حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1402/12/10 شمسی | 2024/02/29 میلادی
رئیس مجلس شورای اسلامی:

عملکرد مجلس یازدهم قابل دفاع است

عملکرد مجلس یازدهم قابل دفاع است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: واقعیت این است که مجلس خانه ملت و روز مجلس روز مردم است؛ وظیفه‌داریم نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی امروز (یک‌شنبه، ۱۲ آذر) اظهارداشت: در ابتدا شهادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها را تسلیت می‌گویم و از این واسطه فیض الهی برای انجام‌وظیفه بهتر در حل مشکلات مردم استمداد می‌طلبم.

وی افزود: همچنین وظیفه خود می‌دانم که روز مجلس را به صاحبان این روز یعنی مردم شریف ایران تبریک بگویم. واقعیت این است که مجلس خانه ملت و روز مجلس روز مردم است. ما به‌عنوان نمایندگان منتخب مردم وظیفه‌داریم در این روز نسبت به عملکرد خود متناسب با شرح وظیفه‌ای که به ما داده‌شده است پاسخگو باشیم.

قالیباف ادامه داد: بر این اساس مدعی هستم باوجود همه نقاط ضعف امروز می‌توانم از عملکرد مجلس یازدهم متناسب با شرح وظایف مجلس دفاع کنم. گرچه نتیجه این اقدامات به دلیل ماهیت وظیفه تقنینی مجلس در عین اهمیت بالا عمدتاً برای مردم ملموس نیست.

وی بیان کرد: مجلس یازدهم چنان کارشناسی شده و هوشمندانه مسائل مردم را در دستور کار قانون‌گذاری خود قرارداد که این افتخار را پیدا کرد رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال آخر فعالیت مجلس مهر تأییدی متفاوت بر برآیند کلی کارنامه‌اش بزنند که این لطف ایشان وظیفه ما نمایندگان را نسبت به انجام‌وظیفه سنگین‌تر کرده است.

وی تأکید کرد: ما تلاش کردیم مجلس را از مجلسی منفعل به مجلسی فعال تبدیل کنیم تا به‌جایی که منفعلانه منتظر باشیم دستور کارهایش را اتفاقات و رویکردهایش را دیگران تعیین کنند فعالانه با مشکلات مردم مواجه شویم و دستور کار مجلس را دغدغه‌های مردم تعیین کند؛ و رویکردها را برای حل مشکلات را از خرد جمعی با کمک کارشناسان دلسوز مشخص کند. به همین دلیل نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی با بررسی‌هایی که انجام داده بودند یکی از ویژگی‌های این مجلس را شناخت مشکلات مردم اعلام کردند و تصریح فرمودند که در قوانین مجلس یازدهم ملاحظه و لاپوشانی نیست و صریح و شفاف است.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: مجلس فعال و انقلابی مجلسی است که در مسئله مذاکرات هسته‌ای عنوان مهم‌ترین موضوع سیاست خارجی کشور به‌جای انتظار پیشامدها فعالانه وارد شد و هنگامی‌که دید دشمن با چماق مصوبات کنگره زیر بار بسیاری از تعهدات خود نمی‌رود قانون وضع کرد که به تعبیر رهبر انقلاب اسلامی کشور را از سرگردانی نجات داد و باعث شد رویه انجام تعهدات یک‌طرفه از سوی ایران پایان یابد و دست تیم مذاکره‌کننده پر شود به‌گونه‌ای که عمده آنچه در مذاکرات وین به‌عنوان داده طرف ایرانی ابزار چانه‌زنی قرار گرفت نتایج اجرایی شدن این قانون است.

وی گفت: مجلس فعال و انقلابی مجلسی است که به‌جای اینکه وقت خود را صرف طرح‌های متفرقه و پراکنده کند با کمک کارشناسان دلسوز تحول در قوانین اقتصادی کشور را با تعیین نقش راهی دقیق دستور کار خود برای اصلاح میان‌مدت و بلندمدت اقتصاد کشور قرار دهد و در تصویب این قوانین ذره‌ای تحت تأثیر صاحبان نافع و مافیاهای قدرت و ثروت قرار نگرفت و قوانینی را که باید سال‌ها تصویب می‌شد تا اقتصاد کشور نتایج آن را لمس کند با آرایی قاطع تصویب کرد.

