حالت تاریک
  • یکشنبه, 1402/09/12 شمسی | 2023/12/03 میلادی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

جایزه بین‌المللی قرآنی طراحی و اجرا می‌شود

جایزه بین‌المللی قرآنی طراحی و اجرا می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حال ثبت «بنیاد فرهنگی و هنری یاسین» هستیم و در این راستا جایزه‌ای بین‌المللی طراحی و به شخصیت‌های جهان اسلام اعطا می‌شود.

به گزارش سفیرافلاک محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اعضای مجمع خادمان قرآن که امروز در محل وزارتخانه برگزار شد ضمن درود بر روان پاک امام (ره)، شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم و شهدای غزه فجایع انسانی که امروز در غزه رخ می‌دهد را هولناک خواند و گفت: حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی امروز در مقابل چشم رسانه‌ها صورت می‌گیرد و این‌یک نسل‌کشی است.

وزیر ارشاد بابیان این مطلب افزود: روح مقاومت مولود انقلاب اسلامی است.

اسماعیلی ضمن اشاره به توجه بیش‌ازپیش به مسائل و فعالیت‌های قرآنی در وزارت فرهنگ گفت: امروز فعالیت‌های قرآنی در رأس امور وزارت ارشاد قرار دارد و در عرض دیگر فعالیت‌ها نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام و پیگیری فعالیت‌های قرآنی را جاری در تمام بخش‌های وزارت فرهنگ خواند و در همین زمینه بیان کرد: فعالیت‌های قرآنی در تمام بخش‌های وزارت فرهنگ در حال پیگیری است و معاونت قرآن به‌مثابه یک ستاد عمل می‌کند.

اسماعیلی گفت: در حال حاضر در بنیاد فارابی تولید پویانمایی با موضوع زندگی حضرت ابراهیم آغازشده و توسط معاونت قرآن و سازمان سینمایی در حال پیگیری است.

وی در خصوص صحبت یکی از حاضران ناظر بر تعلق گرفتن یک مکان خاص برای فعالیت‌های مجمع و فعالیت‌های قرآنی گفت: تعیین مکان مناسب در دستور کار است و به‌زودی مکان مناسب برای این امر در نظر گرفته‌شده و اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: افتخار دارم که به‌عنوان خادم قرآن و عضو کوچک این جامعه در فعالیت‌ها نقش‌آفرینی داشته باشم و در این زمینه آماده تعامل در خصوص رفع مشکلات و مسائل جامعه قرآنی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن پیشنهاد برای طراحی و در نظر گرفتن جایزه بین‌المللی در امر فعالیت‌های قرآن بیان کرد: در حال پیگیری برای ثبت «بنیاد فرهنگی و هنری یاسین» هستیم، در همین زمینه مناسب است جایزه بین‌المللی هم با این عنوان طراحی و ثبت شود و سالیانه به شخصیت‌های معتبر جهان اسلام اعطا شود.

اسماعیلی پیگیری برای برگزاری جلسات را مورد تأکید قرارداد گفت: آمادگی داریم این جلسه با حضور رئیس‌جمهور برگزار شود.

وی در خصوص هزینه‌های بیمه تکمیلی اعضای صندوق هنر که جامعه قرآنی هم شامل آن می‌شود، عنوان کرد: حق بیمه تکمیلی برای افراد بالای ۶۰ سال عضو صندوق هنر رایگان است و در موضوع مسکن نیز در طرح مسکن هنرمندان جامعه قرآنی در نظر گرفته شدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به هم‌زمانی ماه مبارک رمضان و عید نوروز و برگزاری نمایشگاه قرآن، تصریح کرد: در خصوص نمایشگاه قرآن، هم‌زمانی عید نوروز و ایام ماه مبارک رمضان باید موردتوجه قرارگرفته و سازوکار مناسب طراحی شود.

 

اعطای نشان درجه یک هنری به خادمان قرآن

علیرضا معاف، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از جلسه ضمن گرامیداشت یاد مقاومت غزه و دعای خیر برای جوانان مقاوم فلسطینی که معجزه بزرگی را به نمایش گذاشته‌اند به ارائه گزارش عملکرد و فعالیت‌های مجمع خادمان قرآن پرداخت و گفت: امروز بعد از سال‌ها مجدد جلسه خادمان قرآن تشکیل شد که جلسه‌ای نخبگانی در این زمینه است، حاضران منتخب ۴۰۰ خادم قرآن هستند.

وی با اشاره به ۲۸ دوره جلسه خادمان که در ادوار مختلف با حضور ریاست جمهوری برگزار می‌شد، ادامه داد: در دوره یازدهم و دوازدهم این امر آسیب خورد و رئیس‌جمهور وقت به این اتفاق بی‌توجه بودند و امروز دوباره در دولت سیزدهم این جلسه به جایگاه خودش بازگشته است.

معاف همچنین به موضوع اعطای نشان درجه‌یک هنر به خادمان قرآن اشاره کرد و افزود: این طرح در انتهای کار است و جلسات در این زمینه برگزارشده و به‌زودی به ثمر خواهد نشست.

 

روند تکریم خادمان قرآن رو به افزایش است

محمدرضا پورمعین، دبیر مجمع همچنین در بخش دیگری از جلسه به ارائه گزارش از فعالیت‌های انجمن خادمان پرداخت و بیان کرد: قول و فعل وزیر فرهنگ در امور قرآنی پیشتاز است.

وی ادامه داد: روند تکریم خادمان قرآنی حسب‌الامر دستور مقام معظم رهبری انجام‌شده و این امر رو به افزایش است.

پور معین در ادامه ارائه گزارش فعالیت‌های انجمن گفت: امروز ۲۹۸ خادم قرآن حضور دارند که سهم بانوان در این زمینه کم است که میدان مناسب برای حضور این قشر آماده نشده که باید آسیب‌شناسی و مرتفع گردد.

وی بیشترین فراوانی را در جمع پژوهشگران خواند و افزود: برگزاری جلسات با مجامع تخصصی صورت گرفته که البته کرونا و کم‌توجهی در دولت قبل در این زمینه اخلال ایجاد کرد.

مسئول انجمن خادمان قرآن یادآورشد: بیش از ۱۵۰۰ نامزد خادم قرآن داریم که روند انتخاب به‌کندی صورت می‌گیرد که باید آسیب‌شناسی و رفع شود و در راستای بین‌المللی شدن این امر قدم برداریم.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از