حالت تاریک
  • یکشنبه, 1403/03/06 شمسی | 2024/05/26 میلادی
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

مداحی اهل‌بیت(ع) عین جهاد است

مداحی اهل‌بیت(ع) عین جهاد است

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: مداحی مقدمه جهاد، عین آن، روح و رمز و منطق جهاد است و انسان‌ها را به عمق حوادث تاریخ می‌‌برد.

به گزارش سفیرافلاک، بخش دوم گردهمایی ذاکران و مداحان سراسر کشور از امروز دوشنبه ۸ آبان ماه در سالن ۵ آذر سازمان بسیج مستضعفین آغاز به کار کرد.

سرلشکر حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این مراسم اظهار داشت: خدا را شاکرم که امروز این توفیق را نصیبم کرد تا در جمع مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع)، دلدادگانی که ترکیب عمیق احساس دینی و شور حسینی و شعور عاشورایی را باهم برای جریان یابی جاذبه الهی عاشورا و حرکت دادن آن واقعه عظیم و انتقال دادن آن به نسل دیگر انجام می‌دهند.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: به‌صورت طبیعی عاشورا قله فضایل هستی است، رفیع‌ترین و عظیم‌ترین واقعه‌ای که در آن تمام ارزش‌های انسانی در اوج رقم خورد. زیباترین و عمیق‌ترین معارف عالم در این واقعه متراکم و درعین‌حال عمیق تبلور یافت. همان‌طور که درباره قرآن فهمیدند که ظاهر آن زیبا و باطن آن عمیق است.

سلامی عنوان کرد: در طول زندگی مداحان فرهنگ ایثار و شهادت را با استفاده از آن سرچشمه عمیق به یک زندگی باطراوات تبدیل می‌کنند. تاریخ را حرکت داده‌اید. شخصیت‌های عاشورا را تکثیر کرده‌اید. به عاشورا امتداد داده‌اید. عاشورا واقعه‌ای محصورشده در زمان نیست بلکه جاری و صاحب حیات و حیات‌بخش است و قدرت ایجاد می‌کند.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کرد: عاشورا میدان پرورش حب و بغض است. در زیارت عاشورا هم این راداریم. شما ما را در دنیا و آخرت با سیدالشهدا محشور می‌کنید. بدون برائت نمی‌توان جهاد کرد. تولی و تبری مقدمه جهاد است. بدون حب به اهل‌بیت و حب به اسلام نمی‌توانیم در میدان جهاد حضور پیدا کنیم.

وی بابیان اینکه از نخستین لحظات ظهور اسلام در غار حرا هیچ‌کس تصور نمی‌کرد که اسلام بتواند جای‌جای جهان را بگیرد، گفت: بدون جهاد و شهادت اسلام پیش نمی‌رود. این به معنای جنگ‌طلب بودن مسلمان نیست و یا اینکه اسلام دین رزم‌آوری است زیرا اسلام به صلح و آرامش اهمیت می‌دهد. سلم و آرامش برای اسلام یک اصل است اما چون اسلام پیام‌آور آزادی انسان است به‌صورت طبیعی شعائر و پیام‌های او که از تقوای قلوب است با استکبار و ظلم در ستیز است.

سلامی افزود: صلح، عفو و سلم جوهر اساسی اسلام است اما برای رسیدن به این حقایق باید از گذرگاه مقاومت مستکبران عبور کرد. این هم بدون برکشیدن شمشیر جهاد محقق نمی‌شود زیرا مستکبران به دنبال خاموش مردن نور الهی هستند. جمع بین اسلام و کفر در یک سرزمین ممکن نیست. جمع بین حق و باطل ممکن نیست.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: دشمنان با تمام قدرت خود مقابل مسلمانان می‌ایستند. ممکن است نام یا تصویر صحنه‌گردانان تغییر کند اما ماهیت آنان تغییر نمی‌کند. مسلمانان همیشه در قلت می‌جنگند و در قلت پیروز می‌شوند و این سنت الهی است. هرگاه مسلمانان کثیر باشند اما عجب کنند محکوم به عقب‌نشینی هستند.

