حالت تاریک
  • چهارشنبه, 1403/02/05 شمسی | 2024/04/24 میلادی
فرازی از زندگی‌نامه شهید «انوشیروان رضایی»؛

ورزشکاری که درس وطن‌پرستی و آزادگی داد

ورزشکاری که درس وطن‌پرستی و آزادگی داد

شهید انوشیروان رضایی با خون خود درس آزادگی و وطن‌پرستی را به مردم آموخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیرافلاک، شهید انوشیروان رضایی ششم آبان ماه سال ۱۳۳۲ در خانواده‌ای مذهبی در خرم‌آباد دیده به جهان گشود.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در این شهر به پایان رسانید. سال ۱۳۵۱ به عنوان قهرمان کشتی جوانان ایران بر سکوی افتخار ایستاد و دو بار نیز به مقام سوم قهرمانی کشتی بزرگسالان کشور دست یافت.

عطش انقلاب و عشق به حضرت امام خمینی(ره) او را به صف مبارزان علیه طاغوت هدایت کرد. برای حفظ دستاوردهای انقلاب و دفاع از آرمان‌هایش. زمان وقوع فتنه حادث شده در خوزستان تحت عنوان «خلق عرب» که قصد تجزیه و جدایی خوزستان از خاک ایران را داشتند به عنوان فرمانده سپاه پاسداران خرم‌آباد عازم خرمشهر گردید و اقدامات بسیار موثری در مقابله با تجزیه‌طلبان انجام داد.

او با رشادت وصف‌ناپذیرش در همان روزهای نخستین حضور در خرمشهر، آرامش را به شهر برگرداند و دژخیمان که با حضور این شیرمرد لرستان نقشه‌هایشان نقش بر آب شده بود ۲۲ تیر ۱۳۵۸ با اقدامی منافقانه در حین گذر ایشان از پل خرمشهر خودرو آنان را مورد حمله قرار دادند و شهید انوشیروان رضایی به همراه دو تن از همرزمانش را به شهادت رساندند.

پیکر او بر دستان مردم قدرشناس خونین‌شهر همراهی گردید و به زادگاهش منتقل شد.

روز تشییع پیکر شهید انوشیروان رضایی را مردم خرم‌آباد هرگز فراموش نخواهند کرد انوشیروان رفت تا با خون خود درس آزادگی و وطن‌پرستی را به ما بیاموزد.

شعاری که در آن روز بر زبان بدرقه‌کنندگان پیکر شهید جاری بود:

خون سرخ انوش ندای قرآن دهد

درس آزادگی به هر مسلمان دهد

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از