حالت تاریک
  • شنبه, 1402/12/12 شمسی | 2024/03/02 میلادی
رئیس‌جمهور مطرح کرد:

عدم پیش‌بینی پایه مالیاتی جدید در بودجه ۱۴۰۳

عدم پیش‌بینی پایه مالیاتی جدید در بودجه ۱۴۰۳

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی گفت: مالیات حقوق‌بگیران افزایش پیدا نخواهد کرد؛ هیچ پایه مالیاتی جدیدی در بودجه سال آینده تعبیه نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی امروز سه شنبه ۱۴ آذر برای تحویل سند بودجه سال آینده به مجلس شورای اسلامی در بهارستان حاضر شد.

وی قبل از تقدیم بودجه طی سخنانی اظهارداشت: توفیقی است برای بنده و همکارانم که امروز در صحن مجلس خدمت نمایندگان محترم و هیئت‌رئیسه محترم هستیم و بودجه ۱۴۰۳ را رسماً تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم.

رئیسی افزود: دولت یک سال برای اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲ با همکاری همه بخش‌ها به‌ویژه مجلس شورای اسلامی تلاش کرد که اجرای قانون به رشد اقتصادی، رشد تولید، مهار تورم بیانجامد و بسیاری ازآنچه دشمنان تصور می‌کردند با توطئه و فتنه ملت بزرگ ایران آن‌ها را ناکام گذاشت و دولت و همه نهادها موفق شدند گام دیگری در جهت رشد اقتصادی در جهت تعالی کشور و نزدیک‌تر شدن به قله بردارند.

وی ضمن یادآوری ظلم به مردم مظلوم فلسطین گفت: لازم است شهادت شش هزار و پانصد کودک را یادآوری کنم که به خاک و خون کشیده شدند. آنچه از نسل‌کشی و کودک کشی و جنایت علیه بشریت در غزه صورت می‌گیرد باعث تأسف بشریت است اما تأسف‌بارتر آنکه حامی این نسل‌کشی کسانی هستند که مدعی حقوق انسان‌اند. آن‌ها چگونه می‌خواهند در مقابل خدا و وجدان و تاریخ پاسخگو باشند؟

رئیس‌جمهور تصریح کرد: تأسف‌بارتر اینکه سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی که متکلف دفاع از مظلوم‌اند در مقابل نظام سلطه و قدرت آمریکا کارایی خودشان را کاملاً ازدست‌داده‌اند. آن‌ها باعث تأسف بشریت‌اند. اما ناامید نیستیم و معتقدیم ملت‌ها امروز به پا خواسته‌اند، حقوق بشر را فریاد می‌زنند، نظم نوین برجهان را فریاد می‌زنند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همچنان که حضرت موسی(ع) به حکومت فرعونی پایان داد باور داریم شهادت زنان و کودکان فلسطینی به حکومت جعلی رژیم صهیونیستی پایان خواهد داد و پیروزی فلسطینی‌ها را ان‌شاءالله شاهد خواهیم بود.

رئیسی افزود: آنچه باید امروز یادآوری کنم و گرامی بدارم یاد شهید مدرس است؛ او نماینده واقعی مردم بود. آنچه از او و زندگی پاک او سراغ داریم خداباوری و مردم‌باوری، اجرای عدالت و سخن حق است. نماینده‌ای بود در تراز انقلاب شکوهمند اسلامی که همواره این نماینده الگویی برای همه نمایندگان، دولتمردان، مسئولان و دست‌اندرکاران است یاد شهید مدرس را گرامی می‌داریم.

رئیسی در مورد بودجه سال آینده عنوان کرد: تمام تلاش دولت و همکاران من در سراسر کشور بر اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲ بوده است و تلاش شده است که آنچه انجام می‌شود اجرای قانون و دقیقاً قابل گزارش و سنجش و اعلام باشد که به چه میزان از قانون عمل شده است چون ما در جایگاه اجرای قانون هستیم و شما در جایگاه قانون‌گذاری.

 

بودجه سال آینده واقع نگرانه است

وی یادآورشد: بنای دولت این است که قوانین چه در ذیل برنامه ششم، چه در برنامه هفتم اجرایی شود. لذا اولین نکته آن است که در بودجه سال آینده تلاش شده واقعیت دیده شود، واقع‌نگری از محورهای موردتوجه در بودجه بوده است هم هزینه واقعی دیده شود هم درآمد، برنامه‌ها واقعی ارائه شود.

