حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1403/01/30 شمسی | 2024/04/18 میلادی

شماره چهارم فصل‌نامه «نامه جمهور» منتشر شد

شماره چهارم فصل‌نامه «نامه جمهور» منتشر شد

شماره چهارم فصل‌نامه «نامه جمهور» شامل ویژه‌نامه‌ای برای انتخابات مجلس شورای اسلامی منتشر شد و روی پیشخان آمد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، شماره چهارم فصل‌نامه «نامه جمهور» ویژه‌نامه انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌تازگی منتشرشده و روی پیشخان مطبوعات آمده است. این شماره در ۶ فصل با بررسی جایگاه مجلس و انتخابات پیشرو و عنوان «راه عدالت‌خانه از عدالت‌خواهی می‌گذرد» عرضه‌شده است.

سرمقاله این شماره به قلم مجتبی نام‌خواه، با عنوان «راه عدالت‌خانه از عدالت‌خواهی می‌گذرد؛ جدال جمهوری‌خواهی و نا نمایندگی: مقاومت در برابر کلمه کمتر» به این مسئله می‌پردازد که ما صد و بیست سال است که برای تأسیس بنای عدالت‌خانه، تمنای مجلس و پارلمان داریم. به‌ویژه پس از انقلاب اسلامی در نگرشی که امام خمینی مطرح می‌کنند مجلس را «خانه امید مستضعفان» می‌نامند و به طلب تاریخی خانه‌ای برای عدالت استمرار می‌بخشد. عدالت‌خانه با مشارکت مردم بنا می‌شود و «مشارکت ضعیف» منتهی به تشکیل «مجلس ضعیف می‌شود». در طول چند دهه اخیر به‌رغم ایده اصلی انقلاب اسلامی، ظهور «قیّم‌ها» سیاسی اراده و انتخاب مردم را محدود می‌کند و همین تحدید حق انتخاب منتهی به مشارکت ضعیف می‌شود؛ بنابراین ما امروز نه‌فقط به شرکت در انتخابات که مشارکت در بازسازی سازوکارهای مشارکت عمومی نیاز داریم. پایان‌بندی سرمقاله هفت راهکار بازسازی مشارکت را به بحث گذاشته است.

در مطلب بعدی از فصل اول جستاری از حجت‌الاسلام قنبریان با عنوان «جمهوری اسلامی؛ ولایت‌فقیه ذیل حاکمیت ملی؛ از تعاون تا شورا ذیل مناسبات امر ولایی و امر عمومی در قانون اساسی» آمده که به جایگاه مردم در قانون اساسی می‌پردازد. این جستجو به بازسازی نگاه‌های مختلفی می‌پردازد که در جریان مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی برای توضیح مناسبات مردم ولایت مطرح‌شده است. درنهایت ایده قانون اساسی که برآمده از نگاه شهید بهشتی است را شرح می‌دهد.

در فصل دوم با عنوان «وضعیت پارلمان» در گفتگو با محدثه جزایی به بررسی مفهومی و تاریخی پارلمان در ایران پرداخته‌شده است. تفکیک مجلس و پارلمان و امکان‌ها و محدودیت‌های تاریخی جامعه ما برای تأسیس پارلمان محور این گفت‌وگوست. در ادامه نیز در گزارش گذرا، تاریخ مختصری از صدوبیست سال مجلس در ایران به کوشش علی رحیمی تدوین‌شده است.

در فصل سوم به وضعیت کنونی مجلس و پارلمان در ایران پرداخته‌ایم. کارنامه یک مجلس ضعیف به بررسی وعده‌ها و عملکرد مجلس یازدهم پرداخته است. امیررضا بهنمای تلاش کرده نشان بدهد مجلسی که در اثر ضعیف‌ترین مشارکت پس از انقلاب تشکیل شد، چگونه در تحقق وعده‌های خود ضعیف عمل کرده است. در همین زمینه در گفت‌وگویی با سعید احدیان مشاور سیاسی رسانه‌ای رئیس مجلس تلاش شده تا از پاسخ مجلس یازدهم به نقدها، تصویر روشنی ترسیم شود. در آخرین مطلب این فصل نیز گفت‌وگو با سید احمد حبیب نژاد عضو هیئت عملی حقوق دانشگاه تهران است که حول این محور انجام پذیرفته که کارکرد اصلی مجلس قانون‌گذاری نبوده و نظارت و تحدید قدرت است.

فصل چهارم این شماره در سه مطلب جایگاه پارلمان را در ایران بررسی کرده است. «مجلس کجای کار است؟ بازخوانی جایگاه مجلس در قانون اساسی» جایگاه مجلس در قانون اساسی را بررسی کرده است. در «قانون و فراتر از آن؛ تفوق شوراهای موازی بر مجلس شورای اسلامی» به‌نقد شوراهای موازی و تضعیف‌کننده مجلس پرداخته‌شده و در پایان این فصل، «شریعت و شورا؛ تأثیر مناسبات فقه و قانون بر مجلس شورای اسلامی» به بررسی فقهی جایگاه پارلمان و جایگاه فقه در پارلمان پرداخته است. مطالب این فصل را علی بیات، علی رحیمی، محمدحسن احمدی نوشته‌اند.

فصل پنجم به تلاش‌ها و تجربه‌های عدالت‌خواهان برای رقم زدن یک سیاست‌ورزیِ متفاوت از جریانات مرسوم، در شهرهای مختلف پرداخته است. شش گفت‌وگو این فصل یک تجربه‌نگاری اولیه از گروه‌های مختلفی است که برای احیای واقعی سیاست و امر سیاسی یک برنامه عملی را پیش برده‌اند. عناوین شش گفتگو عبارتند از: جبهه‌ای مردمی برای عدالت‌خواهی؛ در گفت‌وگو با حسین کمیلی درباره تجربه جبهه مردمی عدالت‌خواهان مشهد. می‌گفتند تغییر اتفاق نخواهد افتاد در گفتگو با محمد امینی‌زاده درباره شورای شهر کرمان. در برابر تغییر مقاومت هست، باید هزینه پرداخت در گفت‌وگو با محمدرضا آقاجری درباره تجربه شورای شهر امیدیه. نیروی اجتماعی، کنش سیاسی رقم می‌زند و قدرت تولید می‌کند در گفت‌وگو با روح‌اللّه رشیدی درباره تجربه شورای شهر تبریز. تا کی باید این مسیر تکراری را برویم؟ در گفت‌وگو با میلاد گودرزی درباره تجربه مطالبه‌گری رسانه‌ای. پایان بخش این فصل نیز گفتگویی است با سید یزدان حبیبی که یک‌چند سالی است با ایجاد یک کارزار برای نظارت مستمر بر عملکرد مجلس شورای اسلامی و نمایندگان فعالیت می‌کنند.

آخرین فصل این مجله نیز میزگردی است تفصیلی با موضوع «مجلس چیست؟ و در انتخابات چه باید کرد؟» که با حضور سیدعلی موسوی، روح‌الله ایزدخواه، مجتبی عرب، وحید اشتری، میلاد گودرزی و مسعود براتی برگزار شده است. متن کامل این میزگرد چهار ساعته با عنوان «راه عدالت‌خواهی از انتخابات می‌گذرد؟» تلاشی است برای روایت و جمع‌بندی ایده‌های گوناگون نسل جدید انقلاب اسلامی در ارتباط با نهاد انتخابات و انتخابات پیش‌رو.

این مجله با ۲۳۲ صفحه و قیمت ۱۵۰ هزار تومان عرضه‌شده است.

انتهای خبر/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از