حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1403/01/30 شمسی | 2024/04/18 میلادی
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح:

ارفاقات قانونی در جای خود به کار برود

ارفاقات قانونی در جای خود به کار برود

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: دادستان‌ها در جریان برگزاری دادگاه باید حضور فعالانه داشته باشند و با استدلال صحیح و قانونی از کیفرخواست صادره دفاع کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی«سفیرافلاک»، حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورخاقان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در همایش سراسری دادستان‌های نظامی سراسر کشور حضور حماسی مردم شریف و با بصیرت کشورمان در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی تبریک گفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورخاقان افزود: علیرغم تمام تبلیغات مسموم دشمن در فضای مجازی که حضور مردم را کمرنگ کنند، اما مردم بصیر ایران با حضور هوشمندانه خود توطئه‌های دشمن را خنثی کردند.

وی با محکومیت جنایت غیرانسانی صهیونیست‌ها در به شهادت رساندن مردم غزه در صف‌های دریافت کمک‌های انسان دوستانه، گفت: ان‌شاءالله باهمت محور مقاومت و دعای خیر همه مسلمانان، ما شاهد شکست مفتضحانه رژیم سرتاپا جنایتکار صهیونیستی باشیم؛ هرچند که عملیات طوفان الاقصی بنا به فرمایشات حضرت آقا، شکست غیرقابل جبرانی را به آن‌ها تحمیل کرد.

وی با اشاره به جایگاه بسیار بالای دادستان در نظام تقنینی کشور، گفت: حدود ۳۱۴ وظیفه در قوانین متعدد کشور برای دادستان‌ها در نظر گرفته‌شده است که از مقام تعقیب و نظارت بر عملکرد در دادسرا، تأیید قرارهای نهایی، امور حسبیه تا نظارت بر حسن عملکرد در دادگاه، اجرای احکام و اعتراض به احکام است.

وی ضمن تأکید بر اینکه دادستان‌ها در زمان تأیید قرارهای دادسرا در محتوای آن دقت و کیفرخواست را نیز صحیح تنظیم کنند، خاطرنشان کرد: دادستان‌ها در جریان برگزاری دادگاه نیز باید حضور فعالانه داشته باشند و با استدلال صحیح و قانونی از کیفرخواست صادره دفاع کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورخاقان همچنین نظارت بر بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها را از وظایف دیگر دادستان‌ها برشمرد.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: دادستان علاوه بر احقاق حقوق عامه بر تمامی فرایند دادرسی نظارت دارد و می‌تواند تقاضای اعمال ماده ۴۷۴ (اعاده دادرسی) و ۴۷۷ کند.

وی در توصیه‌هایی به دادستان‌های نظامی کشور، نظارت بر حسن انجام امور را وظیفه اساسی آنان عنوان کرد و گفت: نظارت بر عملکرد ضابطین بسیار مهم است و حضرت آقا در جمع مسئولان قضائی بر این نکته تأکید کردند که قاضی نبایستی مطیع محض ضابط باشد بلکه باید از نظرات کارشناسی ضابط استفاده کند.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح تصریح کرد: در امر تحقیقات مقدماتی و نسبت به نظارت بر عملکرد ضابطان و آن وظیفه‌ای که قانون‌گذار برای دادستان‌ها قائل شده باید به‌خوبی اهتمام داشته باشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورخاقان خطاب به دادستان‌های نظامی سراسر کشور گفت: در فرایند دادگاه حضور داشته باشید و به آن‌ها کمک کنید، اما در کار آن‌ها دخالت نکنید، به آرای صادره دقت کنید و اگر ایرادی در رأی وجود داشت اعتراض کنید و چنانچه رأیی قطعی شده باشد اعاده دادرسی را مدنظر قرار دهید.

وی افزود: در جای خود از ارفاقات قانونی استفاده کنیم، اما اگر حکمی ضعیف صادرشده نیاییم از روز اول برای مجرم پابند الکترونیکی تجویز کنیم.

در این همایش دادستان‌های نظامی کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و رئیس دادسرای نظامی دزفول به بیان دیدگاه‌ها و مسائل حوزه کاری خود پرداختند.

انتهای خبر/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از