رئیسی تأکید کرد: ان‌شاءالله برنامه‌ بعد از طی مسیر قانونی ابلاغ شود و برنامه کشور جهت توسعه همه‌جانبه کشور تأثیرگذار باشد و بتوانیم برخلاف برنامه‌های پیشین که اعلام شد و درست اجرایی نشد، موفق شویم و اعلام کنیم که برنامه اجرایی شده است. این‌گونه نباشد برنامه‌ای که با این زحمت تهیه و تصویب‌شده است آن‌چنانی که موردنظر است اجرانشده باشد.

رئیسی همچنین تصریح کرد: بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم توسعه است. تلاش شده است در بودجه بسیاری از نا ترازی‌هایی که امروز موجب رنج همگان است با حرکتی جهادی تراز شود.

 

با کسب درآمد کسری بودجه مدیریت شد

وی افزود: باید نسبت به آنچه در این مدت گذشته است اشاره‌کنم تلاش شده است در جهت مهار تورم عمل شود، مهار تورم عللی دارد علت اول کسری بودجه علت دوم رشد نقدینگی علت سوم نا ترازی بانک‌ها و برداشت‌ها از بانک مرکزی البته علل دیگری هم دارد. در دولت تلاش بر این بوده است که کسری بودجه نداشته باشیم مستحضرید شش‌ماهه دوم ۱۴۰۰ که دولت آغاز به کار کرد با کسری بودجه‌ای بالا مواجه بودیم، ۴۸۰ همت میزان کسری بودجه ما بود اما با کسب درآمد نه با استقراض یا چاپ پول تلاش شد در شش‌ماهه دوم کسری از بین برود که اتفاق افتاد.

رئیسی عنوان کرد: باید گفت رشد اقتصادی یک دهه تعطیل بوده است؛ در دهه گذشته به‌طور متوسط رشد اقتصادی نداشتیم و انتظارها را برآورده نکرد. در اولین سال فعالیت دولت رشد اقتصادی بیش از ۴ درصد را داشتیم، در سال ۱۴۰۱ رشد اقتصادی بیش از ۱۴ درصد را داشتیم و در همان سال تلاش شد کسری بودجه نباشد. این تلاش در ۱۴۰۱ در عدم کسری بودجه جواب داد.

 

دولت موفق شده است رشد نقدینگی را مهار کند

وی بابیان اینکه رشد نقدینگی همه را نگران کرده بود و یکی از علل تورم است، افزود: رشد نقدینگی به بیست‌وشش درصد رسیده است و هدف‌گذاری کردیم‌ تا پایان سال به بیست‌وپنج درصد برسد. معلوم می‌شود دولت موفق شده است رشد نقدینگی را مهار کند. مسئله سوم نا ترازی بانک‌ها و ضرورت انضباط مالی در کشور است قانونی که اخیراً تصویب شد و ما هم آن را ابلاغ کردیم تا ان‌شاءالله اجرایی شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به مسئله بانک‌ها تصریح کرد: از اول امسال برنامه بانک مرکزی و دولت در قبال آن‌ها این بود که وضعیت این بانک‌ها را روشن کند. مستحضرید وضعیت این بانک‌ها یکی پس از دیگری تعیین تکلیف می‌شوند.‌ آنچه باید اعلام شود، اعلام می‌شود و به مردم هم گفته‌شده است نگران نباشید تلاش دولت بر انضباط بخشی است و هیچ سهامداری دچار مشکل نخواهد شد.

رئیسی بابیان اینکه بانک‌ها و مؤسسات مشکل‌‌زا یکی پس از دیگری در حال تعیین تکلیف هستند اظهار کرد: هدف فقط انضباط مالی است، وضعیت نا تراز بانکی باید حل شود. این مسائل موجب تورم است زمانی که این مسائل کنترل شد طبیعتاً‌ شاهد کاهش تورم خواهیم بود تورم ماهانه ۲/۲ درصد است، تورم نقطه‌به‌نقطه سالانه کاهشی شده است. اگر انضباط مالی توجه به درآمدها و هزینه‌ها کامل انجام شود شاهد کاهش تورم خواهیم بود آنچه مورد امر رهبری انقلاب و خواست مردم است.

