حالت تاریک
  • یکشنبه, 1402/12/06 شمسی | 2024/02/25 میلادی

رشد تولید نفت چین آهسته می‌شود

رشد تولید نفت چین آهسته می‌شود

پیش‌بینی می‌شود رشد تولید نفت در چین در سال‌های اخیر که حاصل فشار سرمایه‌گذاری متمرکز بوده است، در سال ۲۰۲۴ آهسته شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، درحالی‌که چین بزرگ‌ترین واردکننده نفت در جهان است، طبق گزارش «بررسی آماری انرژی جهان» موسسه انرژی، این کشور، ششمین تولیدکننده بزرگ نفت خام در سال ۲۰۲۲ بود و سرمایه‌گذاری بالا، به معکوس کردن کاهش چشمگیر تولید در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ کمک کرد.

تولید نفت چین در سال ۲۰۲۳، حدود ۴.۱۸ میلیون بشکه در روز خواهد بود که پایین‌تر از رکورد تولید ۴.۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۵ است اما بانک گلدمن ساکس اعلام کرد که رشد تولید نفت چین، ازنظر شگفتی‌آفرینی، امسال پس از تولید آمریکا، ایران و روسیه قرار دارد.

تحلیلگران و آژانس‌ها در خصوص چشم‌انداز تولید نفت چین در سال میلادی آینده، دودسته شده‌اند و پیش‌بینی‌های آن‌ها از افت تولید به میزان ۳۱ هزار بشکه در روز تا رشد تولید به میزان ۶۰ هزار بشکه در روز متغیر است. کندی رشد تولید چین، احتمالاً وابستگی این کشور به واردات نفت را افزایش خواهد داد.

لین چن، تحلیلگر شرکت «ریستاد انرژی» دراین‌باره اظهار کرد: اکثر میدان‌های نفتی چین، در مرحله فرسودگی قرار دارند و با کاهش تولید طبیعی روبرو هستند، درحالی‌که کمبود آمار اکتشافات جدید قابل‌توجه، چالشی را برای حفظ رشد تولید با نرخ فعلی در بلندمدت ایجاد می‌کند.

پس از کاهش ۱۲ درصدی تولید در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، شرکت‌های ملی نفتی سینوپک، پتروچاینا و CNOOC، در بحبوجه تلاش چین برای دستیابی به امنیت انرژی بالاتر، به تزریق نقدینگی برای احیای تولید در میادین فعلی و اکتشاف میادین جدید پرداختند. تولید نفت داخلی چین از سال ۲۰۱۸، به‌طور میانگین دو درصد رشد سالانه داشته است.

طبق آمار اداره ملی انرژی چین، تولید چین از میدان‌های فراساحلی در سال ۲۰۲۲، به ۵۸ میلیون تن رسید که معادل ۱.۶ میلیون بشکه در روز بود و در ۶۰ درصد از مجموع رشد تولید این کشور سهم داشت.

تولیدکنندگان نفت در خشکی، به توسعه دارایی‌های شیل و ذخایر عمیق اقدام کردند که اکثر آن‌ها در غرب چین واقع‌شده‌اند. تولید سالانه نفت شیل چین در سال ۲۰۲۲، از سه میلیون تن فراتر رفت و در مقایسه با سال ۲۰۱۸، رشد چهار برابری داشت.

بااین‌حال، مشکلات فنی اکتشاف چنین چاه‌هایی به معنای آن است که رشد تولید نفت چین بعید است استمرار پیدا کند.

شرکت مشاوره «وود مک کنزی» پیش‌بینی کرد تولید داخلی چین به میزان ۰.۸ درصد در سال میلادی آینده کاهش پیداکرده و به ۳.۹۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد و با کاهش آهسته در سال‌های آینده، دنبال می‌شود.

بااین‌حال، شرکت «ریستاد انرژی» افزایش یک‌درصدی تولید نسبت به سال ۲۰۲۳ و رسیدن تولید نفت چین به ۴.۲۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۴ را پیش‌بینی کرده و خوش‌بینی کمتری نسبت به رشد تولید این کشور پس از سال میلادی آینده دارد.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد تولید چین به میزان ۱.۴ درصد رشد کرده و به ۴.۳۶ میلیون بشکه در روز بالغ می‌شود.

انتهای خبر/

منبع: ایسنا

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از