حالت تاریک
  • شنبه, 1402/12/12 شمسی | 2024/03/02 میلادی

دلایل عقب افتادگی کشتی آزاد ایران

دلایل عقب افتادگی کشتی آزاد ایران

مربی سازنده و کارشناس کشتی آزاد ضعف در مسائل فنی را ایراد بزرگ کشتی دانست و گفت: ما از کشتی‌گیران روس و آمریکا عقب افتادیم و نباید این واقعیت را کتمان کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، رسول دهقان نژاد، درباره وضعیت کشتی آزاد برای حضور در المپیک ۲۰۲۴ پاریس اظهارداشت: عقب‌افتادگی فنی که در کشتی آزاد داریم حاصل اتفاقاتی است که درگذشته رخ داد. به نظرم سرمایه‌گذاری که الآن دبیر روی رده‌های پایه انجام داده اتفاق خوبی برای کشتی آزاد خواهد بود.

وی افزود: در این چند سال اخیر بیشتر فعالیت‌ها در کشتی به‌صورت گلخانه‌ای بود، درست است که بر اساس فرایند انتخابی کشتی‌گیران انتخاب می‌شدند اما زمانی که کشتی‌گیران وارد اردو می‌شدند تنها روی عده‌ای خاص کار می‌کردند و همین موضوع آسیب زیادی به کشتی ایران زد.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های کشتی نسبت به گذشته تغییرات زیادی داشته است، گفت: خدا را شکر در این دوره جدید سالن‌های زیادی در اختیار کشتی‌گیران قرار داده‌شده است، نتیجه این کار هم چند سال آینده مشخص می‌شود. اینکه ما ازنظر فنی در کشتی آزاد عقب افتادیم به خاطر کم‌کاری برخی مربیان هم بوده است. مربی باید در باشگاه کشتی‌گیر را پرورش بدهد، اما در این چند سال انگیزه‌ها کم شد. از طرفی دیگر سبک کشتی گرفتن هم تغییر کرده به‌طوری‌که ما از کشتی ایرانی دور شدیم.

مربی سازنده کشتی آزاد عنوان کرد: اما خدا را شکر الآن شرایط کمی تغییر کرده و دوباره به همان سبک و سیاق قبل کشتی‌گیران کشتی می‌گیرند، ولی ما باید این واقعیت را بپذیریم که از کشتی‌گیران روس و آمریکایی عقب افتادیم و زمان می‌برد تا ازنظر فنی مثل آن‌ها باشیم. ما الآن در رده نوجوانان و جوانان در دنیا اول هستیم اما در رده بزرگ‌سالان ضعف داریم، اگر روی همین رده نوجوانان و جوانان سرمایه‌گذاری کنیم در آینده کشتی‌گیران خوبی خواهیم داشت.

دهقان‌نژاد خاطرنشان کرد: قطعاً الآن روس‌ها یک زنگ خطر جدی برای کشتی آزاد ایران شده و ما نباید این موضوع را کتمان کنیم. مشکل اصلی کشتی ایران مسائل فنی است. مربیانی که فنی هستند الآن دور از میدان هستند و کار نمی‌کنند یا اگر هم کار کنند دیگر آن انگیزه قبل را به دلایل زیادی ندارند. مربیان سازنده باید کشتی‌گیر را پرورش دهد ولی وقتی هیچ‌وقت این مربیان دیده نمی‌شوند و انگیزه‌ای ندارند، کم‌کم کنار می‌کشند. این موضوع هم طبیعی است. وقتی کشتی‌گیر از پایه ضعیف باشد در بزرگ‌سالی نمی‌توان انتظار معجزه داشته باشیم.

انتهای خبر/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از