حالت تاریک
  • جمعه, 1402/09/10 شمسی | 2023/12/01 میلادی
رئیس‌جمهور:

سازو‌کارهای حمایتی در دنیا از مظلومان کارایی ندارد

سازو‌کارهای حمایتی در دنیا از مظلومان کارایی ندارد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مسئله غزه حتماً در بحث‌های اجلاس ازبکستان مطرح خواهد شد، گفت: سازو‌کارهای حمایتی در دنیا از مظلومان، به‌هیچ عنوان کارایی ندارد.

 به گزارش سفیرافلاک، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز (چهارشنبه، 17 آبان‌ماه) پیش از عزیمت به تاجیکستان و ازبکستان،‌ اظهارداشت:‌ در سیاست خارجی دولت ارتباط با کشورهای همسایه مسلمان همسو جزو ویژگی‌ها است و مسئله آسیای میانه و کشورهای آن موضوعی است که ما از ابتدای دولت تأکید کرده‌ایم که ظرفیت بسیار قابل‌توجهی در این کشورها وجود دارد.

وی افزود: ازاین‌رو، ارتباط جمهوری اسلامی ایران با این کشورها و توسعه روابط با کشورهای آسیای میانه در دستور کار دولت قرار دارد.

رئیس‌جمهور در ادامه بابیان اینکه سفر قبلی من به دوشنبه، موجب باز شدن گره‌هایی از مسائل دو کشور همراه بود که نتیجه آن توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور را به همراه داشت، تأکید کرد: اعداد و ارقام نیز کاملاً نشانگر این است که روابط ما با تاجیکستان کاملاً با پیش‌ازاین دولت متفاوت شده است.

وی ادامه داد: این سفر که به دعوت رئیس‌جمهور تاجیکستان انجام می‌شود در جهت تقویت روابط سیاسی اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور دوست برادر هم‌زبان طبیعتاً این سفر انجام خواهد شد و اسنادی در این سفر و امضا خواهد رسید که در جهت تقویت و توسعه روابط دو کشور خواهد بود. ما در این سفر، علاوه بر مذاکرات و روابط دوجانبه با تاجیکستان، طبیعتاً مذاکراتی را هم در خصوص مسائل منطقه خواهیم داشت.

رئیس‌جمهور همچنین در تشریح جزئیات سفر به ازبکستان نیز، تصریح کرد:‌ سفر بعدی من از تاجیکستان به تاشکند پایتخت ازبکستان انجام می‌شود که با دعوت رئیس‌جمهور این کشور است که ریاست دوره‌ای سازمان همکاری‌های اکو را هم به همراه دارد.

وی ادامه داد:‌ در این نشست پیوند بین اعضای اکو به‌ویژه پیوند اقتصادی مسئله محوری است که موردبحث ما در شانزدهمین اجلاس سازمان همکاری‌های اکو خواهد بود. در این اجلاس با توجه به ظرفیت‌هایی که کشورهای عضو سازمان اکو دارند طبیعتاً بحث‌های مهمی میان اعضا در جهت توسعه روابط صورت خواهد گرفت.

رئیسی گفت: موضوعی که در حاشیه این نشست صورت خواهد گرفت، دیدارهایی است که ما با سران کشورهای عضو سازمان اکو خواهیم داشت. در این راستا، دیدارهای دوجانبه‌ای انجام خواهد شد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: موضوعی که هم در دیدارهای تاجیکستان و هم ازبکستان بسیار اهمیت خواهد داشت و سایر مسائل نسبت به این موضوع اولویت دوم را دارد، مسئله غزه است. موضوع فلسطین امروز موضوع جهان اسلام است و شاید بتوان گفت که موضوع جهان بشریت و همه انسان‌ها و همه مردم دغدغه‌مند در سراسر عالم است.

وی ادامه داد:‌ امروز در هرکجای عالم نفرت بسیار جدی نسبت به رژیم صهیونیستی و جنایت‌های هولناکی که علیه بشریت مرتکب می‌شود، وجود دارد. این‌یک سؤال جدی است که امروز مردم جهان از آمریکا و کشورهای غربی حامی رژیم صهیونیستی و از جنایتکاران در این منطقه دارند که امروز در حال ظلم به مردم مظلوم و مقتدر فلسطین هستند.

رئیسی‌ بیان کرد: این موضوع (فلسطین و غزه) حتماً در بحث‌های اجلاس ازبکستان مطرح خواهد شد و از مسائلی است که ما در ارتباطات این مدت با کشورهای مختلف جهان نسبت به آن گفت‌وگو کرده‌ایم. متأسفانه امروز مردم از اقدام سازمان‌های بین‌المللی ناامید هستند. چراکه احساس می‌کنند سازوکارهایی که امروز برای حمایت از مظلوم در جهان وجود دارد به‌هیچ‌عنوان کارایی نداشته و کارایی خود را ازدست‌داده است.

رئیس‌جمهور در پایان بابیان اینکه ادراکی که امروز برای مردم دنیا به وجود آمده است بی‌عملی سازمان‌های بین‌المللی و سازوکارهایی است که امروز وجود دارد، خاطرنشان کرد: به همین دلیل، احساس مردم این است که این سازوکارها کاملاً غیرعادلانه و ظالمانه است به‌نحوی‌که صدای مظلوم آن‌چنان‌که باید شنیده نمی‌شود.

وی افزود: معتقدم این مذاکرات ارتباطات و رایزنی‌ها باید به ایجاد نظم عادلانه جهانی منتهی بشود که در سایه آن، ظالم باید سر جای خود نشانده شود و به کیفر برسد و صدای مظلوم نیز شنیده شود.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از