حالت تاریک
  • یکشنبه, 1402/12/06 شمسی | 2024/02/25 میلادی

شباهت‌ سروده‌های انقلابی با شعر عاشورایی

شباهت‌ سروده‌های انقلابی با شعر عاشورایی

محمدحسن شاهنگی می‌گوید سروده‌های انقلاب اسلامی مانند عاشورایی سرشار از مضامین دینی، تاریخی و معنوی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، محمدحسن شاهنگی نویسنده و پژوهشگر، درباره کتاب «سبز، سفید و قرمز» که همزمان با دهه‌فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی توسط انتشارات زائر رضوی منتشرشده، درباره پیوند شعر انقلاب اسلامی با شعر عاشورایی گفت: امام حسین(ع) یگانه‌قهرمانی است که با وجود آنکه در ظاهر شکست می‌خورد، اما پیروز دوران است.

دردانه نبی(ص) درد مشترک بنی علی(ع) را در سینه داشت؛ احیای دین جدش را می‌خواست و بر همین اساس علم قیام علیه جور و ستم را بر افراشت.

در منظومه اشعار دینی حول محور عاشورا، حسین بن علی هم امام است و هم قهرمان، هم رهبر است و هم اسطوره، هم مظلوم است و هم سالار؛ شعر عاشورایی شعری است که شعور آدمی را مخاطب قرار می‌دهد، حس عدالت‌خواهی انسان را به تقلا و جوشش وا می‌دارد و عطش درونی یاری‌رساندن به مظلوم را رفع می‌کند. این اشعار چشم را بارانی، قلب را منقلب و فکر را توفانی می‌کند؛ خون حسین(ع) خشک نمی‌شود و انقلاب حسین(ع) انقلاب همه اعصار است و در شعر انقلاب اسلامی نیز قابل‌مشاهده است.

سروده‌های مربوط به سرداران کربلا، به خلاف تصور اولیه سروده‌های یأس‌آور و رخوت آمیز نیستند؛ بلکه اشعاری سراسر امیدوارکننده و روشنی‌بخش‌اند. این سروده‌ها از منتقمی سخن می‌گویند که روزی ظهور می‌کند و از پرده غیبت به درآمده و عدالت‌گستری می‌کند

وی افزود: سروده‌های شعر انقلاب اسلامی همانند عاشورایی سرشار از مضامین دینی، تاریخی، معنوی، حماسی و تراژیک است؛ هم شور انگیزاند و هم سوزناک؛ این ویژگی سبب آن شده که این اشعار به جهت این پتانسیل فوق‌العاده توجه بسیاری از ادب‌پژوهان و شعرشناسان را متوجه خود سازند.

سراینده کتاب «سبز، سفید و قرمز» گفت: سروده‌های مربوط به سرداران کربلا، به خلاف تصور اولیه سروده‌های یأس‌آور و رخوت آمیز نیستند؛ بلکه اشعاری سراسر امیدوارکننده و روشنی بخش‌اند. این سروده‌ها از منتقمی سخن می‌گویند که روزی ظهور می‌کند و از پرده غیبت به درآمده و عدالت‌گستری می‌کند. اشعار عاشورایی اشعاری است که تو امان هم مدح می‌کند و هم نکوهش می‌نماید، در رثای امام سوم شیعیان، فرزندان و ۷۲ تن از یاران با وفای ایشان زبان ستایش در پیش می‌گیرد و از سوی دیگر از ظالمان و جنایتکاران دشت نینوا گلایه‌ها می‌کند؛ به‌عبارت‌دیگر هم سلام دارد و هم لعن، هم مروت دوست را می‌ستاید و هم بد اهلی دشمن را به‌طور محسوس بر کام خواننده می‌چشاند.

شاهنگی اظهارداشت: مرثیه‌های عاشورایی رشادت علی‌اکبری(ع)، شهامت قاسمی(ع)، وفاداری ابوالفضلی(ع)، استقامت زینبی(س)، آزادگی حری و شجاعت حسینی(ع) را در دل خود دارد و ازاین‌جهت مجموعه‌ای بی‌نظیر از اظهار ارادت و دلدادگی نسبت به خاندان امام غریب است. این رگه‌ها در شعر انقلاب اسلامی نیز به چشم می‌خورد.

این نویسنده و فیلم‌ساز عنوان کرد: آنچه اشعار عاشورایی برای هر مسلمان یا هر انسان آزاده‌ای پیش می‌آورد، آن است که دهان را از شدت جانبازی مظلوم و درندگی ظالم، محض حیرت باز نگه می‌دارد و سر را از خجالت به خاطر عمق فجایع پایین می‌اندازد؛ بی‌اغراق باید گفت اشعار عاشورایی اشعاری سراسر تأثیرگذار و تأثر برانگیزاند.

وی یادآورشد: بعد از انقلاب اسلامی در ایران، کمتر شاعر متعهد مسلمانی را می‌توان یافت که سروده‌هایش از جغرافیای کربلا عبور نکرده باشد؛ عظمت این ابر واقعه به‌گونه‌ای است که روحیات لطیف شاعرانه را در راستای همدردی به تکاپو برانگیخته است. به‌نوعی می‌توان وجود حجم قابل‌توجه اشعار عاشورایی را نوعی ادای تکلیف ادیبانه شاعران نسبت به سالار شهیدان به‌منظور احیا و بزرگداشت کربلا عنوان کرد.

انتهای خبر/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از