حالت تاریک
  • شنبه, 1402/12/12 شمسی | 2024/03/02 میلادی

میزان معافیت مالیاتی بر درآمد شرکت‌ها مشخص شد

میزان معافیت مالیاتی بر درآمد شرکت‌ها مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده میزان معافیت مالیاتی بر درآمد شرکت‌ها و نهادهای حقوقی را مشخص کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه، ۲ بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور، با بند ب تبصره (۶) ماده‌واحده این لایحه درباره میزان معافیت مالیاتی شرکت‌ها و نهادهای حقوقی موافقت کردند.

محمدهادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی کشور به‌عنوان نماینده دولت در توضیح این لایحه، گفت: این حکم نه‌تنها منجر به گرانی نمی‌شود بلکه اگر بتوانیم منابع دولت را با مالیات هدفمند افزایش دهیم، رویکرد ضدتورمی انجام داده‌ایم. مصداق این حکم اشخاص حقوقی است و ربطی به اصناف، مشاغل و مردم ندارد.

وی با بیان اینکه مالیات ابزار سیاست‌گذاری است، افزود: باید به‌صورت مؤثر از این ابزار استفاده کنیم و در این حکم گفته می‌شود در تورم ۳۰ یا ۴۰ درصدی نباید به شرکتی که درآمدش فقط ۱۰ درصد رشد دارد، امتیاز و معافیت مالیاتی یا تخفیف مالیاتی بدهیم. بلکه هدف این است که شرکت‌هایی که تلاش می‌کنند با اشتغال و سرمایه‌گذاری بیش از نرخ تورم درآمد داشته باشند، به این شرکت‌ها معافیت مالیاتی داده شود.

همچنین در ادامه رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق، گفت: این مالیات برای شرکت‌ها است و ربطی به مردم ندارد. از طرفی قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۳۹۴ اصلاح‌شده است. این بند هم برای حمایت از تولید با توجه به افزایش ۱۷ برابری نرخ ارز نسبت به سال ۹۴ آمده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳ مطرح کرد: این بند برای شرکت‌ها و بخش حقوقی است و مردم و کسبه و بازار در این موضوع دخیل نیستند.

بنابراین گزارش در بند «ب» تبصره (۶) این لایحه آمده است: در تبصره (۷) ماده (۱۰۵) و تبصره ماده (۱۳۱) قانون مالیات‌های مستقیم بعد از عبارت «ده درصد (۱۰٪)» عبارت «مازاد بر چهل درصد (۴۰٪)» اضافه می‌شود. معافیت ناظر به مواد مذکور صرفاً نسبت به درآمد مشمول مالیات ابرازی برای عملکرد سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ قابل‌اعمال است.

این گزارش می‌افزاید در تبصره (۷) اصلاح‌شده ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم به شرح ذیل آمده است:
تبصره ۷ ماده ۱۰۵ به ازای هر ده درصد (۱۰٪) مازاد بر ۴۰ درصد، افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آن‌ها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخ‌های مذکور کاسته می‌شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و ارائه اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال جاری در مهلت اعلام‌شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.

انتهای خبر/
منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از