قالیباف افزود: تصویب قانون ساختار بانک مرکزی بعد از ۵۰ سال منافع بانک‌های خصوصی که به‌عنوان یکی از موتورهای خلق پول ایجاد تورم را به خطر می‌اندازد. قانون تسهیل مجوزهای کسب و که امضاهای طلایی را از چرخه صدور حذف کرده است و فرصت اشتغال‌زایی را برای جوانان باز می‌کند.

وی ادامه داد: قانون مالیات بر سوداگری که سوداگری را در بازارهای سکه، ارز و مسکن پرهزینه می‌کند. قانون حمایت از افشاگران فساد که با واردکردن مردم عادی و دلسوز در عرصه مبارزه با فساد فضا را برای فاسدان ریزودرشت ناامن می‌کند. قانون جهش تولید دانش‌بنیان که با حمایت از جوانان خوش‌فکر پیشرفت درون‌زا و متکی بر علم را جایگزین توسعه ظاهری مبتنی بر نفت می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تصویب کلیات طرح تعارض منافع در صورت نهایی شدن مبتنی بر تجربه‌های دیگر کشورها دنیا زیرساخت حقوقی برای مقابله با هرگونه تعارض منافع صاحبان قدرت و ثروت ایجاد می‌کند. قانون مدیریت داده‌ها و اطلاعات که سال‌ها عقب‌ماندگی تجمیع اطلاعات نقش‌های مختلف اداره کشور را برای رسیدن به دولت هوشمند جبران می‌کند. دومرحله‌ای کردن تصویب بودجه که یکی از ریشه‌های اصلی ناترازی بودجه را حل می‌کند تا مطالبه سال‌ها زمین‌مانده رهبرانقلاب به سرانجام مناسبی برسد، این موارد نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد مجلس یازدهم مجلسی فعال است که مشکلات کشور را شناسایی و بر اساس شرح وظیفه قانون‌گذاری خود، برای آن شفاف و روشن قانون وضع کرده است.

وی یادآورشد: علاوه بر قانون‌گذاری در حوزه تحول در زیرساخت‌های قانونی اقتصاد کشور، مجلس فعال، مجلسی است که نسبت به مشکلات جاری مردم مانند خودرو، حفظ قدرت خرید و معیشت مردم، چالش اساسی مردم در مسکن، سلامت و محرومیت‌های باقی‌مانده در مناطق محروم نیز فعالانه و کارشناسانه با شیوه‌های زودبازده وارد عمل شده باشد و ملاحظات و مصلحت‌اندیشی‌های بی‌دلیل نکند که مجلس یازدهم در این زمینه نیز به‌عنوان مجلسی فعال و انقلابی کارنامه روشنی دارد.

قالیباف اضافه کرد: تغییر ریل حمایت بی‌حساب و رانت‌زا از خودروسازان گرچه ناممکن به نظر می‌رسید اما مجلس فعال و انقلابی توانست، این سیاست را بعد از سال‌ها تغییر داده و مجوز واردات خودرو و خودروهای کارکرده را صادر کند که همان ابتدا باعث کاهش شدید قیمت‌ها با میانگین ۲۵ درصد شد که در صورت واردات خودرو، بازار خودرو را کاملاً رقابتی خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس فعال و انقلابی مجلسی است که برای حفظ قدرت خرید مردم، نه‌تنها قوانین زیرساختی ضدتورمی مثل اصلاح ساختار بودجه را تصویب کرده است بلکه با هماهنگی دولت کالابرگ الکترونیک را بجای پرداخت فسادزا و غیر مؤثر ارز ترجیحی تصویب کرد که ان‌شاءالله با تکمیل و نهایی شدن در اجرا می‌تواند باعث آرامش معیشتی به مردم شود.

