حالت تاریک
  • یکشنبه, 1402/12/06 شمسی | 2024/02/25 میلادی
سخنگوی سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس:

مردم در تشکیل مجلس قوی تأثیر دارند

مردم در تشکیل مجلس قوی تأثیر دارند

سخنگوی سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رأی موجب یاس و ناامیدی دشمنان انقلاب اسلامی می‌شود و تحریم‌ها را خنثی می‌کند.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، سید حسین نقوی حسینی، با اشاره به برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱ اسفندماه سال جاری و ترسیم راهبردهای چهارگانه امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت توسط رهبر معظم انقلاب در این زمینه، عنوان کرد: ترسیم راهبردهای چهارگانه برای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند امسال تکلیف و حقوق همه دستگاه‌ها، بخش‌ها و طرف‌های انتخابات اعم از مردم، مجریان، ناظران، بازرسان، نامزدها، احزاب و گروه‌ها و جریانات سیاسی را روشن کرده و اگر همه بخش‌های فوق‌الذکر به حقوق و وظایف خود به بهترین شکل عمل کنند راهبردهای مذکور تحقق خواهد یافت و ان‌شاءالله شاهد یکی از بهترین و باشکوه‌ترین انتخابات خواهیم بود.

وی افزود: راهبرد اول امنیت انتخابات است، در این زمینه همه طرف‌های انتخابات به‌ویژه دستگاه‌های امنیتی، ناظر و مجری باید توجه داشته باشند که با رعایت کامل بی‌طرفی و مراقبت کامل فضای انتخاباتی و شناسایی چالش‌های انتخاباتی که موردتوجه دشمنان انقلاب اسلامی است و در ایام انتخابات دشمنان با برنامه‌ریزی و طراحی توطئه‌های مختلف آن گسل‌ها را فعال می‌کنند، باید سعی کنند برنامه‌ها و توطئه‌ها را خنثی کرده و آن گسل‌ها از قبیل قومیت‌گرایی، گرایش‌ها مذهبی‌، حزب و جناح‌گرایی و ایجاد دوقطبی‌های کاذب را در مسیر وحدت ملی و رقابت سالم هدایت کنند. در این روند نقش مردم، احزاب و گروه‌ها و نامزدها هم بسیار مهم است به این صورت که نباید درصحنه رقابت و اظهارنظر و اعلام مواضع به‌سوی ایجاد تفرقه و تنش حرکت نکنند و با در نظر گرفتن منافع و وحدت ملی حرکت کنند.

نماینده سابق ورامین در مجلس ادامه داد: قطعاً ناامن‌سازی انتخابات از راهبردهای دشمنان، معاندین و ضدانقلاب است و حتی ممکن است تاکتیک‌هایی ازجمله ایجاد رعب و وحشت را هم در دستور کار قرار بدهند.

نقوی حسینی بیان کرد: در حوزه سلامت انتخابات نیز همه طرف‌های انتخابات اعم از برگزارکنندگان، نامزدها، احزاب و جریانات سیاسی و آحاد مردم نقش مهمی دارند. تجربیات گذشته نشان می‌دهد که یکی از راهبردهای دشمن و ضدانقلاب القای تقلب در انتخابات بوده است؛ بنابراین برنامه‌ریزی در حوزه برگزاری انتخابات و همچنین فعالیت احزاب و جریانات و به‌ویژه نامزدها در دوران انتخابات باید به نحوی باشد که راه را بر هر نوع شائبه و سوءاستفاده دشمنان و معاندین بسته شود. به‌خصوص نامزدها باید به نحوی فعالیت انتخاباتی کنند که هرگز وجه شیرین کردن دهان مردم خرید رأی مردم و فریب افکار عمومی در فعالیت‌های آن‌ها دیده نشود و دستگاه‌های مجری نیز با رعایت کامل قانون و عدالت باید با هرگونه خدشه واردکردن سلامت انتخابات برخورد قاطع کنند در این زمینه نقش دولت و مجریان انتخابات بسیار مهم است و اداره صندوق‌های رأی با حضور نمایندگان و نامزدها در پای صندوق‌ رعایت بی‌طرفی مجریان و نامزدها را اثبات می‌کند. به نظر من اگر قانون ملاک همه دستگاه‌ها و رعایت قانون و تمکین از قانون مشی نامزدها و احزاب و جریانات سیاسی باشد منجر به برگزاری انتخابات سالم خواهد شد.