 

بیش از ۶ هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل واحد چرخه تولید شد

رئیس‌جمهور گفت: تلاش شده است تا بتوانیم نقدینگی را سمت تولید هدایت کنیم، کاملاً قابل گزارش است که چه میزان از نقدینگی به سمت تولید رفته است و این نقدینگی چگونه موجب رشد تولید و ماشین‌آلات و ابزار تولیدشده است و چگونه موجب شده است بیش از ۶ هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل واحد چرخه تولید شوند. تولید مسئله اول و محوری در اقتصاد مقاومتی است . تولید محور کار در دولت و مجلس است و تلاش بر این است تولیدکننده با مشکل مواجه نشود.

وی افزود: سیاست‌های اصل ۴۴ سیاست‌های درستی است که دولت قصد دارد به شکلی صحیح اجرا شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به قانون مولدسازی بیان کرد: برخی فکر کردند ‌مولدسازی قانون‌گذاری است، خیر روش اجرای سریع و دقیق قانونی است که مجلس وضع کرده است. تا کی قرار است مجلس قانون‌گذاری کند ولی دولت‌ها به آن توجهی نکنند؟ بررسی شد این قانون چرا اجرایی نمی‌شود،‌ مولدسازی الآن فعال‌شده است. مبارزه با فقر مطلق و فاصله طبقاتی در دولت دنبال می‌شود.

وی با اشاره به فعال شدن کارگاه‌های عمرانی در شهرستان‌ها افزود: در بعضی از شهرها که برای بار اول وارد شدیم ۴ کارگاه درزمینهٔ حل مشکل آب یا فاضلاب فعال بود اما بار دوم به همان شهر رفتیم و دیدیم ۴ کارگاه به ۱۵۴ کارگاه تبدیل‌شده است. کار در بخش‌های مختلف در حال انجام است وزیر نیرو که برای رأی اعتماد آمدند گفتند تلاش می‌کنیم نا ترازی ده هزار مگاواتی برق را برطرف کنیم که تاکنون هشت هزار مگاوات تأمین‌شده است. هدف‌گذاری دولت در ابتدای فعالیت خود بر این بوده تا ۱۰ هزار روستا رفع تنش آبی شود، امروز تنش آبی ۳۵۰۰ روستا رفع شده است.

 

در ۶ ماهه اول امسال ۸۵۰ هزار شغل ایجاد شد

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: پیشرفت کشور یک انتخاب نیست بلکه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. کشور ما ظرفیت بسیاری دارد، انتظار مردم از مسئولان این است که به متن بپردازند نه حاشیه و این یعنی گره‌گشایی از مشکلات مردم. آمار بیکاری به ۷.۹درصد رسیده است. طبق آمار وزارت رفاه، فقط در همین ۶ ماه اول امسال ۸۵۰ هزار شغل ایجادشده‌ است.

وی با اشاره به حمایت دولت سیزدهم از شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از پنج‌هزار به ده‌هزار شرکت دانش‌بنیان فعال رسیده‌است. صادرات محصولات دانش‌بنیان به رقم بی‌سابقه دو میلیارد دلار رسیده است به هر کشوری که سفر می‌کنیم در کنار سفر، نمایشگاهی از محصولات دانش‌بنیان ایرانی تدارک می‌بینیم. مشتری محصولات دانش‌بنیان ایرانی در سایر کشورها بسیار است.

رئیسی بابیان اینکه تلاش ما در دولت این بود که اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲ کاملاً قابل‌سنجش و گزارش باشد، تصریح کرد: درباره لایحه بودجه ۱۴۰۳ نیز تلاش شده واقعیات دیده شود؛ هم در بخش هزینه‌ها و هم درآمدها و هم برنامه‌ها تلاش کردیم بودجه‌ای واقعی ارائه شود.

 

هیچ پایه مالیاتی جدیدی در بودجه ۱۴۰۳ پیش‌بینی‌نشده است

رئیس‌جمهور گفت: در بودجه سال آینده به عدالت در پرداخت‌ها چه در سطح استانی و چه در سطح ملی توجه ویژه شده است. باید با هدایت، حمایت و نظارت دولت، بخش خصوصی و تعاونی فعال شود. مالیات حقوق‌بگیران افزایش پیدا نخواهد کرد. در بودجه سال آینده به کسانی که فرار مالیاتی دارند توجه شده است. هم‌اکنون مؤدیان جدید مالیاتی به بیش از پنج میلیون نفر رسیده است. هیچ  پایه مالیاتی جدیدی در بودجه سال آینده تعبیه نشده است.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از