حالت تاریک
  • شنبه, 1402/12/12 شمسی | 2024/03/02 میلادی
بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران:

تصمیمات کادر فنی به تیم ملی لطمه زد

تصمیمات کادر فنی به تیم ملی لطمه زد

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران با بیان اینکه کادر فنی نتوانست در طول رقابت‌های جام ملت‌های آسیا به ترکیب ثابتی دست پیدا کند، گفت: تغییرات پرتعداد بزرگ‌ترین لطمه را به تیم ملی وارد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، علیرضا اکبرپور در ارزیابی عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در هجدهمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا و نرسیدن این تیم به فینال اظهارداشت: وقتی گل اول را زدیم این تصور به وجود آمد که می‌توانیم به گل‌های بیشتری هم‌دست پیدا کنیم و بدون دردسر راهی فینال شویم اما اشتباهات ما آن‌قدر زیاد بود که باعث شد تیم ملی قطر بتواند هم گل خورده را جبران کند و هم در پایان بازی به پیروزی دست پیدا کند.

وی افزود: اشتباهات ما از تغییرات زیاد در ترکیب مشکلات خط دفاع، تعویض‌های صورت نگرفته و نداشتن برنامه بود. تیم مابعد از زدن گل اول که در دقایق ابتدایی صورت گرفت به‌یک‌باره در لاک دفاعی فرورفت و این اجازه را به حریف داد تا بتواند به‌راحتی بازی کرده و با داشتن مهره‌های خوبی همچون اکرم عفیف بازی را با برد به پایان برساند.

وی در خصوص اشتباهات خط دفاع در طول این تورنمنت گفت: از ابتدای این دوره جام ملت‌های آسیا کارشناسان فوتبال، هواداران تیم ملی و کسانی که با فوتبال آشنا بودند در خصوص مشکلات خط دفاعی صحبت کردند و تأکید داشتند که با این خط دفاع به مشکل برخورد خواهیم کرد اما تغییر اساسی در دفاع تیم ملی صورت نگرفت و یکی دو بازیکنی که در زمان کی روش نیمکت نشین بودند به ترکیب اصلی راه پیدا کردند اما درمجموع خط دفاع هماهنگی لازم را نداشت و دیدیم که در بازی برابر فلسطین، امارات، سوریه، ژاپن و قطر گل دریافت کردیم و تنها در مقابل هنگ‌کنگ توپی از خط دروازه ما نگذشت اما کادر فنی به این خط دفاع اعتقاد داشت اما این اعتقاد نتوانست ما را به فینال برساند.

اکبرپور در مورد تغییرات پی‌درپی در ترکیب و تعویض‌هایی که صورت می‌گرفت گفت: از اولین بازی تا دیدار قطر هرگز با یک ترکیب ثابت به میدان نرفتیم و هر بار شاهد چند تغییر در ترکیب اصلی تیم ملی بودیم. اگرچه شاید کادر فنی اعتقاد داشته باشد که بر اساس بازی با حریف این تغییرات رخ می‌داده است اما تیم ملی آن‌قدر زمان و فرصت داشت که بتواند به یک ترکیب ثابت و ایدئال دست پیدا کند تا این ترکیب ثابت به یک هماهنگی کامل برسد ولی این اتفاق رخ نداد و یکی از دلایل شکست ما برابر قطر و رسیدن دیدار برابر سوریه به ‌وقت‌های اضافه همین تغییرات زیادی در ترکیب بود.

کارشناس فوتبال در خصوص عدم استفاده از دو بازیکن تأثیرگذار همچون قائدی و قلی‌زاده گفت: در دیدار برابر قطر که بازی گره‌خورده بود این دو مهره تکنیکی می‌توانستند کفه ترازو را به نفع تیم ملی سنگین‌تر کنند. حضور این دو مهاجم دریبل‌زن و پرتلاش باعث می‌شد تا کناره‌های قطر مجبور شوند به زمین خود بازگردند و اجازه بازی‌سازی پیدا نکنند اما در کمال تعجب بازیکنی به میدان آمد که اگرچه ازلحاظ کیفیت خوب است اما در آن لحظات حضورش بی‌فایده بود و عملاً نمی‌توانست کار مثبتی انجام دهد؛ بنابراین می‌توانیم تعویض‌های نادرست را یکی دیگر از عوامل شکست ما برابر قطری بدانیم که در همین چند وقت پیش این تیم را با ۴ گل شکست داده بودیم.

وی در خصوص جوان‌گرایی تیم ملی برای حضور موفق در جام جهانی گفت: جام ملت‌ها با تمام خوبی و بدی‌هایش به پایان رسید. درست است که باید علت شکست برابر قطر و انجام ندادن بازی‌های خوب برابر دیگر حریفان را آنالیز کرد تا ببینیم دلایل شکست چه بوده است اما زمان آن رسیده که تیم ملی را آماده حضور در جام جهانی کنیم.

کارشناس فوتبال گفت: به‌طور حتم تعدادی از این بازیکنان که در جام ملت‌ها حضور داشتند جام جهانی را نخواهند دید؛ بنابراین باید از همین امروز در مورد جوان‌گرایی شروع به کارکنیم. بازیکنان پرانرژی، تاکتیکی و قابل را برای جام جهانی آماده کنیم. انتخاب صحیح داشته باشیم و نفراتی را برگزینیم که بتوانند برای ما در جام جهانی موفق باشند. تا به امروز اعتقاد داشتیم بازیکنان باتجربه‌ای حضور دارند که می‌توانند در جام ملت‌های آسیا جام را بالای سر ببرند اما حالا دیگر دوران برخی از این باتجربه‌ها گذشته و باید به فکر حضور بازیکنان پرانرژی و پرانگیزه باشیم تا یک حضور موفق در جام جهانی داشته باشیم.

اکبرپور در پاسخ به این پرسش که آیا زمان تغییر سرمربی رسیده یا باید با همین کادرآماده حضور در جام جهانی شویم گفت: پاسخ این سؤال را باید مسئولان فدراسیون فوتبال بدهند. کمی زود است که الآن بخواهیم راجع به این موضوع صحبت کنیم. چون به‌نوعی حرف‌های احساساتی به میان خواهد آمد. باید رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی به همراه کارشناسان بزرگ فوتبال جلسات متعددی را برگزار کنند و سپس در این خصوص تصمیم‌گیری کنند؛ اما اعتقاد دارم باید اجازه دهیم تا کادر فنی نقطه نظرات و برنامه‌های خود را برای جام جهانی اعلام کند و بعد مسئولان فدراسیون در این خصوص تصمیم‌گیری کنند.

انتهای خبر/

منبع:مهر

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از