حالت تاریک
  • یکشنبه, 1402/12/06 شمسی | 2024/02/25 میلادی
عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس:

فروش نفت با برنامه خنثی‌سازی تحریم‌ها تغییر کرد

فروش نفت با برنامه خنثی‌سازی تحریم‌ها تغییر کرد

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس گفت: در ابتدای فعالیت دولت فروش نفت ۴۰۰ هزار بشکه در روز بود اما امروز از مرز ۱٫۵ میلیون بشکه در روز عبور کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، بهروز محبی نجم‌آبادی با اشاره به رشد اقتصادی بخش نفت و گاز ایران به‌عنوان پیشران توسعه اقتصادی کشور، اظهار داشت: در پایان دولت قبل فروش نفت ما به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید یعنی به حداقل میزان فروشی که دولت وقت نمی‌توانست خودش را اداره کند.

وی افزود: امروز میزان فروش نفت خام ایران از مرز ۱٫۵ میلیون بشکه در روز نیز عبور کرده است و رشد اقتصادی بخش نفت و گاز در حال رکوردشکنی است که نشان از موفقیت و دیپلماسی مؤثر اقتصادی در حوزه انرژی کشور دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهبرد و سیاست‌های کلان دولت درزمینهٔ تحول تجارت انرژی ایران و رویکرد خنثی‌سازی تحریم‌ها، عنوان کرد: سیاست بنیادی و اساسی دولت توجه به دیپلماسی اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های همسایگان و هم‌پیمانان ویژه در مجموعه شانگهای، بریکس یا پیمان‌های منطقه‌ای است.

وی بیان کرد: فروش نفت به‌گونه‌ای طراحی شد که نگاه صرفاً به رفع تحریم‌ها نباشد، این موضوع به خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی کمک زیادی کرد و در این رابطه مؤثر بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: قطعاً دولت گذشته رویکردش پیگیری رفع تحریم‌ها بود، اما دولت جدید علاوه بر پیگیری رفع تحریم‌ها برنامه خنثی‌سازی تحریم‌ها را نیز اضافه کرد، یک مسیر برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، فروش نفت بود که شیوه‌های مختلفی در این زمینه به کار گرفته شد، شرایط جهانی هم در این رابطه مؤثر بود، اوضاع نابسامان اروپا در قضایای اوکراین و مشکلات سوخت و مواجهه آن‌ها با روسیه که مشکلات سوخت برایشان به وجود آورد، حلقه سخت و تنگی را که برای محاصره ایران طراحی‌شده بود را از هم گسست و نهایتاً امروز ایران شرایط اقتصادی بهتری را تجربه می‌کند و رشد اقتصادی نیز ناشی از این موضوع است.

وی گفت: در استفاده از صندوق توسعه ملی در حوزه عمرانی عملکرد مطلوب ارزیابی می‌شود که این موضوع نیز رشد اقتصادی را بیشتر کرد و نمودار رشد، شیب بیشتری گرفت.

انتهای خبر/
منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از