وی ادامه داد: جهاد مسیر ما و شهادت طریقت ماست. گریزی نیست بلکه تمایل و دوست داشتن است. این جهاد به حب و بغض نیاز دارد. ما عاشورا را در دفاع مقدس تمرین کردیم ولی دفاع مقدس انبساط و نازله‌ای از آن عاشورای متراکم و فشرده بود. در عاشورا خداوند تمام عظمت هستی را در یک نیمروز به میدان آورد تا امام شهید شود و حجت بر همه تمام شود.

سلامی یادآورشد: هیچ دلیلی برای از تن درآوردن لباس جهاد وجود ندارد. اگر کسی لباس جهاد را از تن دربیاورد خدا لباس ذلت بر تن او می‌کند. اگر علم‌داری بر اینکه گروه دشمن قوی است، فرزندانت را می‌کشد و اسیر می‌کند و خودت را هم خواهد کشت اما بازهم باید در میدان بمانی. حق هیچ‌گاه تسلیم باطل نمی‌شود.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: شما این احتجاج را بیان می‌کنید و در قلب‌های نسل جدید می‌نشانید و رجز جهاد را به آنان منتقل می‌کنید و ایمان را بااحساس ترکیب می‌کنید. کار ذاکران اهل‌بیت از مسیر نشر آن واقعه‌های بزرگ پرورش روح ایمان برای جهاد و پذیرش امر ولایت است. برای پرورش بغض نسبت به دشمنان و محبت نسبت به انسان است تا حدی که انسان‌ها حاضر باشند در میدان جهاد از هم سبقت بگیرند و از شوکت دشمنان نترسانند. شما قلب و روح را مستحکم می‌کنید و این مقدمه جهاد است. مداحی مقدمه جهاد، عین آن، روح و رمز و منطق جهاد است. مداحی احیای جهاد است. شما در مدح امربه‌معروف و نهی از منکر می‌کنید. انسان‌ها را به عمق حوادث تاریخ می‌برید.

وی خاطرنشان کرد: این زیبایی ذکر است، بدون عاشورا ما نمی‌ماندیم، ده بار تا به امروز محو می‌شدیم. عاشورا در تمام وقایع زندگی پس از انقلاب به ما حیات بخشید. عاشورا در دفاع مقدس به ما توان مقاومت داد. عاشورا فلسفه ایستادگی را معنا می‌کند و به ما یاد می‌دهد که باید تا آخر بایستیم. ما تنها به مدد عاشورا توانستیم بایستیم.

سلامی ادامه داد: نوحه‌هایی که در میدان رزم می‌خواندید، جوانان ما را مهیای مقاومت کرد. این عظمت کار شماست که یک هنر مرکب است. محتوا، معرفت، شعر، صدای وزین و خوش و آهنگ است اما در عقبه آن سرزندگی موج‌ می‌زند.

 فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز شاهد صحنه واضح از تقابل حق و باطل هستیم. لشکر کفر تمام توان سیاسی و زور خود را به میدان آورده است تا در یک سرزمینی کوچک تلاش می‌کند تا کفر را بر اسلام پیروزی دهد. نمی‌خواهد در تاریخ ثبت شود که گروهی کم سلاح و محاصره‌شده در یک باریکه تمام قدرت کفر را شکست داد. این واقعیت است که همه کفر با تمام استعداد ممکن به میدان آمده است، در غزه همه آمدند و این نمایه‌ای از عاشوراست.‌ مستکبران تمام قدرت خود را در اسارت مؤمنان می‌بینند. آمریکا و اروپا جهانی ماندن قدرت خود را در تسخیر سرزمین، قلب و ذهن مسلمانان می‌بینند.

وی بیان کرد: دنیای مستکبر بدون تسخیر سرزمین قلب مسلمانان قادر به حیات نیست. در هر نقطه جهان اسلام یک خنجری بر پیکر اسلام فرو بردند. در شرق اسلام رژیم صهیونیستی را ایجاد کردند، در جای دیگر جمعی تکفیری را ایجاد کردند. آن‌ها بنا دارند نشان دهند که بدون تکیه به کشورهای غربی نمی‌توان آرام زندگی کرد.

