می کند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: عدالت اجتماعی با بخشنامه حل نمی شود و باید عملا اقدام شود و این امید در دل مردم ایجاد می کند و ناامیدی امریست که دشمن به دنبال آن است.

وی بیان کرد: مدیران باید تلاش کنند مردم را نسبت به کارآمدی نظام و کارآمدی نظام اداری در کشور امیدوار کنند، در تشییع حاج قاسم مردم به عشق نظام و رهبری آمدند و باید کاری کرد مردم به نظام اداری هم خوشبین باشند.

آیت الله رئیسی گفت: اگر کاری درست است بدون تردید و با توکل به خدا انجام دهید و در این کارها باید جدی بود و خدا هم برکت می دهد و این تلاش ماندگار می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا