حالت تاریک
  • چهارشنبه, 1402/12/09 شمسی | 2024/02/28 میلادی
عضو کمیسیون شوراهای مجلس خبر داد:

حذف مجمع تشخیص از طرح شفافیت قوا

حذف مجمع تشخیص از طرح شفافیت قوا

عضو کمیسیون شوراهای مجلس آخرین مصوبات اعضای کمسیون متبوعش درباره طرح شفافیت قوای سه‌گانه از جمله حذف مجمع تشخیص مصلحت نظام از این طرح را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، حسین محمدصالحی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، درباره آخرین وضعیت بررسی طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها، اظهارداشت: بررسی ایرادات شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به این طرح در دستور کار جلسه اعضای کمیسیون شوراها قرار داشت و ایرادات ازجمله اینکه برخی از مفاد مغایرت قانونی داشت و همچنین ایراد گرفته‌شده بود که برخی از موارد محرمانه است که این موارد نیز از طرح حذف شد و درنهایت ایرادات و ابهامات برطرف شد.

وی با اشاره به یکی از مصوبات اعضا در این جلسه گفت: در این جلسه مصوب شد موارد محرمانه‌ای که باید سری بماند، تشخیص درباره محرمانه بودن یک موضوع بر عهده همان دستگاه و نهاد باشد و قرار شد که یک کارگروه 6 نفره از قوای سه‌گانه تشکیل شود که 2 تن از اعضای کمیسیون شوراهای مجلس در آن حضورداشته باشند و درباره اینکه یک موضوعی محرمانه است یا خیر تصمیم‌گیری کنند تا این کمیته در خصوص شفافیت در هر موضوعی اعلام نظر کند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس با اشاره به ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به این طرح مبنی بر اینکه مجلس نمی‌تواند درباره شفافیت برای مجمع تصمیم‌گیری کند، عنوان کرد: درنهایت با تصویب اعضای کمیسیون، مجمع تشخیص مصلحت نظام از این طرح کنار گذاشته شد و اینکه مجمع می‌خواهد شفافیت را طبق آیین‌نامه داخلی خود انجام دهد یا خیر؟ بر عهده خود مجمع گذاشته شد.

محمدصالحی با بیان اینکه اعضای کمسیون و اکثریت نمایندگان بر اجرای طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها، تأکیددارند، افزود: گزارش کمیسیون درباره طرح شفافیت قوای سه‌گانه تهیه و برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت‌رئیسه می‌شود.

انتهای خبر/

منبع: تسنیم

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از