حالت تاریک
  • یکشنبه, 1402/12/06 شمسی | 2024/02/25 میلادی
مدیر تیم‌های ملی دوچرخه‌سواری مطرح کرد:

جزئیات همکاری «آنلاین» فدراسیون دوچرخه‌سواری با سرمربی خارجی

جزئیات همکاری «آنلاین» فدراسیون دوچرخه‌سواری با سرمربی خارجی

مدیر تیم‌های ملی دوچرخه‌سواری گفت: این مربی بلژیکی مجازی به رکاب‌زنان برنامه داده و آن‌ها را تا المپیک رصد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، فدراسیون دوچرخه‌سواری در آخرین نشست کمیته فنی خود از تصمیم نهایی برای حضور یک مربی خارجی اهل بلژیک خبر داده است.

دوچرخه‌سواری کشورمان سال‌ها قبل از حضور مربی خارجی بهره می‌برد که در آن زمان این رشته در بخش جاده در قاره آسیا آقایی کرده و سال‌ها ایران با سه سهمیه کامل دربازی‌های المپیک حاضرشده و تیم‌ها و باشگاه‌های کشورمان هم در رویدادهای مختلف می‌درخشیدند. کاشف دوچرخه‌سواران کوهستان همچون فراز شکری و فرانک پرتوآذر هم یک مربی خارجی در این رشته بود.

اما از بیش از ۱۰ سال قبل حضور مربیان خارجی در این رشته کمرنگ شد. معضل فاصله دوچرخه‌سواران کشورمان با دیگر رکاب‌زنان جهان و حتی کشورهای قاره آسیا ازنظر تجهیزات و عدم حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی از یک‌سو و نیاز به حضور مربیانی با علم روز و دانش جدید تمرینات این رشته قدرتی سرعتی باعث شد تا بازهم فدراسیون به سمتی حرکت کند که از یک مربی خارجی بهره ببرد.

محمود وفایی مدیر تیم‌های ملی دوچرخه‌سواری در مورد حضور این مربی گفت: فدراسیون دوچرخه‌سواری برای حضور موفق تنها نماینده کشورمان دربازی‌های المپیک پاریس با «جاناتان ویگینس» مربی خارجی متولد انگلستان و مقیم بلژیک، وارد مذاکره شده و توافقات اولیه برای حضور این مربی صورت گرفته و منتظر تائید کمیته المپیک برای انعقاد قرارداد هستیم.

وی افزود: قرارداد این مربی شش‌ماهه و فعالیتش به‌صورت مجازی است و قرار است به‌صورت آنلاین وضعیت رکاب‌زنان را رصد کرده و به‌طور شخصی برای هر رکاب‌زن معرفی‌شده از سویی ایران برنامه بدهد.

وی خاطرنشان کرد: این مربی شاگردان زیادی در مسابقات المپیک داشته و سال‌ها به‌عنوان مربی در تیم ملی دوچرخه‌سواری و شنای بلژیک فعالیت داشته است و همراه رکاب‌زنان این کشور در سه المپیک ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ حضورداشته است.

وفایی ادامه داد: «جاناتان ویگینس» بلژیکی برنامه خود را برای فعالیت شش‌ماهه تا بازی‌های المپیک پاریس به ما ارائه کرده و ما منتظر تائید کمیته ملی المپیک برای انعقاد قرارداد هستیم. به‌محض تائید کمیته المپیک قرارداد امضا و با اولین پرداخت از سوی ما این مربی بر اساس شرایط هر ورزشکار معرفی‌شده از سوی ما برنامه شخصی ارائه می‌دهد.

وی در رابطه با وضعیت حضور این مربی هم عنوان کرد: در تمام دنیا این مسئله مرسوم است و خیلی از مربیان مطرح تنها به‌صورت مجازی و آنلاین و با ارائه وضعیت روزانه ورزشکاران به آن‌ها برنامه شخصی می‌دهند. قرار است با توجه به داده‌های دستگاه پاور متر که دوچرخه ورزشکاران به آن مجهز شده است به‌طور آنلاین وضعیت آن‌ها رصد و شرایط آن‌ها برای مربی ارسال شود تا وی هم برنامه مختص آن‌ها را ارائه دهد.

مدیر تیم‌های ملی دوچرخه‌سواری تصریح کرد: باید در ادامه مسیر شرایط را بسنجیم. این احتمال وجود دارد که این مربی برای بررسی وضعیت ورزشکاران به ایران هم بیاید.

وی در مورد برنامه حضور رکاب‌زنان در تورها و مسابقات مختلف هم گفت: قرار است این مربی با توجه به وضعیت رکاب‌زنان زمینه حضور ورزشکاران ما در تورهای مختلف بین‌المللی و مسابقات اروپایی را برای تدارکات بهتر قبل از بازی‌های المپیک پاریس فراهم کند.

وفایی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی از این مربی برنامه خواهند گرفت هم گفت: هنوز قطعی نیست اما فدراسیون رویکرد خود را بر جوان‌گرایی گذاشته و قطعاً نفرات معرفی‌شده از سوی کمیته ملی المپیک از بین رکاب‌زنان جوان خواهند بود. ولی برنامه ما این است که حداقل چهار نفر سه رکاب‌زن مرد و یک رکاب‌زن زن به‌صورت تخصصی با این مربی تمرین کنند.

«جاناتان ویگینس» بلژیکی سه دوره المپیک را همراه با تیم ملی دوچرخه‌سواری بلژیک تجربه کرده است. وی در علوم روانشناسی ورزشی، علوم تغذیه ورزشی و علوم فیزیولوژی ورزش تحصیلات دارد.

وی به‌غیراز بازی‌های المپیک، در پارالمپیک نیز حضورداشته و آخرین شاگرد وی در پارالمپیک توکیو صاحب مدال برنز شده است.

انتهای خبر/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از