حالت تاریک
  • شنبه, 1402/12/12 شمسی | 2024/03/02 میلادی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مطرح کرد:

تحول دانشگاه پس از انقلاب اسلامی

تحول دانشگاه پس از انقلاب اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تحول دانشگاه پس از انقلاب اسلامی، گفت: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، دانشگاه نیز متحول شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو که با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در سالن دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، اظهارداشت: روز بزرگ دانشجو را به دانشجویان این سرزمین و خصوصاً یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی که ۴۰ درصد جمعیت دانشجویی کشور را در خود جای‌داده‌اند، تبریک می‌گویم.

طهرانچی با تأکید بر اینکه امروز دانشگاه آزاد اسلامی مفتخر است که به‌عنوان یک کنشگر فعال، در عرصه تربیت علمی و گسترش فضای انقلابی و بسترسازی اشتغال دانش‌بنیان، مسیری را انتخاب کرده و در قالب یک سند تحول و تعالی به‌پیش می‌رود، گفت: خوشحالیم که امروز با حضور دکتر قالیباف، مراسم روز دانشجو را در واحد علوم و تحقیقات که به‌عنوان پیشرو در شبکه دانشگاه آزاد اسلامی و یک کنشگر فعال در عرصه تحولات دانشجویی و دانشگاهی شناخته می‌شود، برگزار می‌کنیم.

وی بابیان اینکه دانشگاه به‌عنوان نهادی برآمده از مدرنیته و یک موسسه تمدنی ۹۰ سال پیش وارد کشورمان شد، تصریح کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، دانشگاه در ایران و از ابتدا اشتباه بنیان گذاشته شد. دانشگاه ما در علم، رویکردی تقلیدی داشت و در فرهنگ نیز دین‌ستیز بود. این دانشگاه در غرب تولد یافته بود و بنای آن، ساختن فضای حکمرانی بر کشورها و از طرف دیگر سبک زندگی بود. دانشگاه‌های ایران در ابتدا به سبک اروپایی اداره می‌شد اما به‌تدریج جای خود را به دانشگاه آمریکایی داد.

طهرانچی خاطرنشان کرد: کودتای ۱۳۳۲ اعلام ورود آمریکا در دانشگاه‌ها بود. پس از گذشت چهار ماه از این کودتا، خون سه دانشجوی شهید در ورود ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور آمریکا به زمین ریخته شد و این اتفاق، اعلام حضور و سیطره دانشگاه آمریکایی در دوره پهلوی دوم بود. البته آمریکا به اینجا بسنده نکرد و اقدامات او فقط محدود به سلاح نبود بلکه شورای مستشاری خود را در دانشگاه‌های ما حاکم کرد و از این طریق سیطره آموزشی را در دست گرفت؛ به‌طوری‌که مرحوم شیخ‌الاسلام در کتاب خاطرات خود عنوان می‌کند که برای تأسیس دانشگاه باید تأیید شورای مستشاری آمریکا را اخذ می‌کرد.

وی افزود: ما به رفتار آمریکایی‌ها در مواجهه با مردم با سلاح عادت داریم. یک‌بار در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و یک‌بار دیگر در ۱۴۰۲ با شهادت نفر اول کنکور غزه «شیما اکرم صیدم». این جنایات همان مسیری است که آمریکایی‌ها و نظام سلطه با گلوله پاسخ حرکت‌های انقلابی را می‌دهند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تحول دانشگاه پس از انقلاب اسلامی، گفت: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، دانشگاه نیز متحول شد و امامین انقلاب دانشگاهی ساختند که توانست نویدبخش مرجعیت علمی دوباره در این سرزمین شود.

طهرانچی تأکید کرد: مفتخریم که در جمهوری اسلامی ایران و در سایه انقلاب اسلامی، راه استقلال و نه مسیر تبعی را در دانشگاه‌ها پیش‌گرفته‌ایم و این مسیر، راه سعادت است چراکه علم و اقتصاد و فرهنگ به‌صورت درهم‌تنیده اقتدار کشور را نوید می‌دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حضور دکتر قالیباف در مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی از این منظر که نظام قانون‌گذاری کشور به تکیه‌بر دانش و ذهن‌های جوان و خلاق اعتقاد دارد را گرامی می‌داریم.

لازم به ذکر است حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمد شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر ملکی تبار مشاور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی، دکتر محمد قربانی گلشن‌آباد معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی، دکتر داریوش جاوید معاون توسعه و مدیریت منابع، دکتر محمدعلی نادی معاون علوم تربیتی و مهارتی، محمدجواد فرهنگ مشاور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس مرکز حراست، دکتر جمشید صباغ‌زاده قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات و معاونان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در این مراسم حضور داشتند.

در این مراسم، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، المپیادهای دانشجویی، گروه‌های جهادی، بسیج دانشجویی، انجمن‌های اسلامی به بیان مطالبات، انتقادات، پیشنهادهای خود پرداختند.

انتهای خبر/

منبع: تسنیم

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از