حالت تاریک
  • جمعه, 1402/09/17 شمسی | 2023/12/08 میلادی

پیام انتخاب‌های کنفدراسیون آسیا برای فوتبال ایران

پیام انتخاب‌های کنفدراسیون آسیا برای فوتبال ایران

جوایز برترین‌های سال جاری قاره کهن در حالی توزیع شد که مسلم اولادقباد تنها نماینده ایران در جمع بهترین‌ها بود.

به گزارش سفیرافلاک، مراسم برترین‌های فوتبال ۲۰۲۳ در قاره آسیا در حالی سه‌شنبه‌شب گذشته در دوحه قطر برگزار شد که فوتبال ایران چهار نماینده رسمی داشت.

مسلم اولاد قباد در بخش برترین بازیکن فوتسال آسیا همراه با محمدامین حزباوی بهترین بازیکن جوان، مهدی طارمی بهترین لژیونر و فدراسیون فوتبال ایران در بخش فوتبال پایه نامزدهای دریافت جایزه در بخش‌های مختلف شدند که در بین آن‌ها تنها اولادقباد توانست جایزه برترین فوتسالیست را کسب کند.

کاهش چشمگیر جوایز AFC به فوتبال ایران نشان می‌دهد شیب ستاره سازی و کشف استعداد در فوتبال ایران نشان‌دهنده افت محسوس است. نگاهی مختصر و اجمالی به جوایزی که پیش‌ازاین بارها و بارها توسط بازیکنانی همچون علی دایی، خداداد عزیزی، مهدی مهدوی کیا، علی کریمی، محمد طیبی، علی‌اصغر حسن‌زاده و… به‌دست‌آمده بود اما حالا سال‌هاست خبری از جایزه برترین‌ها در ویترین افتخارات شخصی بازیکنان ایرانی نیست. بر کسی پوشیده نیست فوتبال ملی ایران همچنان جزو برترین‌های قاره کهن است که حضور در سه دوره اخیر جام جهانی شاهد این مدعی است.

پیامی که انتخاب‌های کنفدراسیون آسیا برای فوتبال ایران داشت

بازیکنان شاغل در فوتبال باشگاهی ایران نه‌تنها جایی در این فهرست ندارند بلکه لژیونرها هم باوجود حضور در تیم‌هایی همچون پورتو، آاک آتن و فاینورد جایی در جمع برترین‌ها نداشتند.

محمدامین حزباوی تنها فوتبالیست فصل گذشته لیگ برتر بود که توانست با ترانسفر به السد قطر خودنمایی کند که بازهم نشان‌دهنده عدم حضور پررنگ فوتبالیست‌های ایرانی در صنعت فوتبال دنیاست.

فدراسیون فوتبال ایران هم شرایطی مشابه با بازیکنان داخلی و خارجی خودش دارد. مهدی تاج که در دوره اول ریاست خود بارها و بارها فدراسیون را «پنج ستاره» معرفی می‌کرد حالا در دوره جدید حضورش موفقیتی قابل‌توجه نداشته است تا کلکسیون افتخارات همچنان خاک بخورد.

کسب جوایز فردی و تیمی در سطح قاره آسیا نمادی بین نشانه‌های پیشرفت فوتبال است که نه‌تنها می‌تواند کمک به ایجاد ساختار مناسب در مسیر قهرمانی و کشف استعداد کند بلکه باعث رشد و شکوفایی استعدادهایی شود که نگاه اهالی فوتبال بخصوص قاره آسیا را به خود جلب کند.

انتهای خبر/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از