رئیس قوه قضائیه:
گسترش عدل راهبرد دستگاه قضاست/با برهم زنندگان امنیت به شدت برخورد می شود

به گزارش سفیرافلاک، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی عصر امروز در دیدار با قضات و کارکنان دادگستری لرستان اظهار داشت: با شیوع کرونا برخی از همکاران ما به این بیماری مبتلا شدند اما پیروز شدند و تلاش کردند تا پاسخگوی مردم باشند و با تلاش سعی کردند تا از تعداد پرونده های مسن بکاهد و اطاله دادرسی را کاهش دهند.

وی با اشاره به اینکه دادگستری لرستان همکاری قابل تقدیری داشتند و شاخص ها نشان می دهد که دادگستری لرستان جزء برترین ها قرار دارد، افزود: لرستان در جایگاه برتری قرار دارد و حفظ این برتری ضرورت هایی را به دنبال دارد و نیازمند تلاش همکاران است که همه اجزای دادگستری در استان تلاش کنند؛ کمبودها و کاستی های نیروی انسانی امری نیست تا در مدت کوتاهی جبران شود و زمان بر است، اما علیرغم کمبودها تلاش هایی صورت گرفته و مردم احساس این کمبودها را نکنند.

رئیس قوه قضائیه عنوان کرد: در دادگستری تلاش شد تا سلامت مجموعه پاس داشته شود و مجموعه سلامت قضایی نعمت ارزشمندی است که اعتماد مردم را افزون می کند و جایگاه سلامت را باید حفظ کنند و به ارتباط ها حساسیت داشته باشند.

وی بیان کرد: حفظ سلامت مجموعه قضایی بسیار امر مهمی است و همیشه باید از این دستگاه و از قضات و کارکنان صیانت کرد و آلودگی برای همه بد و برای دستگاه قضایی بدتر است و از سوی دیگر توجه به کرامت مردم برای همه خوب است و برای این مجموعه لازم تر و الزامی تر است.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: این مجموعه باید همچنانی که مردم انتظار دارند دیدن و گرایش و تصمیم به حق، ایستادگی در مسیر حق را احساس کنند هر وقت پناه برند به این مجموعه، این مجموعه حق آنها را از ظالم می گیرد و به مظلوم می دهد و این پناه بردن به دستگاه قضایی خیلی مهم است.

وی خاطرنشان کرد: احساس پناه بودن به عدلیه و دادگستری برای کسی که حقش ضایع شده است و این دستگاه حق را پس می دهد بسیار مهم است البته در کنار اقتدار حتما باید مهربانی کرد چرا که مهربانی منافاتی با اقتدار ندارد، این در حالیست که اقتداری که دارید از موضع قانون است و در مقابل ظالم و کسی که حق ضایع کرده باید اقتدار داشت اما منافاتی با مهربانی ندارد و توصیه این است که باید مقتدر و مهربان بود، با درایت و تدبیر عمل کرد و نسبت به تصمیات گرفته شده در حوزه های مختلف می توان مردم را نسبت به این دستگاه و اجرای عدالت آشنا کرد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه امنیت در لرستان و کشور از مسائل مهم است و نباید اجازه داد امنیت دچار آسیب شود، گفت: با افرادی که با شرارت و توزیع مواد مخدر و همچنین ایجاد ناامنی ها به دنبال مخدوش کردن ناامنی هستند باید با اقتدار برخورد کرد.

وی افزود: نسبت به کاستی ها در استان لرستان مشکلاتی وجود دارد که این مشکلات در بخش های مختلفی است که بخشی به ساختارها و برخی به رفتارها برمی گردد که نسبت به ساختارها، بخش نظارتی قوه قضائیه و بازرسی مشکلات را شناسایی و مسئله را تبیین و ابعاد و علل مشکل را پیدا کنند.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: مثلا واحد تولیدی که غیر فعال شده، مشکلات را بررسی و اعلام کنند به مسئولین چرا که جلوی ضرر از هر جا گرفته شود منفعت است و هشدار داده شود به مسئولین که تعطیلی این واحدها آسیب هایی را ایجاد می کند.

