حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1402/12/10 شمسی | 2024/02/29 میلادی
رئیس مجلس شورای اسلامی:

هدف از بررسی بودجه، مهار تورم است

هدف از بررسی بودجه، مهار تورم است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اهتمام مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ بر این بود که قانون بودجه به نحوی تصویب شود که در پایان سال آینده شاهد تحقق اهداف این برنامه باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز (دوشنبه ۹ بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به پرتاب روز گذشته ماهواره‌های ایرانی به مدار ۴۵۰ کیلومتری، گفت: پرتاب موفقیت‌آمیز سه ماهواره ایرانی به‌نام‌های مهدا، کیهان ۲ و هاتف ۱ توسط ماهواره‌بر ایرانی سیمرغ به مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین را به تمام مردم ایران تبریک می‌گویم و قدردان زحمات شبانه‌روزی دانشمندان جوان و مجاهد کشور در وزارت دفاع و پژوهشگاه فضایی ایران هستیم.

وی ادامه داد: با توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه صنعت فضایی این صنعت جان تازه‌ای گرفته است و توانسته‌ایم علم و دانش بومی جوانان خود را در دنیا به نمایش بگذاریم و به قوی‌تر شدن ایران اسلامی یاری‌رسانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ در مجلس، تصریح کرد: همچنین در روزهای اخیر شاهد پایان بررسی بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ در مجلس شورای اسلامی با تلاش نمایندگان و همکاری دولت بودیم. مجلس در جریان رسیدگی به لایحه بودجه سال آتی دو هدف عمده را دنبال کرد؛ نخست با توجه به این‌که این بودجه اولین بودجه‌ای بود که بر اساس آیین‌نامه جدید به شکل دومرحله‌ای مصوب می‌شود تلاش کردیم با قانون جدید برای جلوگیری از افزایش سقف بودجه و مهار تورم پایبند باشیم.

وی افزود: دوم این‌که این بودجه اولین قانون بودجه مبتنی بر برنامه هفتم توسعه کشور است و لذا اهتمام مجلس شورای اسلامی بر این بود که قانون بودجه به نحوی تصویب شود که در پایان سال آینده شاهد تحقق اهداف این برنامه در سال اول در رشد سرمایه‌گذاری، مهار تورم و کمک به معیشت مردم باشیم.

رئیس مجلس تأکید کرد: برای تحقق این اهداف در سرفصل‌های متعدد هدف‌گذاری‌های عملیاتی انجام شد؛ ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد افزایش سرمایه‌گذاری و ایجاد رشد اقتصادی از طریق مجوز تأمین مالی در بخش‌های خصوصی و شرکت‌های دولتی، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مبتنی بر ظرفیت‌های تعیین‌شده برای تکمیل طرح‌های عمرانی، حمایت از بخش تولید از طریق کاهش حقوق گمرکی ماشین‌آلات و افزایش آستانه معافیت مالیاتی مشاغل البته باهدف افزایش عدالت مالیاتی و کمک به تأمین منابع بودجه برای کاهش معافیت‌های مالیاتی غیر زمان‌بر و غیر هدفمند.

قالیباف با اشاره به بخش‌های مختلف لایحه بودجه ۱۴۰۳، خاطرنشان کرد: در راستای کمک به معیشت کارمندان و بازنشستگان در کنار افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان و کارگران با در نظر گرفتن فوق‌العاده جدید که در کنار کمک به معیشت کارکنان و رفع تضعیف در نظام پرداخت حقوق کمک می‌کند. حداقل حقوق نیز افزایش یافت و برای حمایت از بازنشستگان و کارگران صندوق تأمین اجتماعی نیز مصوبات خوبی برای پرداخت بدهی‌های دولت به این صندوق مصوب شد.

وی افزود: در راستای شفافیت و انضباط بودجه که از اهداف اصلی مجلس یازدهم بود از طریق انعکاس سهم واقعی صندوق توسعه ملی و ضابطه‌مند کردن و تعیین سقف برای واردات فرآورده‌های نفتی و روابط بین نفت و دولت و شفافیت شرکت‌های دولتی با الزام به حسابرسی توسط دیوان محاسبات گام‌های مؤثری برداشته شد.

قالیباف بیان کرد: همچنین تکالیف جدی برای نظارت کامل و پاسخ‌گویی نسبت به ارزهای اختصاص‌یافته به‌صورت ترجیحی مصوب شد تا این موضوع که همیشه جزو چالش‌های اقتصادی کشور بود به‌صورت شفاف مورد رسیدگی قرار گیرد. رویکرد کلی مجلس در تصویب بودجه همراهی با لایحه دولت بود. در همین راستا تغییر قابل‌توجهی در ارقام بودجه صورت نگرفته است و در کنار شفاف‌سازی و مدیریت هزینه‌ها تغییرات مجلس شورای اسلامی به موارد ضروری مانند حقوق و دستمزد کارکنان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران نهادهای حمایتی و اجرایی سازی سایر تکالیف قانونی محدودشده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در ادامه مسیر تصویب بودجه تلاش می‌شود با هماهنگی دولت قانون بودجه سال ۱۴۰۳ نماد دیگری از هم‌افزایی دولت، مجلس شورای اسلامی باشد.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از