حالت تاریک
  • چهارشنبه, 1403/02/05 شمسی | 2024/04/24 میلادی

اقدام مجلس برای حمایت از گندمکاران و کشاورزان

اقدام مجلس برای حمایت از گندمکاران و کشاورزان

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس توضیحاتی پیرامون یکی از اقدامات نمایندگان مجلس برای حمایت از گندمکاران و کشاورزان ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، جلال محمودزاده عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات مجلس برای حمایت از گندم‌کاران و کشاورزان، اظهارداشت: نمایندگان مجلس یازدهم برای مشکل خرید تضمینی گندم از گندمکاران اقدامی انجام داد که از جمله آن تصویب قانونی برای ورود کشاورزان به شورای قیمت‌گذاری محصولات و اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی بود.

وی تاکید کرد: قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی بزرگترین اقدام در راستای تولید محصولات اساسی و نهاده‌های دامی در داخل کشور است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه گندم به عنوان محصول استراتژیک کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است، عنوان کرد: اما به دلیل قیمت پایین خرید تضمینی کشاورزان برخی سال‌ها اقدام به کشت این محصول نمی‌کردند.

محمودزاده با بیان اینکه  نمایندگان مجلس برای حمایت از گندم‌کاران، طرح دو فوریتی اصلاح قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی را ارائه کردند، گفت: قانونی که باعث شد نخستین‌بار خود کشاورزان در فرآیند قیمت‌گذاری این محصول برای خرید تضمینی دارای رای شوند و فرآیند قیمت‌گذاری از اتاق‌های در بسته خارج شود و در همان سال اول به افزایش سطح زیرکشت گندم نیز انجامید.

وی با اشاره به تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، بیان کرد: اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، اهرمی بزرگ برای حمایت از تولید داخلی محصولات کشاورزی است که بر اساس آن شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، متولی تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی شده است و امروز دولت‌ها نمی‌توانند راسا بدون نظر کشاورزان، هر تصمیمی برای قیمت و مقدار خرید محصولات کشاورزی بگیرند.

نماینده مهاباد در مجلس عنوان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی تلاش کردن تا با این اقدامات کمی از مشکلات و دغدغه‌های کشاورزان و گندمکاران را بر طرف کنند که امیدواریم با اجرای درست این قوانین مسئله این قشر بر‌طرف شود.

انتهای‌ خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از