وی با تاکید بر اینکه باید به دنبال آسیب زدایی باشیم بیان کرد: باید تلاش کرد تا ناهنجاری ها را از جامعه بزدائیم و همه در این راستا کمک کنند. در واقع بخش پیشگیری در قوه قضائیه کارش همین است که نباید جرم در جامعه گسترش یابد و ناهنجاری اجتماعی و اقتصادی رو به کاهش باشد و بسیاری از قضات با حوزه پیشگیری صاحب نظر هستند که اگر این مشکل حل شود آسیب اجتماعی هم کم می شود.

رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: کمیسیونی به عنوان حل مشکلات منابع طبیعی وجود دارد و ادعاهایی که مطرح است باید بررسی شود و نباید چهار یا پنج سال معطلی در این بخش باشد چرا که این تعلل مشکلاتی را ایجاد می کند.

وی افزود: رئیس کل دادگستری و نمایندگان قوه قضائیه در کمیسیون ها باید دنبال کنند که آسیب ها کاهش یابد و باید با نگاه آسیب شناسانه اقدام شود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: برای رفع مشکلات اقدامات لازم صورت می گیرد و آنچه در استان نشد بازهم تلاش می شود تا رفع شود و کار به روز در حال انجام است.

وی با اشاره به رفع نیازهای قضات و کارمندان قضایی عنوان کرد: باید نیازهای قاضی و کارمندان رفع شود و نباید دغدغه معیشت و زندگی داشته باشند و که در این راستا اگر بتوانیم بیمه تکمیلی را به صورت کامل از مجموعه خودمان پرداخت می کنیم تا فشار بر همکاران نباشد.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: در حوزه مسکن نیز فعال شدن تعاونی مسکن است به نحوی که این دو مورد را مورد دقت قرار دهند که یکی حفظ جایگاه و شان دادگستری که نباید مخدوش شود و دست به زمینی نزنند که بعدا مشکلاتی داشته باشد و دوم اینکه نحوه توزیع باید عادلانه باشد و تلاش بر این است که دغدغه مسکن آنها حل شود.

وی گفت: مشکلات پرسنل اداری مشکل ماست و باید تلاش کرد برای حل مشکلات آنها که این مهم در دستور کار قوه قضائیه است.

آیت الله رئیسی با اشاره به سن بازنشستگی افزود: سن بازنشستگی یک بحثی است و اینکه آیا بازنشستگی از 30 به 25 سال و کمتر از آن به نفع سازمان اداری کشور است؟ در برخی از موارد افراد بعد از بازنشستگی به دنبال کار دوم می روند و این سبب می شود تا میزان اشتغال کم شود.

وی با اشاره به افزایش صلح و سازش خاطرنشان کرد: روحیه صلح و سازش چه در شورای حل اختلاف و مسائل دیگر باید گسترش یابد و آمار در این راستا باید افزایش یابد به طوری که این افراد چون دلشان در گرو حق است و ارادت به اهل بیت(ع) و شهدا دارند، زود گذشت می کنند و آمار سازش در استان نشان می دهند این مردم متدین هستند و حاضرند گذشت کنند.

ئیس دستگاه قضا بیان کرد: ماه رمضان را در پیش داریم که باید برای خود ظرفیت بسازیم و ظرفیت برای همه انسانها ضرورت دارد که این مهم در پرتو عبودیت خدا رخ می دهد، حاج قاسم شخصیت با ظرفیتی بود که در برابر همه تهدیدها و فشارها خم به ابرو نیاورد و در سنگر عبودیت، بندگی و دفاع ایستاد، قاضی ما اینگونه است و باید علیرغم همه فشارها بایستد و نفوذ ناپذیر باشد و جز اراده الهی چیزی در دل او اثر نداشته باشد.

وی تصریح کرد: جایگاه قضات یک جایگاه ممتازی است که باید ظرفیت پیدا کند و ظرفیت با عبودیت خدا گرفته می شود و مسئولیت بزرگی است.

آیت الله رئیسی عنوان کرد: رهبری در حکم بنده اعلام کردند که افرادی انتخاب شوند برای همکاری که مردمی باشند،  ضد فساد باشند و انقلابی باشند و دیدار با مردم را ارج می نهیم.

وی گفت: باید تلاش شود تا مردم احساس کنند این دستگاه برای گشایش کار آنها پیشتاز بوده و همکاری بین دستگاه ها و نهادها نیاز است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا