حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1402/12/10 شمسی | 2024/02/29 میلادی

ورزش قوی، نیازمند فرهنگ قوی است

ورزش قوی، نیازمند فرهنگ قوی است

ورزش قوی لزوماً به معنای کسب عناوین و مدال‌های بین‌المللی نیست، اگر این منظور بود هرگز عدم مقابله با نمایندگان رژیم صهیونیستی، یک پیروزی بزرگ و نماد اقتدار تلقی نمی‌شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیرافلاک»، بسیاری از کارشناسان و متخصصان حوزه ورزش درباره چرایی و چگونگی ورزش قوی که منجر به ایران قوی می‌شود، صحبت کرده‌اند. اکثر آن‌ها به ابزارهای ورزش قوی مانند منابع و زیرساخت‌ها، افزایش اعتبارات، برنامه، اراده مدیران و... اشاره‌کرده‌اند که صدالبته این موارد لازم‌اند اما چیزی که باید بیشتر به آن توجه شود و شاه‌کلید ورزش قوی است، فرهنگ غنی و قوی است.

این نکته در فرمایشات مقام معظم رهبری صریحاً بدان پرداخته‌شده است؛ آنجایی که فرمودند: سجده کردن، دست به دعا برداشتن، بوسه بر پرچم و کارهای دیگری که تشخص ورزشکار ایرانی - اسلامی و چهره «شاخص دارای منطق و اعتمادبه‌نفس» ملت ایران را به جهانیان نشان می‌دهد، شایسته قدردانی حقیقی است. این کارهایی که بعضی از آن‌ها را اسم بردم، چهره‌ی برجسته و شاخص و دارای منطق و دارای اعتمادبه‌نفس از ملّت ایران را در مقابل چشم‌های صدها میلیون مردمِ تماشاگرِ ورزش نشان می‌دهد، ملّت ایران را معرّفی می‌کند. این کارها، این حرکات زیبا، بخشی از قدرت ملّی ایران است.

بنابراین، اگر رهبری به‌طور مثال از افتخارآفرینی زنان ایرانی صحبت می‌کند فقط به خاطر آن مدالی نیست که می‌گیرند، بلکه خاطر نوع پوشش ایرانی اسلامی آن‌هاست؛ به خاطر آن حالت سجده و شکر گذاری و خواندن سرود و بوسه‌هایی است که بر پرچم مقدس جمهوری اسلامی در مقابل دیدگان میلیون‌ها نفر می‌زنند.

ورزش قوی لزوماً به معنای کسب عناوین و مدال‌های بین‌المللی نیست، اگر این منظور بود هرگز عدم مقابله با نمایندگان رژیم صهیونیستی، یک پیروزی بزرگ و نماد اقتدار تلقی نمی‌شد.

در همین راستا در ادامه به مهم‌ترین محورهای ورزش قوی اشاره می‌شود:

*ورزش قوی نیازمند الگوهای اخلاقی است که بتوانند چهره زیبایی از ایران و اسلام را به دنیا مخابره کنند و در بین جوانان و نوجوان داخل کشور هم حس غرور، امیدآفرینی و خودباوری را تزریق کنند.

*ورزش قوی نیازمند توسعه ورزش‌های ایرانی اسلامی و بین‌المللی کردن آن‌هاست تا از این طریق فرهنگ و میراث غنی که داریم را به خارج از مرزها صادر کنیم. کاری که غربی‌ها و ژاپنی‌ها با صادر کردن ورزش‌های خود به سایر کشورها باعث دیکته کردن فرهنگ و ارزش‌های خودشان شدند.

*ورزش قوی، مربیان، ورزشکاران و مدیران فرهیخته و با بصیرت می‌خواهد. جایی که بارها به خاطر کارهای ضد فرهنگی آن‌ها هزینه‌های مالی و فنی بی‌شماری در ورزش داده‌ایم تا جایی که به خاطر برخی از آن‌ها نظام هم هزینه‌های سنگینی داده است

*ورزش قوی نیازمند تماشاگران فهیم و هوشیار است تا از طریق آن‌ها جلو بسیاری از حرکات شنیع و زشتی که روی سکوها شاهد آن‌ها هستیم گرفته شود تا هم فضای ورزشی داخل کشور سالم بماند و هم چهره مناسبی از فرهنگ هواداری برای مهمان‌های بین‌المللی به نمایش دربیاید

*ورزش قوی به معنای این نیست که بانوان به تمام رشته‌هایی که مردان در آن‌ها حضور دارند، ورود پیدا کنند، بلکه ورزش قوی زمانی محقق می‌شود که متناسب با شرایط فیزیکی، روحی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران رشته‌های خاصی برای بانوان در نظر گرفته شود.

*تا وقتی‌که فسادهای مالی در ورزش وجود دارد و انگیزه لازم برای برخورد با مافیا و رانت در ورزش وجود نداشته باشد، تحقق ورزش قوی سخت و اساساً غیرممکن است.

در خاتمه، یادآوری این نکته لازم است که بدانیم ورزش هم محمل اقتصاد است، هم محمل سیاست و هم فرهنگ؛ اما آن چیزی که در بین آن‌ها از همه مهم‌تر است، فرهنگ است. بدین معنی که اگر از ورزش استفاده اقتصادی و سیاسی می‌کنند، فقط برای دیکته کردن ارزش‌ها، فرهنگ‌ها و باورهای خودشان است.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از