حالت تاریک
  • یکشنبه, 1403/03/06 شمسی | 2024/05/26 میلادی

پایتخت گرفتار خشکسالی

پایتخت گرفتار خشکسالی

گزارش 8 بهمن مؤسسه تحقیقات آب نشان داد با احتساب ذخیره فعلی و آب معادل برف، 80 درصد از فضای سدهای تهران بدون آب است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، در حالی‌که زمستان برای بسیاری از مردم نه با آغاز دی‌ماه بلکه با اولین بارش برف معنا پیدا می‌‎کند، ماهواره‌ها حجم برف باریدهٔ پشت ۵ سد تهران را نیم میلیارد متر مکعب برآورد کردند. این میزان برف ۲ برابر ذخیره فعلی سدهای پایتخت است.

سخنگوی صنعت آب فیروز قاسم‌زاده پس از تجمیع حجم برف آب شده و ذخیره فعلی می‌گوید که «۸۰ درصد ذخایر آبی تهران خالی است.»

 


کودکی تشنه و خوشحال از رسیدن به آب

تهران در 5 ماه گذشته کمتر از نصف بارش سالانه خود را از آسمان وصول کرده و یکی از خشکترین سال‌های خود را در نیم قرن اخیر پشت سر می‌گذارد.

سد طالقان، امیرکبیر، ماملو، لار و لیتان ۵ سد تأمین‌کننده آب تهران هستند که مجموعا ۲۵۵ میلیون متر مکعب آب ذخیره کرده و ۵۰۹ میلیارد متر مکعب برف به خود دیده‌اند.

شرکت مدیریت منابع آب تایید کرده که یک سوم آب سدهای تهران سهم تامین نیاز خانه‌های مردم است و خشکسالی می‌تواند، پایتخت را در شرایط اضطراری قرار دهد.


سد لار گرفتار خشکسالی

کارشناس مدیریت منابع آب سید امین مرادی کاهش مصرف آب بخش خانگی را امری غیر ممکن تلقی کرده و معتقد است که فرهنگ‌سازی در کوتاه مدت میسر نیست و برای تامین آب خانه‌های مردم باید به فکر افزایش منابع تامین آب بود، در این شرایط انتقال آب و تامین نیاز از منابع زیرزمینی سریع‌ترین گزینه در دسترس است تا مسئله تهران حل شود.

در مقابل، کارشناس آب محمد پورحمید به تجربه کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب شرب تهران در سال گذشته بر اثر صرفه‌جویی مردم اشاره کرده و می‌گوید که با این وضع مصرف، انتقال آب به تهران یک مُسکن است و پس از چند سال بازهم کمبود آب خواهیم داریم، در شرایطی که فرصت صرفه‌جویی وجود دارد، اولین اقدام باید آگاهی‌بخشی به مردم باشد.

به گواهی اطلاعات خانه آب ایران، امکان کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب با اقداماتی ساده در پایتخت وجود دارد و این اقدامات را در دو دسته تجهیزاتی و رفتاری رده‌بندی می‌کند.

اقدامات تجهیزاتی شامل تعویض سردوش و استفاده از وسایل کاهنده حجم آب است و اقدامات رفتاری نیز شامل، کاهش مدت زمان استحمام، شستن ظرف و عدم استفاده از آب شرب برای کارهایی نظیر شستن حیاط و پارکینگ است.

در کنار اقدامات متوجه مردم، بهینه‌سازی شبکه برای مدیریت فشار از طرف دولت نیز می‌تواند، همکاری مردم به منظور کاهش اثرات منفی خشکسالی را تکمیل کند.

انتهای خبر/

منبع: فارس

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از