حالت تاریک
  • یکشنبه, 1403/03/06 شمسی | 2024/05/26 میلادی
معاون اول رئیس‌جمهور:

پیروزی‌های جبهه مقاومت ریشه در مسائل فرهنگی دارد

پیروزی‌های جبهه مقاومت ریشه در مسائل فرهنگی دارد

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دستاوردها و پیروزی‌های حوزه مقاومت در سالیان گذشته به‌ویژه در فلسطین ریشه در مسائل فرهنگی دارد.

به گزارش سفیرافلاک محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه با رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه اظهارداشت: دستاوردها و پیروزی‌های حوزه مقاومت در سالیان گذشته به‌ویژه در فلسطین ریشه در مسائل فرهنگی دارد چراکه روحیه انقلابی و مقاومت که در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس نقش اساسی داشت، به الگویی برای ملت‌های منطقه تبدیل‌شده است

 وی در این نشست تأکید کرد: با توجه به علاقه‌مندی ایرانیان خارج از کشور و همچنین مردمان سایر کشورهای منطقه و حتی جهان برای حضور و فعالیت در ایران در تمامی زمینه‌ها، باید بستر مناسب و بیشتری برای فعالیت آنان در کشور مهیا شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به سیاست خارجی توسعه روابط با کشورهای همسایه، همسو و منطقه‌ای در دولت سیزدهم عنوان کرد: عضویت ایران در اتحادیه‌ها و سازمان‌های مهم جهانی همانند شانگهای، بریکس و... تنها یک فرصت اقتصادی نیست بلکه بستر و کاربرد فرهنگی نیز دارد.

وی حوزه فرهنگ را مهم‌ترین، قوی‌ترین و بااهمیت‌ترین مؤلفه اقتدار نظام جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: ریشه اصلی اقتدار ایران در جهان و به‌ویژه کشورهای حوزه محور مقاومت نفوذ فرهنگی انقلاب اسلامی است.

معاون اول رئیس‌جمهور از فرهنگ به‌عنوان مهم‌ترین ساحت انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و افزود: اگر حوزه فرهنگ جدی گرفته نشود در سایر مؤلفه‌ها نیز به موفقیت نمی‌رسیم.

 مخبر خاطرنشان کرد: دستاوردها و پیروزی‌های حوزه مقاومت در سالیان گذشته به‌ویژه در فلسطین قطعاً ریشه در مسائل فرهنگی دارد چراکه روحیه انقلابی و مقاومت که در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس نقش اساسی داشت، به الگویی برای ملت‌های منطقه برای مقابله با نظام سلطه جهانی تبدیل‌شده است.

وی یکی از وظایف مهم رایزنان فرهنگی را تلاش برای ارائه یک تصویر صحیح و واقعی از ایران در میان جوامع مختلف دانست و از آن‌ها خواست در راستای ابطال روایت‌های جعلی و غیرواقعی از ایران تمام همت و خلاقیت خود را به کار ببندند.

مخبر پاسداشت زبان فارسی و تلاش برای گسترش و توسعه آن در میان ملل مختلف را موضوعی مهم برشمرد و تصریح کرد: زبان فارسی مهم‌ترین ابزار ما برای گسترش فرهنگ، تاریخ و هویت ایرانی است و در این زمینه باید با همکاری دانشگاه‌ها و نهادهای فرهنگی مختلف در کشورهای مقصد تلاش کنیم تا زبان فارسی جایگاه واقعی خویش را در میان زبان‌های دنیا بازیابد.

معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه دولت عزم و اراده جدی برای حل مشکلات مالی و بودجه خانه‌های فرهنگ در سایر کشورها دارد، از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خواست تا با پیگیری مجدانه اهداف این سازمان را به نقطه مطلوب برسانند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه حوزه فرهنگ و زیرساخت‌های فرهنگی در مقایسه با سایر زیرساخت‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری و هزینه کمتری است، ادامه داد: بااین‌وجود حوزه فرهنگ بیشترین اثرگذاری را در جامعه دارد که این نشانگر اهمیت این حوزه نسبت به سایر بخش‌ها است و اگر پیوست فرهنگی اقدامات و برنامه‌های دولت ساماندهی نشود قطعاً تمامی تلاش‌ها به‌خوبی برای جامعه تبیین نشده و اثرگذاری لازم را نخواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به توجه جدی دولت و معاون اول رئیس‌جمهور نسبت به حوزه هنر، فرهنگ و رسانه از افزایش بودجه فرهنگی به‌ویژه رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: رایزنان فرهنگی به‌عنوان حاملان فرهنگ انقلاب اسلامی وظیفه خطیری دارند که دولت در این راستا اقدامات و اعتبارات بسیار مناسبی برای این بخش از فرهنگ کشور در نظر گرفته است.

در این نشست رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به برگزاری اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه در تهران تأکید کرد: بررسی فرصت‌های منطقه‌ای و ظرفیت‌های استانی از مهم‌ترین شعار این اجلاس است که با حضور رایزنان فرهنگی و استانداران ظرفیت‌های منطقه و استان‌ها بحث و تبادل‌نظر شده است.

وی پیگیری تعهدات و موافقت‌نامه‌های دولت با سایر کشورها، گسترش زبان فارسی و تبیین دستاوردها و ارزش‌های انقلاب اسلامی را از مهم‌ترین مأموریت‌های رایزنان فرهنگی در سایر کشورها برشمرد و گفت: این سازمان در تلاش است تا اهداف رئیس‌جمهور و دولت سیزدهم در حوزه سیاست‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سه حوزه صیانت از خانواده، نشست جهانی ادیان و بهره‌گیری از توانایی‌های ایرانیان خارج از کشور محقق شود.

همچنین در ادامه تعدادی از رایزنان فرهنگی به تبیین و تشریح وظایف، نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

انتهای خبر/

منبع: فارس

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از