سخنگوی سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به موضوع رقابت در انتخابات، گفت: مفهوم راهبرد رقابت مبین حضور و فعالیت جریانات، احزاب‌، گروه‌ها و نامزدهای مختلف با سلیقه‌های متفاوت است منتهی در این زمینه قانون‌مداری و تمکین به قانون شرط اصلی است؛ یعنی جریانات،‌ احزاب، گروه‌ها و نامزدهایی می‌توانند وارد صحنه رقابت شوند که در چارچوب نظام و قانون اساسی فعالیت می‌کنند. در هیچ نظام سیاسی به گروه‌ها و جریاناتی که آن نظام و قوانین آن نظام را قبول ندارند اجازه فعالیت و حضور در عرصه رقابت داده نمی‌شود. این موضوع به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست که جریاناتی، احزاب و گروه‌هایی یا نامزدهایی نظام را قبول ندارند و یا ولایت مطلقه فقیه را قبول ندارند و یا قانون اساسی را قبول ندارند و یا شورای نگهبان و نظارت استصوابی آن را قبول ندارند و بعد انتظار مجوز حضور در رقابت را هم داشته باشند.

وی در همین راستا ادامه داد: مگر می‌شود که در تمام چهار سال دوره مجلس چه در داخل مجلس یا خارج مجلس نقش اپوزسیون و معاند نظام را بازی کنند بعد در موسم انتخابات بیایند و خواهان حضور در رقابت انتخابات هم باشند؛ بنابراین رقابت با حضور سلایق و گرایشات مختلف در چارچوب قانون شکل می‌گیرد و مردم هم می‌توانند پس از بررسی مطالعه برنامه‌های نامزدها و یا جریانات حامی آن‌ها به انتخاب اصلح برسند.

نقوی حسینی اظهار کرد: راهبرد مشارکت برمی‌گردد به حضور مردم در عرصه انتخابات و درنهایت پای صندوق‌های رأی. عملی شدن این راهبرد مهم نیز دارای مختصاتی است که باید به آن‌ها بپردازیم. اول اینکه نظام جمهوری اسلامی یک نظام مردم پایه است و از ابتدای شکل‌گیری انقلاب و پیروزی و استقرار نظام مردم محور نقش‌آفرینی بوده‌اند و تا امروز مردم با حضور خود درصحنه اهداف نظام و انقلاب را به‌پیش برده‌اند به‌ویژه در انتخابات‌های مختلف که مردم با حضور باشکوه خود و مشارکت حداکثری دوستداران نظام را خوشحال و امیدوار و دشمنان و معاندین نظام را مأیوس و ناامید کرده‌اند. به‌ویژه در این انتخابات که جامعه جهانی و تحولات منطقه‌ای و داخلی نشان از ضرورت مشارکت حداکثری مردم دارد به همین جهت مقام معظم رهبری در ابتدای سال به موضع مشارکت حداکثری اشاره فرمودند و تاکنون نیز در مقاطع مختلف توجه همه را به این موضوع جلب کرده‌اند؛ بنابراین تلاش برای مشارکت حداکثری وظیفه دینی، شرعی، ملی و انقلابی همه ملت عزیز ایران است.

وی اضافه کرد: دوم اینکه مشارکت مردم به ایجاد رضایتمندی در مردم هم برمی‌گردد که الحمدالله با موفقیت‌های اخیر دولت و اقدامات مثبت دولت درزمینهٔ کنترل تورم، افتتاح پروژه‌های بر زمین‌مانده گذشته، مبارزه با فساد امید در مردم در حال احیا شدن است و قطعاً شاخص مشارکت ارتقاء پیدا می‌کند. مردم امیدوار به آینده می‌شوند و به‌ویژه جوانان را به عرصه مشارکت سیاسی وارد می‌کند.

