حالت تاریک
  • شنبه, 1402/12/12 شمسی | 2024/03/02 میلادی

آخرین وضعیت ثبت‌نام عمره و حج

آخرین وضعیت ثبت‌نام عمره و حج

معاون سازمان حج و زیارت آخرین وضعیت ثبت‌نام‌ در کاروان‌های عمره و حج تمتع را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، غلامرضا رضایی، معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره آخرین وضعیت ثبت‌نام‌ در کاوران‌های حج تمتع و عمره مفرده با توجه به اینکه ثبت‌نام عمره به دلیل صادر نشدن مجوز پرواز و تعلیق اعزام زائران، متوقف‌شده است، اظهار کرد: حدود ۴۱ هزار و ۲۰۰ نفر برای سفر عمره ثبت‌نام و هزینه آن را کامل پرداخت کردند که با توجه به طولانی شدن فرایند اعزام عمره (تا چهارشنبه ۱۱ بهمن‌ماه) ۵ هزار و ۹۵۰ نفر انصراف دادند.

او درباره احتمال ازسرگیری سفر عمره با توجه به سفر هیئت عربستان به ایران، اظهار کرد: نتیجه سفر این هیئت به ایران و ارزیابی‌هایی که از فرودگاه‌ها و هواپیماها داشتند، بر اساس اطلاعات دریافت شده، مثبت بوده است. ما امیدواریم با اعلام موافقت آن‌ها، اعزام عمره آغاز شود. به‌محض اینکه‌ عربستان مجوز پروازهای عمره را صادر کند، جدول جدید اعزام زائران، بازبینی، زمان‌بندی و سپس اعلام خواهد شد.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با تأیید اخباری مبنی بر اینکه هتل‌های رزروشده برای زائران ایرانی در مکه و مدینه به دلیل تعلیق این سفر، در اختیار کشورهای دیگر قرارگرفته است، اظهار کرد: به دلیل آنکه خسارتی متوجه زائران و سازمان حج و زیارت نشود، در توافق و با هماهنگی، این هتل‌ها فعلاً در اختیار زائران کشورهای دیگر قرارگرفته است، اما این به معنی از دست دادن فضای اقامتی موردنیاز زائران ایرانی در عمره نیست، به‌محض اینکه برنامه این سفر مشخص شود، متناسب با ظرفیت، هتل‌های موردنیاز برای زائران ایرانی اجاره می‌شود.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به زمان‌بندی قبلی سازمان حج و زیارت که قرار بود زائران ثبت‌نام‌شده برای عمره تا ۱۰ اسفندماه به عربستان اعزام شوند، در صورت صدور مجوز از سوی عربستان آیا امکان اعزام همه افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند به‌طور کامل وجود دارد و آیا ایرانی‌ها به عمره امسال می‌رسند؟ گفت: تعداد اعزامی‌ها بستگی به زمان صدور مجوز از سوی عربستان دارد. ما امیدواریم مسیر عمره باز شود. به‌هرحال سازمان حج و زیارت این آمادگی را دارد که به‌محض صدور مجوز، برنامه اعزام را بازبینی و سفر عمره را آغاز کند. علاوه بر این سعی می‌شود از ظرفیت ماه رمضان تا جایی که اجازه می‌دهد، استفاده کنیم.

رضایی درباره روند ثبت‌نام حج تمتع که از ۱۵ دی‌ماه آغازشده است، گفت: تاکنون بیش از ۵۰ درصد ظرفیت کاروان‌های حج تمتع ۱۴۰۳ تکمیل‌شده است و ثبت‌نام همچنان ادامه دارد. آخرین اولویتی که اعلام‌شده مربوط به دارندگان سند حج تا پایان شهریورماه ۱۳۸۶ بوده است.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره تعیین تکلیف هزینه تمام‌شده حج تمتع که تاکنون مبلغ علی‌الحساب آن ۱۴۰ میلیون تومان اعلام‌شده است، افزود: هزینه تمام‌شده حج به نرخ ارز و بلیت هواپیما بستگی دارد که امیدواریم مسئولان سازمان هواپیمایی و بانک مرکزی سریع‌تر این نرخ‌ها را تعیین کنند. هزینه تمام‌شده سفر معنوی حج تمتع هنوز اعلام‌نشده و زائرانی که ثبت‌نام می‌کنند فعلاً علی‌الحساب مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان واریز می‌کنند. 

سهمیه حج ایران برای سال ۱۴۰۳ حدود ۸۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام‌شده است که بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت،  عملیات اعزام کاروان‌های حج تمتع، از اوایل ماه ذی‌القعده (دهه سوم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳) آغاز می‌شود و با پایان ماه ذی‌الحجه و اوایل ماه محرم ۱۴۴۶ (نیمه دوم تیرماه ۱۴۰۳) پایان خواهد یافت.

انتهای خبر/

منبع: ایسنا

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از