حالت تاریک
  • یکشنبه, 1402/12/06 شمسی | 2024/02/25 میلادی

سهم صندوق توسعه از درآمد نفت ۴۰ درصد

سهم صندوق توسعه از درآمد نفت ۴۰ درصد

بر اساس مصوبه نمایندگان مجلس در بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت و گاز ۴۰ درصد و سهم مناطق نفت‌خیز و توسعه‌نیافته ۳ درصد خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ که شامل پیش‌بینی منابع درآمدی دولت در سال آینده است، بعد از اصلاح در دولت ارائه مجدد به مجلس، توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید و باید برای تبدیل‌شدن به قانون در شورای نگهبان نیز تأیید شود.

بر اساس بند الف تبصره چهار لایحه بودجه سال آینده شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز مکلف‌اند، درآمد حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و صادرات گاز طبیعی را به‌حساب ارزی خزانه‌داری کل کشور در بانک مرکزی واریز و هرماه فهرست آن را به بانک مرکزی ارائه کنند.

بر اساس این بند سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفت و گاز ۴۰ درصد، سهم مناطق نفت‌خیز، گاز خیز و توسعه‌نیافته سه درصد، سهم شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز بابت قراردادهای موضوع ماده ۱۵ قانون برنامه پنج‌ساله هفتم پیشرفت که به تأیید سازمان برنامه‌وبودجه می‌رسد، ۱۴٫۵ درصد خواهد بود.

در تبصره شش لایحه بودجه سال آینده در اجرای ماده ۲۷ قانون برنامه پنج‌ساله هفتم پیشرفت مالیات و عوارض موضوع کالاهای بند الف ماده ۲۶ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده به‌عنوان جزئی از قیمت تمام‌شده این کالاهای منظور می‌شود و قابل‌استرداد نیست.

همچنین عبارت ۱۰ درصد موضوع تبصره هفت ماده ۱۰۵ و تبصره ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم به ۴۰ درصد تغییر پیدا می‌کند. این در حالی است که مقررشده بود در حین تصویب بودجه به‌عنوان یک سند یک‌ساله به قوانین دائمی تعرض نشود و نرخ‌های مالیاتی نیز تغییر پیدا نکند.

 

معافیت واردات آمبولانس از عوارض گمرکی

در بند «ت» تبصره ۵ برای واردات خودروهای آمبولانس در صورت عدم امکان تأمین از تولید داخل توسط سازمان فوریت‌های پیش‌بیمارستانی اورژانس کشور، جمعیت هلال‌احمر، بنیاد شهید و ایثارگران، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، شرکت ملی نفت ایران و خیرین بیمارستان‌ساز با مجوز وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و همچنین آمبولانس‌های فوریت‌های اجتماعی توسط سازمان بهزیستی در سال ۱۴۰۳ از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرک معاف است.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از