سلامی با بیان اینکه بیشتر جنگ‌های نیم‌قرن اخیر در کشورهای اسلامی بوده است، گفت: در شهرهای مختلف سوریه، عراق، یمن، فلسطین و ... این سیاست غرب موجب دفن یادگارهای تمدن اسلامی زیرخاک‌ها شده است.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: صهیونیست‌ها که عصاره مکر و زور و مکر دشمن هستند تا سه هفته پیش تصور می‌کردند که ناامنی و ترس، آن‌سوی دیوارها معنا دارد و متعلق به فلسطین است. تصور می‌کردند آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه حامی آن‌هاست و کسی نمی‌تواند به آن‌ها دست یابد. این تصور مقامات و شهروندان آن‌ها بود. تصور می‌کردند یک دستگاه امنیتی پیچیده دارند مه همه‌چیز را تحت کنترل دارد و هر حرکتی از چشمان آن‌ها مخفی نیست. هرچه تجهیزات پیشرفته اطلاعاتی، الکترونیکی‌ اپتیکی و انسانی را در اختیاردارند. تصور می‌کردند ارتش قدرتمندی دارند. با این چهار تصور آرام می‌خوابیدند.

وی اظهارداشت: در هفتم اکتبر همان ۱۵ مهرماه تمام این تصورات فروریخت. برای این رژیم اولین اتفاق می‌تواند فروپاشی کامل و شکست آخر باشد. در این سرزمین مردم، دستگاه‌ها و ارتش همه باهم زندگی می‌کنند. جنگ و زندگی تفکیک‌پذیر نیست. تا به امروز توانستند این تصور را ایجاد کنند که امکان انتقال ناامنی به مرزهای این سرزمین نیست. بزرگ‌ترین شکست برای آنان رقم خورد.

سلامی تصریح کرد: ماندن در این سرزمین دیگر زمینه زندگی نیست بلکه پذیرش جنگ است. فلسطین اشغالی که به‌ناحق اسرائیل خوانده می‌شود از مهاجرت‌ها شکل‌گرفته است زیرا ماهیت و هویت اسرائیلی وجود ندارد. هرچه بمباران می‌کنند غزه می‌ماند زیرا کودکان غزه تسلیم نمی‌شود و می‌گویند اینجا سرزمین ما و هویت ماست و این فرق می‌کند با افرادی که برای ثروت و مال‌اندوزی به آن سرزمین آمدند. ترس از مرگ میان صهیونیست‌ها عمومیت دارد و جاری است.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تشریح غیرقابل‌ترمیم بودن این شکست که رهبر انقلاب فرمودند، ادامه داد: اسرائیلی‌ها دیگر نمی‌توانند به دستگاه امنیتی خود، ارتش و حتی آمریکا اعتماد کنند که همیشه دیر می‌رسد. این بار شانس آوردند اما ممکن است که مرتبه بعدی این مهم رقم نخورد، برای همین بمباران می‌کند و زنان و کودکان را می‌کشد. این در هیچ ادبیات و منطقی پیروزی نیست بلکه اوج شکست است.

وی گفت: تانک‌های بسیاری را پشت مرزهای غزه گذاشتند اما قدمی پیش نمی‌گذارند زیرا جنگ با اسلحه پیش‌ نمی‌رود و نیاز به مردان باایمان و با قلب‌های مطمئن نیاز دارد نه دل‌های مضطرب و قلب‌های پریشان. هیچ راهی وجود ندارد که کفار بر مسلمانان غلبه یابند. این‌ها محکوم‌ به شکست هستند.

سلامی در پایان خاطرنشان کرد: شکست این‌ها پرهزینه خواهد و افراد بسیاری به شهادت خواهند رسید.‌شما مداحان اهل دعا و مناجات هستید گ، دعا کنید خداوند این صحنه را بر مسلمانان آسان کند و دشمنان را از این مسیر بدر کند.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از