قالیباف بیان کرد: مجلس فعال و انقلابی مجلسی است که نسبت به مطالبه قدیمی مردم و رهبرانقلاب درباره سربازی، فعالانه وارد عمل شده و علاوه بر افزایش حقوق ۱۲ برابری سربازان که باعث شده است، سربازی از حالت کار اجباری درآمده و تبدیل به شغلی گرچه موقت شود، با هماهنگی ستاد کل برخی اصلاحات را رقم‌زده و برخی دیگر را با نهایی شدن احکام مناسب در برنامه پنج‌ساله به سرانجام می‌رساند.

رئیس قوه مقننه در ادامه نطق خود افزود: مجلس فعال و انقلابی مجلسی است که مصوباتی داشت که با اجرای خوب دولت حدود ۵ میلیون نفر از دهک‌های محروم برای درمان به‌صورت رایگان بیمه شدند و با تأمین هزینه‌های درمان بیماران صعب‌العلاج، دغدغه هزینه برای خانواده‌های این بیماران کاهش‌یافته است.

وی بابیان اینکه مجلس فعال و انقلابی مجلسی است که بارهای زمین‌مانده را علی‌رغم مشکلات و مخالفت‌های زیاد و با همراهی دولت برای قشرهای مختلف برداشت، گفت: تصویب طرح رتبه‌بندی معلمان بعد از ۱۰ سال، تصویب متناسب‌سازی حقوق قشر ضعیف بازنشستگان به شکلی قابل‌اجرا و افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با در نظر گرفتن بودجه برای تأمین بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی ازجمله مهم‌ترین آنها است.

قالیباف اضافه کرد: مجلس فعال و انقلابی با نظارت‌های میدانی مشکلات مناطق محروم را دقیق شناخته و بودجه لازم را برای محرومیت‌زدایی با تعیین نقاط دقیق و با استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی تأمین کرده است و هزاران میلیارد بودجه اشتغال‌زایی برای مناطق محروم تصویب کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در کنار حوزه اقتصاد مجلس فعال و انقلابی بسیاری از قوانینی در حوزه‌های غیراقتصادی را که سال‌ها زمین‌مانده بود، به سرانجام رساند در تشریح این اقدامات افزود: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که مطالبه سال‌های طولانی رهبر انقلاب بود و منفعلانه به آن کم‌توجهی شده بود، قانون ارتقاء امنیت زنان در برابر سوء رفتار را که نیز نیاز جدی بانوان کشور و مطالبه حداقل ۲۰ ساله رهبرانقلاب بود، قانون انتخابات مجلس که به پیروی سیاست‌های ابلاغی انتخابات باید اصلاح می‌شد و قانون حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ حجاب و عفاف که کمتر کسی حاضر بود بار سیاسی و رسانه‌ای آن را بپذیرد اما مجلس انقلابی با در پیش گرفتن شجاعت و عقلانیت راه‌های ایجابی و سلبی مؤثر را پیش روی مسئولین کشور گذاشت.

وی تصریح کرد: اما مجلس فعال و انقلابی ظرفیت‌های حوزه نظارتی مثل سؤال و استیضاح را از ابزارهایی سیاسی به ابزارهایی برای کمک به دولت برای حل مشکلات مردم تبدیل کرد و با خلاقیت‌های جدید ظرفیت‌های جدید نظارتی را برای مجلس ایجاد کرد، گرچه باید متوجه باشیم که نهایت این ظرفیت‌های نظارتی به دلیل محدودیت‌های قانونی و مدیریتی نمی‌تواند، جای اجرا را بگیرد و نظارت مجلس در بهترین حالت می‌تواند در جهت نشان دادن نقاط ضعف به مسئولین اجرایی برای کمک به دولت برای حل آنها بکار گرفته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه آنچه ذکر شد بخشی از تلاش‌های مجلس یازدهم بود تا بتواند متناسب با شرح وظیفه قانون‌گذاری و نظارت همراهانه، مجلس را تبدیل به مجلسی فعال و انقلابی کند، گفت: ما با شما عهده کرده‌ایم که در انجام این وظیفه ذره‌ای فروگذار نکنیم و امیدواریم بتوانیم تا روز آخر به این عهد خود وفادار بمانیم.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از