حالت تاریک
  • یکشنبه, 1403/04/31 شمسی | 2024/07/21 میلادی
معاون وزیر کشاورزی:

افزایش جوجه‌ریزی مشکل بازار مرغ را حل می‌کند

افزایش جوجه‌ریزی مشکل بازار مرغ را حل می‌کند

معاون امور دام وزارت کشاورزی با اشاره به افزایش جوجه‌ریزی، گفت: به‌زودی مشکل تنظیم بازار مرغ با افزایش تولید حل خواهد شد و در بحث تخم‌مرغ هیچ مشکلی نداریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، به نقل از شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ محمدابراهیم حسن‌نژاد معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در خصوص آخرین وضعیت تولیدات دامی کشور به‌ویژه روند تولید مرغ و تخم‌مرغ و صنعت طیور اظهارداشت: نظارت بر مجموع توزیع در زنجیره گوشت و مرغ با همکاری معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و مجموعه رصد وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های هم عرض در حال گسترش است.

وی ادامه داد: کارهای خوبی انجام شده ولی هر چه بتوانیم شفافیت را در حوزه تولید و بازار افزایش دهیم و از سامانه‌های موجود کمک بگیریم قطعاً مشکلات و رانت‌ها کمتر خواهد شد و کالا بادقت بیشتری به دست مصرف‌کننده هدف خواهد رسید و زنجیره توزیع کمک می‌کند تا زنجیره تولید هم نظام منظم‌تری بگیرد.

معاون وزیر کشاورزی توضیح داد: تأکید ما هم بر این است که موانع تولید و توزیع به حداقل برسد و ما هم در وزارت کشاورزی به‌عنوان مسئول مدیریت تولید آماده برطرف‌کردن موانع و ورود استان‌هایی که کمتر به این بخش ورود کردند را داریم.

حسن‌نژاد افزود: سامانه‌های زیادی در بخش‌های مختلف وزارت کشاورزی وجود دارند که هر یک نقص‌هایی دارند و این نشان می‌دهد که یکپارچه‌سازی این سامانه‌ها و اتصال بین این سامانه می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات برنامه‌ریزی تولید را حل کند.

وی درباره صنعت طیور کشور گفت: این بخش از بخش‌های حساس و اثرگذار در امنیت غذایی کشور است و نوساناتی که در بخش تولید طیور به وجود می‌آید برای جامعه‌ نگران‌کننده است و حتی در مواقعی که مازاد تولید وجود دارد بر تولیدکننده اثرات نامطلوبی را دارد و ما هر چه برنامه‌ریزی تولید را بادقت بیشتری انجام دهیم امنیت غذایی بیشتری برای کشور ایجاد کرده‌ایم.

معاون امور دام وزارت کشاورزی در ادامه با اشاره به پرجمعیت بودن کشور و میزان مصرف گوشت سفید در مقایسه با کشورهای همسایه گفت: ما هشتمین تولیدکننده گوشت سفید در جهان هستیم و تولید بالایی داریم و همه حلقه‌های صنعت طیور در کشور ما موجود است و در فراوری این نهاده هم حرف‌هایی برای گفتن داریم که اشتغال و تخصص و بسیار بالایی را در کشور ایجاد نموده است.

وی با اشاره به میزان پروتئین گوشت سفید گفت: ما بیش از دو میلیون و پانصد هزار تن گوشت سفید در کشور تولید می‌کنیم و این ظرفیت به‌نوعی امنیت غذایی کشور را پشتیبانی می‌کند.

 

افزایش جوجه‌ریزی مشکل بازار مرغ را حل خواهد کرد

وی با اشاره به واردات بیش از ۲۰ هزار تنی گوشت سفید به کشور گفت: این عدد قابل مقایسه با تولید کشور نیست و مشکلات تامین ارز و ... را دارد و باید قدر این تولید داخلی در شرایط کنونی را بدانیم.

حسن‌نژاد با اشاره به ۲۷ هزار واحد مرغداری در کشور گفت: تولید در اقصای نقاط کشور سامان گرفته و حلقه های بالا دستی صنعت طیور به نوعی است که برنامه پذیر است و خلل در حلقه های بالا دستی مثل جوجه اجداد و ... تا دو سال بعد می تواند در حلقه های پایینی تولید موثر باشد.

وی در ارائه آمار گفت: سالانه در کشور ما حدود یک میلیارد و چهارصد و پنجاه قطعه جوجه یک‌روزه تولید می‌شود تا پرورش یابد و در ۶ماهه اول امسال برنامه‌ریزی ما این بوده که حداقل ۱۳۰ میلیون جوجه ریزی در ماه انجام شود تا بشود دو نیم میلیون تن نیاز کشور را تولید کرده باشیم که تقریبا در ماه های اخیر این اتفاق افتاده به غیر از مقطع بهار ثبات تولید را داشته‌ایم.

معاون امور دام وزارت کشاورزی عنوان کرد: اکنون ماهیانه ۲۱۲ هزار تن گوشت سفید در کشور تولید و توزیع می شود و پیش بینی ما این است که با حل مشکل جوجه ریزی و واردات عرضه را تکمیل کنیم.

 

در تخم‌مرغ مازاد تولید داریم

وی در خصوص تولید تخم‌مرغ توضیح داد: ما حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می کنیم و علاوه بر اینکه ماهانه ۱۰۹ هزار تن تولید داشتیم قیمت را در یک ثبات کامل نگه داشتیم و در مقاطع افزایش دستمزد و قیمت نهاده باز هم تولید کنندگان همکاری کردند و قیمت تخم مرغ را افزایش ندادند و رنج قیمت کنونی قابل قبول است و در ماهه های گذشته ۱۰۰ هزار تن مازاد تولید هم صادر شده است.

حسن‌نژاد افزود: این میزان صادرات برای اولین‌بار در صنعت تخم‌مرغ کشور به ثبت رسیده و هر هفته این روند ادامه دارد و ۳ تا ۴ هزار تن مازاد تولید ماهیانه در حال صادرات و ارز آوری است که مزیت‌های خوبی را به تولید کننده داده است و توسعه آن می تواند با افزایش ۱۵ درصدی تولید افزایش داشته باشد.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از