حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1403/01/30 شمسی | 2024/04/18 میلادی

برگزاری جلسه شورای‌عالی کار ۱۵ اسفند

برگزاری جلسه شورای‌عالی کار ۱۵ اسفند

جلسه شورای عالی کار سه‌شنبه هفته جاری، ۱۵ اسفندماه، برگزار خواهد شد، اما هنوز مشخص نیست که بحث مزد ۱۴۰۳ در دستورکار قرار می‌گیرد یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، جلسه شورای عالی کار سه‌شنبه هفته جاری یعنی ۱۵ اسفندماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود. همواره جلسات شورای عالی کار در اسفندماه پیرامون دستمزد برگزار می‌شود اما در سال جاری هنوز جلسه پیرامون مزد ۱۴۰۳ برگزار نشده است و این موجب نگرانی جامعه کارگری برای بحث و بررسی و چانه‌زنی مزد ۱۴۰۳ شده است.
دستور جلسه در نامه‌ای که برای اعضای شورای عالی کار فرستاده‌شده، «گزارش کمیته مزد» و «سایر موارد» مطرح‌شده است. از ۱۵ اسفندماه سال جاری دقیقاً دو هفته تا پایان سال باقی است؛ و تعلل وزارت کار برای ورود به بحث و بررسی مزد ۱۴۰۳ برای نمایندگان کارگران جای تعجب دارد.
قرار بود در جلسهٔ قبلی شورای عالی کار که دوشنبه ۳۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۲، برگزار شد، گزارش کمیتهٔ مزد با موضوعِ امکان اجرای مزد منطقه‌ای، موردبررسی قرار بگیرد که به گفتهٔ فعالان کارگری حتی این موضوع نیز در آن جلسه مطرح نشد.
اما آن‌طور که در دستور کار جلسه آمده است، گزارش کمیته مزد قرار است این هفته موردبررسی قرار بگیرد، این در حالی است که پیشتر وزیر اقتصاد اعلام کرده بود مسئلهٔ مزد منطقه‌‎ای از دستور کار خارج‌شده است.
علیرضا میرغفاری، نماینده جامعه کارگری و عضو شورای‌عالی کار درباره تعیین سبد معیشت و مزد کارگری ۱۴۰۳ در آخرین اظهارات خود در گفت‌وگویی بیان کرده است: تا کنون جلسات شورای‌عالی کار با دستور کار سبد معیشت و مزد ۱۴۰۳ برگزار نشده که این موضوع هم مورد اعتراض نمایندگان کارگری است.
وی افزود: فرصت زیادی ازدست‌رفته است و جامعه کارگری تقاضا دارد هرچه سریع‌تر شورای‌عالی کار با محوریت تعیین سبد معیشت واقعی و متعاقب آن دستمزد ۱۴۰۳ تشکیل جلسه دهد.
وی با ابراز اینکه این تأخیر مورد اعتراض جامعه کارگری است، ادامه داد: سخنگوی اقتصادی دولت پس از پیشنهاد مزد منطقه‌ای و به حاشیه بردن دستمزد و سبد معیشت ۱۴۰۳، هفته گذشته اعلام کرد مزد منطقه‌ای در دستور کار شورای‌عالی کار نیست. وزیر امور اقتصادی و دارایی نباید بیشتر از این فرصت‌سوزی کند و همان‌طور که یکی از دغدغه‌های وزیر بحث مزد منطقه‌ای بود و طی مکاتباتی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان رئیس شورای‌عالی کار موضوع پیگیری می‌شد باید هرچه سریع‌تر پیروی خواسته نمایندگان کارگری با تأکید بر وضعیت نابسامان اقتصادی حداقل بگیران برای برگزاری جلسات شورای‌عالی کار با محوریت تعیین سبد معیشت واقعی و دستمزد سال جدید مکاتبه کند.
انتهای خبر/
منبع: تسنیم

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از