حالت تاریک
  • چهارشنبه, 1403/02/05 شمسی | 2024/04/24 میلادی

بلاتکلیفی متقاضیان مجوز از وزارت میراث فرهنگی

بلاتکلیفی متقاضیان مجوز از وزارت میراث فرهنگی

۱۵ مجوز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هنوز از مسیر درگاه ملی مجوزها صادر نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک» تا نیمه بهمن بقیه مجوزهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که به درگاه ملی مجوزها متصل است مواجه با بیش از ۲ هزار تقاضا بررسی نشده است، یعنی متقاضیان درخواست دریافت مجوز خود را ثبت کرده‌اند، اما مرجع صدور مجوز یعنی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نه آن درخواست را رد کرده است و نه آن را تأیید کرده است.

معاونت گردشگری این وزارتخانه بیش از ۱۱۰۰ مجوز تأخیر خورده و معاونت صنایع‌دستی بیش از ۱۰۰۰ مجوز تأخیر خورده دارند که باید در موعد زمانی مقرر در درگاه ملی مجوزها بررسی و تعیین تکلیف می‌کردند.

در خصوص ۱۵ مجوز متصل نشده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به درگاه ملی مجوزها هم باید اشاره کرد که ۹ مجوز متعلق به معاونت گردشگری، ۵ مجوز متعلق به معاونت میراث فرهنگی و ۱ مجوز به معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تعلق دارد.

مجوزهای معاونت گردشگری این وزارتخانه که به درگاه ملی مجوزها متصل نیستند شامل مجوز مدیر فنی تطبیق استانداردهای فنی و کیفی تأسیسات گردشگری، گواهی درجه‌بندی و استاندارد کیفیت خدمات گردشگری، آموزش خدمات گردشگری، کسب‌وکارهای گردشگری در فضای مجازی، خدمات حمل‌ونقل گردشگری، پروانه موقت تبدیلی سایر تأسیسات گردشگری، کارت مدیریت تأسیسات گردشگری، شرکت تطبیق استانداردهای فنی و کیفی تأسیسات گردشگری و گواهی ارزیاب تطبیق استانداردهای فنی و کیفی تأسیسات گردشگری می‌شود.

مجوز مشاوره و کارشناسی اموال فرهنگی، تاریخی و هنری، مرمت کارگاه مرمت اشیا اموال منقول فرهنگی و تاریخی، پروانه موقت تبدیلی سایر تأسیسات گردشگری، فروشگاه نمایشگاه اموال فرهنگی، تاریخی و هنری، موزه‌های غیر وابسته به وزارت میراث فرهنگی و حراج اموال فرهنگی تاریخی و هنری منقول مجاز ۵ مجوزی هستند که از سوی معاونت میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به درگاه ملی مجوزها متصل نشده است.

علاوه بر این مجوز آموزشگاه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی نیز تنها مجوزی است که معاونت صنایع‌دستی هنوز به درگاه ملی مجوزها متصل نکرده است.

بر اساس قانون اصلاح مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ کلیه مراجع صادرکننده مجوز موظف بودند حداکثر ظرف یک سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون یعنی تا میانه اسفند ۱۴۰۰ ثبت درخواست و صدور کلیه مجوزهای خود را به‌صورت الکترونیکی از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور انجام دهند.

علاوه بر این بر اساس قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار نیز همه مراجع صدور مجوز باید در بازه زمانی مقررشده در هیئت مقررات زدایی پاسخ متقاضیان مجوز را اعم از اینکه تأیید یا رد باید بدهند در غیر این صورت درگاه ملی مجوزها ملزم است این مجوزهای تأخیر خورده را خودکار صادر کند.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از