حالت تاریک
  • یکشنبه, 1403/03/06 شمسی | 2024/05/26 میلادی
عضو هیئت صندوق بیمه ساختمان مطرح کرد:

واریز 2560 میلیارد تومان برای صندوق بیمه حوادث ساختمان

واریز 2560 میلیارد تومان برای صندوق بیمه حوادث ساختمان

عضو هیئت صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان گفت: 2560 میلیارد تومان برای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان واریز می‌شود

به گزارش سفیرافلاک، حمید اسکندری اظهار داشت: بر اساس قانون بودجه دولت امسال از حق بیمه حوادث طبیعی برای ساختمان‌ها ۱۰۰ هزار تومان مشخص‌شده است که از این رقم ۲۴ درصد معادل ۲۴ هزار تومان سهم مردم است که در طول سال از طریق قبض برق ماهانه ۲ هزار تومان گرفته می‌شود و ۷۶ هزار تومان سهم دولت است که به ازای هر واحد مسکونی دارای انشعاب برق باید پرداخت شود.

وی افزود: طبق اعلام توانیر ۳۲ میلیون کنتور برق خانه‌ای مسکونی در کشور داریم که به ازای هر واحد مسکونی ۷۶ هزار تومان در جمع باید دولت امسال ۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان بپردازد که البته تاکنون فقط مصوبه گذرانده و روی کاغذ است و هنوز یک ریال به‌حساب صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان بابت سهم دولت واریز نشده است.

عضو هیئت صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان اضافه کرد: صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان بر اساس مصوبه مجلس در سال ۱۳۹۹ که از مردادماه ۹۹ از سوی مجلس به دولت ابلاغ شد تشکیل‌شده که بر اساس آن کلیه واحدهای مسکونی دارای انشعاب قانونی برق در کشور تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی ساختمان قرار می‌گیرد و هرماه مبلغی از سهم بیمه توسط مردم پرداخت می‌شود و بخشی هم طبق قانون بودجه توسط دولت پرداخت می‌شود که برای امسال قیمت بیمه‌نامه ۱۰۰ هزار تومان است.

اسکندری گفت: هدف قانون‌گذار این است که ظرف ۱۰ سال یعنی تا پایان سال ۱۴۰۹ سهم دولت به صفر برسد و ۱۰۰ درصد سهم بیمه حوادث طبیعی ساختمان از خود مردم گرفته شود؛ یعنی به‌عبارت‌دیگر از سال اول سهم مردم ۱۰ درصد و سهم دولت ۹۰ درصد بود که کم‌کم سهم دولت از بیمه حوادث طبیعی ساختمان کاهش پیدا می‌کند، به‌گونه‌ای که امسال این سهم به ۷۶ درصد کاهش‌یافته است.

وی در مورد مطالبات صندوق از دولت عنوان کرد: امسال ۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان باید دولت واریز کند که اگر این مبلغ واریز شود ۱۰۰ درصد سهم دولت از بیمه‌نامه حوادث است اما فعلاً در هیئت دولت تصویب‌شده و روی کاغذ است و پولی از این بابت به صندوق واریز نشده است.

عضو هیئت صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان در مورد مطالبات سال‌های قبل صندوق هم اظهارداشت: مطالبه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ صندوق بیمه حوادث طبیعی معادل ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است که هنوز دولت نداده، درحالی‌که این صندوق در حوادث طبیعی برای ۵ هزار و ۸۹۰ واحد آسیب‌دیده به مبلغ ۳۹ میلیارد تومان در سال جاری خسارت پرداخت کرده است.

اسکندری گفت: سقف پرداخت خسارت برای هر واحد مسکونی امسال ۳۰ میلیون تومان است که البته نسبت به خسارت وارده درصدی از این عدد پرداخت می‌شود و اگر کل واحد تخریب‌شده باشد به‌صورت کامل پرداخت می‌‌شود.

وی در مورد حوادث طبیعی عنوان کرد: این حوادث شامل زلزله، سیل، برف سنگین، صاعقه، رانش زمین، دریالرزه (سونامی)، طوفان و ریزش کوه است که در سال گذشته پرداخت خسارت به ۵ هزار و ۸۹۰ واحد آسیب‌دیده است که تعداد ۱۷ هزار واحد از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون در مرحله ارزیابی نهایی قرار دارد.

عضو هیئت صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان در مورد اینکه بیشترین پرداخت خسارت کجا بوده است، گفت: در زلزله آذربایجان غربی، خوی که ۱۵ هزار پرونده بود، سپس چهارمحال و بختیاری به خاطر برف سنگین سال قبل، بعدازآن زلزله هرمزگان در خرداد ۱۴۰۱ پرداخت شد.

اسکندری یادآورشد: سهم مردم از بیمه حوادث طبیعی ساختمان در قالب قبض برق به میزان ۲ هزار تومان در ماه به‌حساب توانیر واریزشده که بخشی از این مبالغ به صندوق واریزشده و بخش دیگری هم در حال انتقال است. اگر کسی قبض برق پرداخت نکرده باشد، به‌عنوان مطالبات توانیر محاسبه می‌شود.

وی در مورد بیمه کردن منازل در قبال حوادث عنوان کرد: شرکت‌های بیمه تجاری سازوکارهای متنوعی در اختیار مردم قرار می‌دهند که می‌توان با حدود ۴۰۰ هزار تومان یک واحد مسکونی را تا سقف ۲ میلیارد تومان در مقابل حوادث بیمه کرد، اما بهترین روش این است که بیمه حوادث طبیعی ساختمان به‌عنوان پایه تلقی شود و بعد بیمه تکمیلی برای حوادث ساختمان خریداری شود.

عضو هیئت صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان در مورد این صندوق تصریح کرد: این صندوق یک نهاد عمومی غیردولتی است که رئیس هیئت‌امنای آن وزیر اقتصاد است و وزیر کشور، وزیر بهداشت، وزیر کار، وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، بنیاد مسکن، یک نماینده مجلس و رئیس شورای عالی استان‌ها اعضای هیئت‌امنا هستند که دو نفر اخیر بدون حق رأی و ۹ نفر قبلی دارای حق رأی هستند و پس‌ازآن هیئت عامل صندوق توسط وزیر اقتصاد انتخاب می‌شود که پنج عضو هیئت عامل است که یک نفر به‌عنوان رئیس هیئت عامل و چهار نفر به‌عنوان معاون مشغول به کار می‌شوند.

اسکندری افزود: حق بیمه ابتدا سهم مردم ۱۰ درصد و سهم دولت ۹۰ درصد بود که به‌صورت پلکانی سهم مردم افزایش می‌یابد که ظرف ۱۰ سال باید ۱۰۰ درصد منابع از مردم گرفته شود.

وی عنوان کرد: هیئت‌امنا تصویب کرده است که حداکثر سقف پرداخت خسارت در سال آینده سه برابر افزایش یابد که حداکثر پوشش بیمه‌ای صندوق تا ۱۰۰ میلیون تومان برای هر واحد افزایش می‌یابد که در آن صورت مردم باید ۵۹ هزار تومان پرداخت کنند، اما در قبال آن منازلشان تا ۱۰۰ میلیون تومان در مقابل حوادث بیمه می‌شود.

عضو هیئت صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان گفت: صندوق طبق مصوبه هیئت‌امنا می‌تواند اندوخته‌های خود را در بانک‌های دولتی سرمایه‌گذاری کند تا اگر حوادث طبیعی گسترده‌ای مانند زلزله کرمانشاه روی داد بتوانند از محل سرمایه‌گذاری تعهدات خود را ایفا کند.

انتهای خبر/

منبع: فارس 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از