حالت تاریک
  • شنبه, 1402/12/05 شمسی | 2024/02/24 میلادی
عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه:

لایحه اصلاحی بودجه 1403 امروز به مجلس می‌آید

لایحه اصلاحی بودجه 1403 امروز به مجلس می‌آید

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور که کلیات آن قبلاً در مجلس رد شده بود، بعد از انجام اصلاحاتی امروز دوباره به مجلس ارائه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، سید محمدرضا میر تاج‌الدینی با اشاره به اینکه بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور که پیش‌ازاین از سوی رئیس‌جمهور به مجلس ارائه‌شده بود و کلیات آن به خاطر ناترازی‌هایی در مجلس رد شده بود، امروز به‌احتمال‌زیاد بعد از انجام اصلاحات از سوی دولت به مجلس ارائه می‌شود و بنابراین امروز عصر و فردا کمیسیون تلفیق برای بررسی لایحه بودجه برگزار می‌شود.

وی افزود: لایحه اصلاحی بودجه دولت را بعد از بررسی در تلفیق برای روز چهارشنبه مجلس آماده می‌کنیم.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه در مورد دلایل رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳ در مجلس، عنوان کرد: عدم تعیین منابع لازم برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان از سوی دولت بود که دولت در کمیسیون تلفیق و مجلس این مسئله را جبران کرد و ۵۰ هزار میلیارد تومان برای این هدف در نظر گرفت، درحالی‌که این رقم در لایحه اولیه دولت وجود نداشت و اصلاح فی‌المجلس از سوی دولت و نمایندگان در این زمینه انجام شد.

میر تاج‌الدینی در پاسخ به این پرسش که دولتی‌ها می‌گویند لایحه بودجه را طبق قانون مجلس در دو مرحله ارائه می‌کنیم که در مرحله اول منابع درآمدی ارائه‌شده است، بنابراین چگونه می‌گویید ناتراز است، تصریح کرد: حرف دولت درست است و هنوز مصارف بودجه را مشخص نکرده است و طبق ماده ۱۸۲ آئین‌نامه داخلی مجلس در مرحله اول فقط منابع بودجه احکام و فروض بودجه داده می‌شود و مواردی مانند نرخ تسعیر ارز، میزان فروش نفت و میزان افزایش حقوق کارمندان پیش‌بینی می‌شود، اما در مرحله دوم پیش‌بینی مخارج و هزینه‌های دولت باید ارائه شود.

وی بیان کرد: منابع درآمدی که به مجلس می‌آید در مجلس هم بررسی می‌شود و بعد از موافقت مجلس این منابع دیگر بالا و پایین نخواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه ایراد دوم لایحه بودجه دولت را ناترازی در بخش انرژی عنوان کرد و گفت: ناترازی انرژی که ادامه هدفمندسازی یارانه‌ها است، در این زمینه نه مجلس و نه دولت برنامه‌ای برای اقدام و اصلاح قیمت ندارند تا شرایط مهیا شود و فقط مواردی مانند اصلاح مصرف و عدالت در توزیع حامل‌های انرژی مدنظر است که موردتوافق دولت و مجلس قرار می‌گیرد.
درحالی‌که حسن چنارانی مدیرکل تلفیق و هماهنگی بودجه گفته بود که منابع پیش‌بینی‌شده در لایحه بودجه ۱۴۰۳ واقع‌بینانه است و دچار بیش‌برآوردی نیست، اما نمایندگان مجلس معتقدند دولت برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و نیز ناترازی انرژی قدمی برنداشته و بنابراین لایحه بودجه سال آینده با ناترازی همراه خواهد شد.

همچنین طبق آئین‌نامه داخلی مجلس چون قانون بودجه یک‌ساله است و یک قانون محدود است، نباید در حین رسیدگی به لایحه بودجه به قوانین دائمی کشور مانند قانون تجارت، قانون تأمین اجتماعی و سایر قوانین تعرضی صورت گیرد.

بودجه یک سند یکساله است برای پیش‌بینی منابع درآمد و هزینه‌های دولت است که از سوی دولت برای تلفیق به مجلس ارائه می‌شود.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از