حالت تاریک
  • یکشنبه, 1403/04/31 شمسی | 2024/07/21 میلادی
دستور رئیسی به وزیر میراث فرهنگی:

گردشگری را تسهیل کنید

گردشگری را تسهیل کنید

رئیس‌جمهور گفت: وظیفه مدیران و مسئولان در حوزه دولت اعم از وزیر محترم میراث فرهنگی و معاونان او و همچنین؛ دست‌اندرکاران بخش گردشگری این است که حضور گردشگران را در ایران تسهیل و آسان کنید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز (دوشنبه، ۲۳ بهمن) در افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته که در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و ایام دهه فجر، اظهارداشت: موضوع گردشگری و مسافرت در آیات نورانی قرآن به‌عنوان سیروا فی‌الارض مورد تأکید قرار گرفته، لکن سفر همراه با تفکر، مطالعه و اندیشه است. همچنین؛ در ادامه فانظروا به معنای تفکر و مطالعه نیز ذکرشده است.

وی افزود: خواست اسلام عزیز این است که انسان‌ها از احوال پیشینیان مطلع باشند. لذا دستور به سیروسفر همراه با نگاه، نظر، دقت، مطالعه و همچنین عبرت گرفتن است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه موضوع گردشگری یکی از بحث‌های مهم در حوزه اقتصادی و در واقع شتاب‌دهنده اقتصاد کشورهاست، تأکید کرد: اینکه کشورها بسیار نسبت به توسعه و فعال شدن کشور در این حوزه تأکید دارند به این دلیل است که هم پیشران و هم شتاب‌دهنده اقتصاد است. توجه به گردشگری امروز به‌عنوان یکی از حوزه‌های مهم اقتصادی مطرح است که با عنوان اقتصاد گردشگری از آن یاد می‌شود.

وی ادامه داد: کشور جمهوری اسلامی ایران دارای تمدنی کهن‌ و‌ میراث گران‌قدر؛ هم میراث تمدنی، هم طبیعت چهارفصل زیباست و هم‌ظرفیت‌های بسیاری در کشور وجود دارد. لذا؛ گردشگری طبیعی، فرهنگی و نگاه به این تمدن کهن آثار تمدنی و میراث گران‌قدر بسیار اهمیت دارد.

رئیسی یکی از راه‌های خروج اقتصاد ایران از تک‌محصول بودن را توجه به اقتصاد گردشگری دانست و تأکید کرد: اگر می‌خواهیم که در حوزه اقتصاد فقط به نفت به‌عنوان یک اقتصاد تک‌محصولی تکیه نکنیم یکی از حوزه‌های مهم که می‌تواند در اقتصاد مطرح باشد، گردشگری است. توجه به اقتصاد گردشگری، ما را از تک‌محصولی خارج کرده و درآمد از این بخش را فعال می‌کند.

وی ادامه داد: افراد بسیاری در دنیا برای بازدید از طبیعت زیبا و آثار تمدنی و فرهنگی ایران اسلامی تمایل دارند؛ لکن دشمنان با ایران هراسی به دنبال آن هستند که مردم دنیا علی‌رغم علاقه برای سفر به ایران، از این کار منصرف کنند.

رئیس‌جمهور خطاب به وزیر میراث فرهنگی و معاونان او و سایر دست‌اندرکاران این حوزه تصریح کرد: وظیفه مدیران و مسئولان در حوزه دولت اعم از وزیر محترم میراث فرهنگی و معاونان او و همچنین؛ دست‌اندرکاران بخش گردشگری این است که حضور گردشگران را در ایران تسهیل و آسان کنید. یکی از گام‌هایی که در دولت برای تسهیل در سفر اتخاذشده، لغو روادید بود در قبال ۳۳ کشور صورت گرفت و این کار زمینه بسیار خوبی را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: اینکه برخی بهانه می‌آورند که اگر بخواهیم گردشگری فعال شود، باید تعدادی از اصول و مبانی را تجدیدنظر کنیم یک‌سخن نادرست است چراکه با حفظ مبانی و اصول، امروز جاذبه‌ها در ایران اسلامی به میزانی است که بسیاری از گردشگران را به خود جذب می‌کند.

رئیسی شاخصه‌هایی از قبیل تسهیل در رفت‌وآمد، حمل‌ونقل، اسکان مناسب و تغذیه را حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: این کار باید به شکلی انجام گیرد که هنگام سفر یک فرد به ایران اسلامی،‌ او احساس آرامش داشته باشد؛ یعنی از بدو ورود در فرودگاه تا محل اسکان و حضور در مکان‌های موردنظر برای بازدید، این کارها به‌صورت آسان و سهل انجام پذیرد و مانعی وجود نداشته باشد. در ادامه نیز، او بتواند پس از پایان سفر با آرامش به کشور خود بازگردد. این بهترین مبلغ برای گردشگری در ایران اسلامی است.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، تأکید کرد: نحوه برخورد با گردشگران در کشور بسیار اهمیت دارد تا گردشگر احساس آرامش داشته باشد. توسعه گردشگری می‌تواند تصاویر نادرستی که از ایران اسلامی در برخی رسانه‌ها ساخته‌شده را تغییر داده و به تصاویر صحیح و دقیق تغییر دهد.

وی افزود: یکی از سفرا که در ایران دفتر نمایندگی دارد در دیدار سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت که مأموریتم در ایران به اتمام رسیده تا دیروز سفیر کشورم در ایران بودم، اما از امروز سفیر جمهوری اسلامی ایران در تمام دنیا خواهم بود.

رئیسی با اشاره به توان جمهوری اسلامی ایران در حوزه گردشگری سلامت تصریح کرد: ما در کنار گردشگری طبیعی و فرهنگی، گردشگری سلامت نیز داریم؛ ۲۷۷ مرکز درمانی کشور آماده پذیرش گردشگران سلامت است. بسیاری از کشورهای منطقه برای درمان جمهوری اسلامی ایران را به اروپا ترجیح می‌دهند. آن‌ها درمان در جمهوری اسلامی ایران را ارزان‌تر، سهل‌تر و مؤثرتر می‌دانند.

وی ادامه داد: در ایران، علاوه بر تهران، در شهرهای دیگر هم پارک‌های علم و فناوری داریم؛ این پارک‌ها در جمهوری اسلامی ایران برای پژوهشگران و دانشمندان،‌ می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری باشد که موجب فعال شدن گردشگری باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه پس از کرونا شاهد افزایش ۵۰ درصدی تعداد گردشگران در کشور بودیم، اظهار کرد: با از بین رفتن کرونا در کشور زمینه لازم، برای ایجاد شرایط حضور گردشگران بیشتر فراهم شد.

وی افزود: ۲۰ مصوبه در دولت برای تشویق کسانی که در حوزه گردشگری فعال هستند تصویب‌شده، این مشوق‌ها باید افزایش یابد. در کشورمان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی داریم که با فعال شدن گردشگری می‌شود میراث فرهنگی را تقویت کرد.

انتهای خبر/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از