حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1402/12/10 شمسی | 2024/02/29 میلادی
مربی سابق فوتبال ایران:

به موفقیت تیم ملی فوتبال ایران امیدوارم

به موفقیت تیم ملی فوتبال ایران امیدوارم

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران با ابراز امیدواری از موفقیت این تیم در جام ملت‌های آسیا گفت: باید به سرمربی تیم ملی حق داد که نفرات مد نظرش را انتخاب کند و پاسخگوی نتایج هم باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، اصغر شرفی به شرایط تیم ملی فوتبال ایران برای حضور در هجدهمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا اشاره کرد و گفت: تیم ملی ایران از لحاظ روحی و روانی شرایط خوبی دارد. تیم خوبی داریم که مشکلات حاشیه‌ای ندارد و بازیکنان با تجربه‌ای در تیم ملی حضور دارند. ضمن اینکه مربیان خوبی داریم که در راس آن امیر قلعه‌نویی است که نظم و انضباط خاصی در تیم ملی بوجود آورده است.

وی در خصوص انتقاداتی که از کادر فنی به خاطر دعوت از چند بازیکن با میانگین سنی بالا دارند تاکید کرد: زمان ما ۱۸ نفر به تیم ملی دعوت می‌شدند که نفر ۱۷ و ۱۸ جوان بودند و معمولا بازی هم به آن‌ها نمی‌رسید و بیشتر سرمربی تیم از بازیکنان باتجربه استفاده می‌کرد در حال حاضر هم طبیعی است که سرمربی از بازیکنان با تجربه استفاده کند چون اگر با بازیکنان جوان نتیجه نگیرد باید خودش پاسخگو باشد. اعتقاددارم ما در حال حاضر شرایط جوان‌گرایی نداریم و باید از با تجربه‌ها استفاده کنیم.

شرفی در ادامه خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم در این خصوص اظهار نظر کنیم چون در کنار تیم ملی نیستیم و این کادر فنی است که می‌داند بازیکنان در هر شرایط سنی چقدر توانایی دارند و چه مدت زمانی می‌توانند در زمین‌بازی کنند؛ بنابراین اگر هر اتفاقی رخ دهد این سرمربی است که باید پاسخگو باشد.

مربی سابق تیم ملی در پاسخ به این پرسش که آیا به این تیم امیدوار هستید در هجدهمین دوره جام ملت‌های آسیا موفق باشد گفت: از لحاظ احساسی دوست دارم اول شویم اما منطق چیز دیگری می‌گوید. تیم‌هایی چون ژاپن، کره جنوبی و عربستان شانس بالایی برای قهرمانی دارند و باید بپذیریم کار سختی در پیش داریم و نباید فکر کنیم به راحتی حریفان را شکست می دهیم.

این پیشکسوت فوتبال ادامه داد: البته یک نکته را نباید فراموش کنیم که دوران ما بازیکنان با تعصب بازی می‌کردند و یک عشق و علاقه خاصی داشتند اما در حال حاضر چون تعداد بیشتر بازیکنان حاضر در تیم ملی در اروپا بازی می کنند سعی می‌کنند مراقب سلامتی خودشان هم باشند تا موقعیتشان در تیم‌های باشگاهی به خطر افتاده نشود.

اصغر شرفی در خصوص تفاوت‌های مربی خارجی با ایرانی تصریح کرد: باید منصفانه صحبت کنیم، عملکرد کی‌روش را نمی‌پسندم چراکه او یک شیاد بود. کی‌روش دو دوره در جام جهانی و دو دوره در ملت های آسیا هدایت فوتبال ایران را به عهده داشت اما خروجی او چه بود؟ آیا در جام جهانی به مرحله بعد صعود کردیم؟ آیا در جام ملت‌های آسیا به قهرمانی رسیدیم او تنها پول هنگفتی از فوتبال ایران گرفت و عملکرد مثبتی هم نداشت.

بازیکن سابق فوتبال ایران خاطرنشان کرد: در زمان ما یک تیم از قاره آسیا و اقیانوسیه به جام‌جهانی راه پیدا می کرد که ایران بااقتدار راهی جام‌جهانی شد، در زمان سرمربیگری کی روش ۳۶ تیم به جام‌جهانی راه پیدا کردند اما تیم‌ ملی در هر دو دوره به مرحله دوم راه پیدا نکرد همانطور که ما در اولین دوره حضور در جام جهانی به مرحله دوم صعود نکردیم.

وی ادامه داد: بنابراین کی روش به فوتبال ما خدمت نکرد اما باید به مربیان ایرانی بیشتر بها دهیم، قلعه‌نویی عملکرد خوبی داشته و باید از او حمایت کنیم، فدراسیون باید بازیهای تدارکاتی بیشتری را فراهم می‌کرد، بازی با بورکینافاسو نشان داد که قلعه‌نویی تیم خوبی را شکل داده که هماهنگ هستن کار تیمی خوبی دارند کمتر اشتباه می‌کنند و فوتبال روانی را بازی می‌کنند.

مربی سابق فوتبال ایران در پایان و در خصوص حضور پر تعداد لژیونرها در تیم ملی گفت: به طور حتم چون آنها در خارج از ایران و در اروپا بازی می‌کنند از تجربه بیشتری برخوردارند لیگ ما فقط مصرف داخلی دارد و حتی ما در آسیا هم در لیگ قهرمانان موفق نیستیم بنابراین طبیعی است که سرمربی از لژیونرها استفاده کند اما در مجموع امیدوارم ترکیب بازیکنان لیگ داخلی و لژیونرها بتواند ایران را بعد از گذشت ۴۰ سال تیم ملی را به عنوان قهرمانی برساند.

انتهای خبر/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از