حالت تاریک
  • جمعه, 1402/12/04 شمسی | 2024/02/23 میلادی
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان:

طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان آغاز شد

طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان آغاز شد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان در لرستان آغاز شده که این طرح برای کودکان ۶ تا ۵۹ ماهه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، به نقل از دانشگاه علوم پزشکی لرستان، مریم کوشکی اظهارداشت: طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان پس از ارسال پیامک و شارژ کارت‌های سرپرستان خانوار‌های هفت دهک اول که دارای کودکان ۶ تا ۵۹ ماهه هستند، آغاز شده است.

وی افزود: این برنامه با هدف بهبود وضعیت تغذیه و رشد و همچنین کاهش سوء تغذیه در کودکان ۶ تا ۵۹ ماهه اجرا می‌شود که در این طرح کودکان شناسایی شده براساس شاخص‌های بهداشتی و مراقبتی توسط خانه‌ها و مراکز بهداشتی، توسط وزارت رفاه، کار و امور اجتماعی استحقاق سنجی می‌شوند و موارد تایید شده در این راستا، تحت پوشش طرح ارتقا امنیت غذایی کودکان قرار می‌گیرند.

کوشکی عنوان کرد: این خانوار‌ها در راستای بهبود تغذیه کودک خود می‌توانند سبد کالایی تعیین‌شده توسط انستیتو تغذیه وزارت بهداشت را تا سقف ریالی تعیین‌شده رایگان خریداری کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: براساس این طرح، اعتبار حساب سرپرستان خانوار دهک یک تا پنج دارای کودک زیر پنج سال شناسایی شده براساس شاخص‌های بهداشتی و مراقبتی، به ازاء هر کودک ماهانه یک میلیون تومان شارژ می‌شود که این رقم برای دهک‌های ششم و هفتم ۶۰۰ هزار تومان است.

وی خاطرنشان کرد: این اعتبار برای خرید ۱۶ قلم کالا اعم از مواد لبنی، پروتئینی، میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات تعریف شده و قابلیت نقدکردن ندارد.

کوشکی عنوان کرد: تمامی کودکان تحت پوشش این برنامه، از خدمات مشاوره تغذیه به صورت رایگان بهره‌مند می‌شوند و مراقبان سلامت باید جلسات آموزش گروهی را به صورت ماهیانه برای مادران کودکان تحت پوشش برنامه برگزار کنند.

وی گفت: مراقبان سلامت و بهورزان هرماه، مراقبت کودکان و پایش رشد آنها را انجام داده و کارشناسان تغذیه نیز بر حسن انجام مراقبت‌ها و پیگیری کودکان نظارت می‌کنند و در صورت عدم بهبودی و یا عدم همکاری سرپرست خانوار در انجام مراقبت‌های روتین، کودک از لیست افراد تحت پوشش برنامه حمایتی حذف و کودکان جدید جایگزین می‌شوند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان افزود: این برنامه موجب تقویت مراقبت‌های کودکان و هدفمندسازی یارانه‌ها نیز می‌گردد.

انتهای‌ خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از