حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1403/01/30 شمسی | 2024/04/18 میلادی

فدراسیون شطرنج همچنان پیگیر جذب مربی خارجی است

فدراسیون شطرنج همچنان پیگیر جذب مربی خارجی است

به گفته مدیر تیم‌های ملی شطرنج، منابع مالی مورد نیاز برای جذب مربی خارجی تأمین‌شده است و باوجود برخی مشکلات، پیگیری‌ها برای به سرانجام رسیدن این پرونده ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، فدراسیون شطرنج از ماه‌ها پیش جذب مربی خارجی برای ملی پوشان این رشته را در برنامه دارد. موضوع مربوط به‌پیش از بازی‌های آسیایی می‌شود. در آن مقطع همکاری با «سرگی تیویاکف» نتیجه رایزنی‌ها و مذاکرات شد طوری که این مربی روسی الاصل به‌صورت کوتاه‌مدت و به‌منظور برگزاری کلاس‌های آموزشی و رفع اشکال به ایران آمد و مدتی کنار ملی پوشان بود.

البته همکاری با این مربی با اقبال همه شطرنج‌بازان مواجه نبود کما اینکه سید محمدامین طباطبایی همان زمان انتقاداتی را نسبت به همکاری با این مربی و اینکه در حد و اندازه‌های تیم ملی ایران نیست، مطرح کرد.

به همین دلیل فدراسیون شطرنج بعد از طلای بازی‌های آسیایی مذاکرات برای جذب مربی خارجی را گسترده‌تر و به رایزنی با مربیان طراز اول همچون «ولادیمیر کرامنیک» کشاند. البته باوجود وعده‌های سرپرست پیشین فدراسیون، این رایزنی‌ها به نتیجه نرسید و حتی این‌گونه اعلام شد که همکاری با این مربی به بن‌بست خورده است.

با همه این‌ها علیرضا شفیعی مدیر تیم‌های ملی شطرنج تأکید دارد که فدراسیون همچنان با جدیت پیگیر در اختیار گرفتن مربی خارجی است و حتی منابع مالی برای این مهم هم تأمین‌شده است.

وی گفت: بعد از طلای بازی‌های آسیایی و به‌منظور حفظ و ارتقای موقعیت ملی پوشان، فدراسیون هم‌زمان با هفت - هشت مربی وارد مذاکره شد. گزینه برای مذاکره زیاد بود اما فدراسیون با نفراتی وارد رایزنی شد که در سطح و اندازه ملی پوشان کشورمان باشند و بتوانند پاسخگوی نیازهای فنی آن‌ها باشند.

مدیر تیم‌های ملی شطرنج تأکید کرد: این مربیان، همگی شناخت کامل از ملی پوشان ایران را داشتند اما به خاطر تعهداتی که در کشور یا کشورهای دیگری داشتند، نتوانستند به ما پاسخی بدهند. بااین‌حال مذاکرات و رایزنی‌ها برای به سرانجام رسیدن جذب مربی خارجی کماکان ادامه دارد.

شفیعی در مورد همکاری با «ولادیمیر کرامنیک» نیز تصریح کرد: این مربی تا ماه آوریل به خاطر نامزدی رقابت‌های قهرمانی جهان مشغله‌های زیادی دارد بااین‌حال قول داده که در سال جاری میلادی یک یا دو کمپ با تیم ملی ایران داشته باشد.

وی تصریح کرد: «ولادیمیر کرامنیک» هیچ‌وقت به‌طور مستقیم به ما «نه» نگفته است، فقط تأکید کرده که فعلاً برنامه‌هایش پُر است و نمی‌تواند زمانی را برای ایران خالی کند.

مدیر تیم‌های ملی شطرنج گفت: درهرصورت حضور مربی طراز اول جهانی کنار ملی پوشان ایران لازم و ضروری است. سرپرست فدراسیون هم به اهمیت این موضوع اشراف کامل را دارد. به همین دلیل جذب مربی خارجی همچنان در برنامه است.

شفیعی همچنین گفت: همکاری با مربی خارجی آن‌هم در سطحی که پاسخگوی ملی پوشان ما باشد متحمل هزینه‌های بالایی است بااین‌حال منابع مالی موردنیاز در این زمینه تأمین‌شده است. از طرف ایران مشکلی وجود ندارد.

انتهای خبر/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از