سخنگوی سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: سوم اینکه مشارکت مردم به نحوه رفتار و نوع رقابت بین احزاب و جریانات سیاسی و به‌ویژه نامزدها هم برمی‌گردد؛ یعنی اگر مردم حس کنند که جریانات و گروه‌های سیاسی به مبنایی واقعی به دنبال اهداف نظام و انقلاب بهبود شرایط مردم، حل مشکلات کشور و خدمت به ملت هستند و هدفشان کسب قدرت و پست و مقام و انتفاع دنیوی نیست، تشویق به مشارکت می‌شوند ولی اگر ببینند دعوای آن‌ها بر سر کسب قدرت و سهم خواهی از آن است مردم دلسرد می‌شوند. این وضعیت در مورد رفتار و گفتار نامزدها هم صدق می‌کند. بالاخره نامزدها در بین اجتماعات، گردهمایی‌ها، تجمع‌ها و یا برنامه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای حرف می‌زنند موضع می‌گیرند، برنامه می‌دهند و اعلام نظر می‌کنند. اگر مردم ببینند که نامزدها صادقانه، با اهداف و نیات پاک و باهدف خدمت به مردم و حل مشکلات مردم رقابت می‌کنند، مردم هم دلگرم می‌شوند و مشارکت می‌کنند ولی اگر هم احساس کنند که نامزدهای نمایندگی فقط به فکر دستیابی به کرسی نمایندگی هستند و کسب مقام و قدرت را به هر وسیله‌ای دنبال می‌کنند طبیعی است که مردم دلسرد می‌شوند و مشارکت کاهش می‌یابد.

نقوی‌حسینی خاطرنشان کرد: همان‌گونه که قبلاً اشاره کردم، ما در هر دوره از انتخابات تمام دشمنان، معاندین، ضدانقلاب، اپوزسیون و مخالفین جمهوری اسلامی با راهبرد تحریم انتخابات وارد می‌شوند و تمام رسانه‌ها و بوق‌های تبلیغاتی خود را فعال می‌کنند تا مردم را مأیوس و درنتیجه مانع حضور آن‌ها در انتخابات شوند و متأسفانه در داخل هم برخی جریانات و گروه‌ها فریب آن‌ها را می‌خورند و در زمین آن‌ها بازی می‌کنند.

وی بابیان اینکه تحریم کنندگان انتخابات چند هدف را دنبال می‌کنند، گفت: مایوس‌سازی مردم، زیر سؤال بردن مقبولیت نظام، خدشه‌دار کردن جمهوریت نظام، القای ناامیدی در بین مردم القای غیرمردمی بودن نظام، تحریک جامعه جهانی برای دشمنی بیشتر با جمهوری اسلامی، تشویق جامعه جهانی در تحریم و فشار علیه جمهوری اسلامی، تحریک نهادهای حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی، پیشبرد راهبردهای نخ‌نمای ایران‌هراسی و انزوای ایران که البته در هیچ انتخاباتی هم به این اهداف دست پیدا نکرده و دست پیدا نخواهند کرد.

نماینده سابق ورامین بیان کرد: واقعیتی که باید همه مردم ما بدانند که الحمدالله بیدارند و می‌دانند این است که اولاً در انتخابات صندوق‌های رأی تعیین‌کننده است؛ یعنی هر کس که پای صندوق حضور پیدا می‌کند، اراده خود و خواسته خود را اعمال و به دست می‌آورد؛ بنابراین بازنده کسی است که پای صندوق نیامده و درنتیجه نتوانسته اراده و خواسته خود را اعمال و کسب کند؛ بنابراین حضور پای صندوق برد است و عدم حضور باخت است. دوم اینکه حضور و مشارکت حداکثری قوام دهنده مجلس و کمک به تشکیل مجلسی با پشتوانه مردمی و پرقدرت است و نمایندگان که بارأی بالا انتخاب می‌شوند. می‌تواند مشکلات مردم را به اتکای اراده خود دنبال کنند و حل کنند بنابراین تشکیل مجلس قوی و کارآمد به حضور حداکثری مردم بستگی دارد.

نقوی حسینی در پایان گفت: سوم اینکه حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رأی موجب یاس و ناامیدی دشمنان انقلاب اسلامی می‌شود تحریم‌ها را خنثی می‌کند و یا اثر تحریم‌ها را از بین می‌برد و نظام جمهوری اسلامی با پشتوانه مردمی به بازیگری فعال و مؤثر در عرصه بین‌المللی تبدیل می‌شود و زمینه تأمین منافع ملی کشور فراهم می‌گردد و بالاخره اینکه با مشارکت حداکثری وحدت ملی حفظ و آهنگ واحدی برای حل مشکلات مردم نواخته می‌شود.

انتهای‌ خبر/

منبع: تسنیم

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از