مدیر عامل آب منطقه ای لرستان:
98 میلیارد تومان از خسارت سیل لرستان به حوزه آب جبران شد

به گزارش سفیر افلاک داریوش حسن نژاد در جلسه بررسی وضعیت آب اظهار داشت: استان لرستان در سومین حوضه آبریز پرباران کشور قرار دارد و متوسط بارندگی استان حدود ۵۷۸ میلی‌متر و متوسط حجم آب سطحی خروجی استان حدود 12.5 میلیارد مترمکعب در سال است.

وی افزود: استان با بیش از ۱۳۰ رودخانه دائمی و فصلی به طول حدود ۹هزار کیلو متر در دو حوضه کارون و کرخه با تولید حجم آب حدود هشت میلیارد مترمکعب معادل ۱۱ درصد آب‌های جاری کشور یکی از غنی‌ترین شبکه سطح کشور را داراست.

مدیر عامل آب منطقه ای لرستان با اشاره به اینکه در استان حدود شش سد به بهره‌برداری رسیده و هفت سد در حال اجراست گفت:  با اتمام عملیات اجرایی آن‌ها حجم مخزن آب استان ۳۵۵ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

حسن نژاد عنوان کرد: خسارات وارده به استان بر اثر سیل فروردین ۹۸ بسیار سنگین بوده و در بخش آب این خسارات معادل هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد شده که از این میزان فقط ۹۸ میلیارد تومان تأمین شده است.

وی بیان کرد: میزان اعتبارات مصوب و تخصیص به سدها بسیار ناچیز و مدت اجرای این پروژه‌ها بسیار طولانی است در حالی که هیچ‌ یک از شهرستان‌های استان از آب شرب پایدار برخوردار نیستند و آب شرب آن‌ها از منابع آب چشمه و چاه تأمین می‌شود که نیازمند احداث سدهای مخزنی با تخصیص شرب است.

مدیر عامل آب منطقه ای لرستان افزود: سه سد از سدهای استان در حال اجرا بوده که نیازمند اعتبارات ویژه واستفاده از منابع مالی بخش خصوصی و بانک‌ها می باشند.

حسن نژاد خاطر نشان کرد: کنترل سیلاب نیازمند به ساخت سدها با رویکرد کنترل سیلاب است که در استان، سد معشوره در برنامه وزارت نیرو و معاونت آب و آبفا قرار دارد و در سال گذشته بنابه دستورمعاونت آبفا، تخصیص‌های آب استان مورد بازنگری قرار گرفت،ظرفیت حجم مخزن این سد علاوه بر تأمین آب  شرب، صنعت و کشاورزی شهرستان‌های کوهدشت، رومشکان، دلفان و چگنی برای کنترل سیلاب تا حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب افزایش داده شد..

وی با اشاره به حجم آب پشت سدهای استان گفت: حجم آب در پشت سدهای استان ۱۱۴.۵ میلیون مترمکعب گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۵۱.۷ میلیون متر مکعب بوده ۲۵ درصد کاهش یافته است.

مدیر عامل آب منطقه ای لرستان بیان کرد: در مجموع ۵۵ درصد مخازن سدهای استان در حال حاضر پر است.

حسن نژاد با بیان اینکه عمده آبگیری سدهای استان در ماه‌های فروردین و اردیبهشت است، گفت: ۷.۶۹ مترمکعب در ثانیه مجموع ورودی شش سد استان بوده و ۰.۳ مترمکعب بر ثانیه خروجی آنها می باشد که این سدها شامل مروک، ایوشان، تنگ هاله، خان‌آباد، کزنار و حوضیان است و با توجه به کاهش بارندگی‌هایی که در سال آبی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ قطعا پیش‌بینی می‌شود در فصول گرم سال(تیر و مرداد) شاهد افت آبدهی رودخانه‌های استان باشیم.

مدیر عامل آب منطقه ای لرستان  تاکید کرد: انتظار داریم برای اینکه کشاورزان دچار خسارت نگردند، الگوی کشت را رعایت کنند و از کشت گیاهان آبدوست خودداری کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا