حالت تاریک
  • شنبه, 1402/12/05 شمسی | 2024/02/24 میلادی
رئیس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد:

فروش ۲۲۰۰ میلیارد تومان دارایی مازاد دولت

فروش ۲۲۰۰ میلیارد تومان دارایی مازاد دولت

رئیس سازمان خصوصی‌سازی از معرفی ۱۸۰۳ دارایی مازاد دولت به ارزش ۱۲۹ همت برای فروش به پیمانکاران بزرگ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، مالک رحمتی در گزارش عملکرد خود به رئیس‌جمهور اظهارداشت: با توجه به ابلاغ آیین‌نامه مولدسازی در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ به‌عنوان یک برنامه راهگشا برای تأمین منابع طرح‌های نیمه‌کاره دولتی، تاکنون تقریباً ۴۹ جلسه شامل پنج نشست کمیته پایش، ۲۱ جلسه هیئت عالی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و ۲۳ جلسه کمیته تخصصی مولدسازی برگزار شده است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی به تغییر رویکرد در مولدسازی اشاره کرد و افزود: مولدسازی یک امر گسترده است که در آن مدیران باید رویکردی درآمدی در پیش بگیرند، یعنی باید ابتدا هزینه‌های خود را دربیاورند و بعد بروند طرح‌های در دست اقدام را عملیاتی کنند، به‌نحوی‌که در حال حاضر این طراحی و عملیات به‌طور هم‌زمان در حال وقوع است و هم‌اکنون همه وظایف ساختاری و فرایندهای مولدسازی تقریباً بالای ۸۰ تا ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی به ارائه آمارهای مولدسازی پرداخت و خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۸۰۳ دارایی مازاد به ارزش برآوردی ۱۲۹ هزار میلیارد تومان معرفی‌شده و طبق دستور شما آن‌ها به پیمانکاران بزرگ کشور معرفی‌شده است که چندین پیمانکار بزرگ لیست را از ما دریافت کرده‌اند و در حال گزینش هستند که بتوانیم طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام را از این مسیر تأمین منابع کنیم.

رحمتی بر اهمیت ارزش افزایی دارایی‌های مازاد دولت تأکید کرد و گفت: درگذشته دستگاه‌ها دارایی‌های خود را خام واگذار می‌کردند، مثلاً دستگاهی یک زمینی داشت و آن را واگذار می‌کرد، ولی الآن ما فرایند ارزش افزایی داریم یعنی آن زمین باید بیایید در کمیسیون ماده ۵ و بالاترین ارزش‌افزوده را پیدا کند و درنهایت با حداکثر قیمت کارشناسی فروخته شود. به عبارتی در مولدسازی خام فروشی ممنوع است و این‌یک مقدار فرایند را طولانی می‌کند. تاکنون ۴۷۱ ملک بزرگ ارزش افزایی شده که در مجاری قانونی برای اخذ مصوبات جریان دارد، همچنین ۸۵ ملک را آگهی کردیم که به‌اندازه ۲٫۲ همت ارزش‌گذاری شده است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی از آخرین آمار بسته‌های رونق خبر داد و تشریح کرد: یکی از دستاوردهای خوبی که ما عملیاتی کردیم تعریف بسته‌های رونق و در کف میدان بود که در ۱۷ استان به ارزش تقریبی ۱۱ همت طرح‌های وزارت بهداشت تأمین منابع شدند و از طریق مولدسازی دارایی‌های مازاد استانی و با تصویب کمیته پایش و هیئت عالی انجام شد.

وی عملکرد امسال سازمان خصوصی‌سازی درفروش دارایی‌های مازاد دولت را معادل مجموع چهار سال گذشته دانست و افزود: از سال ۹۸ حدود ۲۵۰ میلیارد تومان دارایی فروخته‌شده سال ۹۹ حدود ۱٫۴ همت و ۱۴۰۱ حدود ۱ همت و ۱۴۰۲ حدود ۲٫۲ دهم همت فروخته شد، پس تاکنون ۴٫۴ همت به‌اندازه ۴ سال گذشته واگذار شد. آنچه مولدسازی را تسریع می‌کند، استفاده بهینه از ظرفیت‌های آیین‌نامه متقن آن است که دست ما را در بهره‌وری حداکثری از دارایی‌های مازاد دولت بازکرده است.

رحمتی گفت: طبق برنامه مصوب، دستگاه‌ها باید طرح‌های چند ده هزار میلیارد تومانی را از طریق مولدسازی اجرا کنند، اما وزارتخانه‌ها اهتمام جدی در زمینهٔ معرفی دارایی‌ها برای مولدسازی ندارند و یا کمتر دارند، به‌نحوی‌که بر اساس آمار موجود قطعی ما در سامانه سادا نزدیک به یک‌میلیون دارایی ثبت‌شده است؛ که از این‌یک میلیون آنچه برای مجموع دولتی است و ابهامی ندارد ۷۶۶ هزار دارایی مازاد برای وزارتخانه‌های ثبت‌شده است، درحالی‌که کل دارایی‌هایی که به ما معرفی کردند به عدد ۲ تا ۳ هزارتا هم نمی‌رسد؛ و ما این انتظار رادارم که حضرت‌عالی تأکیدی در هیئت دولت بفرمایید که پیگیری شما به ما کمک خواهد کرد.

انتهای خبر/

منبع: تسنیم

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از