حالت تاریک
  • جمعه, 1402/12/04 شمسی | 2024/02/23 میلادی

اعمال شب و روز اول ماه رجب

اعمال شب و روز اول ماه رجب

امشب برابر است با شب اول ماه رجب‌المرجب سال ۱۴۴۵ هجری قمری که برای این شب عزیز اعمالی سفارش شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، فردا شنبه ۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۲ برابر است با شب اول ماه رجب‌المرجب سال ۱۴۴۵ هجری قمری که برای آن اعمالی سفارش شده است.

ماه رجب یکی از ماه‌های حرام است که میلاد امام علی(ع) و مبعث پیامبر(ص) در آن واقع‌شده است و عبادت و شب‌زنده‌داری در شب اول این ماه بسیار مورد تأکید است.

پیامبر اکرم(ص) در اهمیت ماه رجب می‌فرماید: در آسمان هفتم فرشته‌ای با نام «داعی» وجود دارد که در هر شب این ماه تا صبح می‌گوید: خوشا به حال تسبیح‌کنندگان خدا، خوشا به حال فرمان‌برداران خدا. خدای متعال می‌فرماید: هم‌نشین کسی هستم که با من هم‌نشینی کند، فرمان‌بردار کسی هستم که فرمان‌بردارم باشد و بخشنده خواهان بخشایش هستم. ماه ماه من بنده بنده من و رحمت رحمت من است. هرکسی در این ماه من را بخواند او را اجابت می‌کنم و هر کس از من بخواهد به او می‌دهم و هر کس از من هدایت بخواهد او را هدایت می‌کنم. این ماه را رشته‌ای بین خود و بندگانم قراردادم که هر کس آن را بگیرد به من می‌رسد.

اعمال روز اول ماه رجب

غسل

روزه: روایت‌شده که حضرت نوح(ع) در این روز به کشتی سوار شد و به کسانی که همراه او بودند امر فرمود روزه‌بگیرند که هر کس این روز را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال از او دور شود.

زیارت امام حسین(ع): از امام جعفر صادق(ع) روایت‌شده است که هر کس امام حسین(ع) را در روز اول رجب زیارت کند، خداوند او را بیامرزد.

خواندن دعای ماه رجب (یامن ارجوه لکل خیر) در روز اول و در همه روزها و شب‌های این ماه سفارش شده است.

ادعیه شب اول رجب

مستحب است هنگام رؤیت هلال ماه رجب این دعا خوانده شود: «اللّهُمَّ بارِکْ لَنا فِی رَجَبٍ وَ شَعْبانَ، وَ بَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ، وَ أَعِنَّا عَلَی الصِّیامِ وَ الْقِیامِ، وَ حِفْظِ اللِّسانِ، وَ غَضِّ الْبَصَرِ، وَ لا تَجْعَلْ حَظِّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ» (لإقبال بالأعمال الحسنة (ط - الحدیثة)، ج۳، ص: ۱۷۳) و همچنین مستحب است انسان بعد از نماز عشا بگوید: اللّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِأَنَّکَ مَلِیکٌ، وَ أَنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْ‌ءٍ مُقْتَدِرٌ، وَ أَنَّکَ ما تَشاءُ مِنْ أَمْرٍ یَکُونُ، اللّهُمَّ إِنِّی أَتَوَجَّهُ إِلَیْکَ بِنَبِیِّکَ مُحَمَّدٍ نَبِیِّ الرَّحْمَةِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ، یا مُحَمَّدُ یا رَسُولَ اللَّهِ إِنِّی أَتَوَجَّهُ إِلَی اللَّهِ رَبِّی وَ رَبِّکَ لِیُنْجِحَ بِکَ طَلِبَتِی، اللّهُمَّ بِنَبِیِّکَ مُحَمَّدٍ، وَ بِالأَئِمَةِ مِنْ أَهْلِ بَیْتِهِ أَنْجِحْ طَلِبَتِی، (الإقبال بالأعمال الحسنة» (ط - الحدیثة)، ج۳، ص: ۱۷۵) و سپس حاجات خود را از خداوند درخواست کند. همچنین خواندن دعای «یا من ارجوه لکل خیر…» در روزها و شب‌های این ماه سفارش شده است.

نمازهای شب اول

برای این شب نمازهایی نقل شده که در این‌جا به دو نماز آسان در این شب اشاره می‌کنیم: اول: بعد از نماز مغرب ۱۰ نماز دو رکعتی بخواند که در هر رکعت یک مرتبه سوره «فاتحه» و «اخلاص» خوانده شود، همچنین از پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و سلّم روایت شده است که فرمودند: این نماز را روح‌الامین به من آموخته و کسی که آن را بجا بیاورد خود و خانواده و مال و فرزندانش محفوظ مانده و از عذاب قبر پناه داده می‌شود و از صراط، بدون حساب، مانند برق می‌گذرد.

دوم: دو رکعت نماز بعد از نماز عشا خوانده شود که در رکعت اول آن سوره «فاتحه» و «الم نشرح» را یک مرتبه، «قل هو اللّه احد» را سه مرتبه و در رکعت دوم سوره «فاتحه» و «الم نشرح» و «قل هو اللّه احد» و «معوذتین» را هر کدام یک مرتبه بخواند سپس تشهد خوانده و سلام دهد و بعد از آن سی مرتبه «لا اله إلا اللّه» گفته و سپس سی مرتبه بر پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و سلّم صلوات بفرستد.

پیامبر صلّی‌اللّه علیه و‌آله و سلّم فرمودند: کسی که در شب اول ماه رجب این نماز را بخواند گناهان گذشته او آمرزیده شده و او مانند روزی می‌شود که از مادر متولد شده است.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از